Yönetmeliğe Göre Uygun Risk Değerlendirme | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Yönetmeliğe Göre Uygun Risk Değerlendirme

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında H. Berkay Yalçın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi  Merhabalar,

  Geçtiğimiz aylarda yayınlanan risk değerlendirme Yönetmeliği ile beraber her ne kadar bazı hatlar daha detaylı olarak şekillenmiş olsa bile halen bir çok iş güvenliği uzmanının kafasında soru işaretleri bulunmakta. Oysa ki yönetmelik hatları belirlemiş durumda. Daha önce başka konularda aktardığım gibi bakanlık iş yerindeki mevcut ekiple beraber risk değerlendirmesinin yapılmasını istemektedir.

  Dışarıdan iş güvenliği uzmanı, bir iş güvenliği uzmanı olarak imzasını atıp risk değerlendirme yapabilir mi?
  Hayır. Ancak mevcut ekibe destek verebilir. ((2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.) Bu maddeyi bazı kişiler belki iyi niyetleriyle de olsa bahane edinip, "dışarıdan risk analizini yapar, geçerim" diye düşünmektedir. Oysa bu madde, var olan ekibi hiçe saymayı değil, aksine bu ekibe eğitim verme, fizibilite, ölçüm ve değerlendirmelerle destek olmayı ön görmüştür. Aksi takdirde, "işveren, ihtiyaç duyulduğunda işyeri dışındaki kişilerden ve kuruluşlardan hizmet alabilir" şeklinde bu madde yazabilirdi. Ancak bilinçli olarak böyle yazılmadığı ortadadır. Neticede tüm iş güvenliği profesyonellerinin dışarıdan hizmet vermesi mümkündür, bu da bahsettiğim gibi risk değerlendirmesini yapmak değil "ekibe destek olmak" hatlarıyla tarif edilmiştir.


  Peki iş yerinde iş güvenliği uzmanı, hekimi yok ne olacak?
  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır. Bu ne demek ? İş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı bulundurma zorunluluğu başlayana kadar mevcut ekiple risk değerlendirme yapılabilir demek. Nitekim, risk değerlendirme belli bir mesleki birikimi gerektirdiğinden iş güvenliği uzmanı olmayan bir mevcut ekiple hazırlanabilecek bir uygulama değildir. Bu ekibe dışarıdan muhakkak, en azından eğitim desteği gerekmektedir.
  Bunların, bazı konularda da tartışıldığı için netleştiğini düşünüyorum.

  Yöntem olarak Kinney risk değerlendirme Yöntemi ile kolaylığı açısından ön plana çıkan L Tipi matris Yöntemini ben kendime daha uygun buldum. Ekibe anlatması ve ekibin anlamasının daha kolay olması sebebiyle L Tipi Matris Yöntemini seçtim. Tabi ofis veya benzeri iş yerleri için farklı yöntemler seçilebilir.

  İlgili Formatı aşağıdaki resimlerde açıklamalarıyla beraber aktarıyorum. Ok ile belirtilmiş açıklamalar kısmında yönetmeliğin hangi maddesiyle ilişkilendirildiği belirtilmiştir. İşveren Tam Adı ve Ünvanı, Ekip bilgisi, Sayfa Numaraları, Gerçekleştiği tarih ve geçerlilik tarihi gibi bilgileri mevzuata göre eklenebilir.  Yönetmeliğe göre uygun risk değerlendirme formatı, formu ve yöntemi için sizlerin değerli fikirlerinizi de almak üzere konu hakkında ben de fabrika için hazırladıklarımdan birşeyler eklemek istedim. Format hakkında farklı veya benzer fikirleri olan arkadaşların eleştiri ve yazılarını memnuniyetle değerlendirmek isterim.

  Saygılarımla.
  Berkay Yalçın


  1- Faaliyet Yeri ve Tehlike Kaynağı
  1- YERİ VE TEHLİKE KAYNAĞI.jpg  2- Tehlikeler
  2- TEHLİKE.jpg


  3- Tespit Edilen Riskler3- RİSK TANIMI.jpg

  4- Maruz Kalanların Tanımı
  4- MARUZLAR.jpg

  5- Maruz Sayısı
  5- MARUZ SAYISI.jpg


  6- Olabilme Sıklık
  6- OLABİLME SIKLIK.jpg

  7-Şiddet
  7- ŞİDDET.jpg  8- Risk Seviyesi (L Tipi Matrise uygun olarak Olasılık ve Şiddet ile formülüze edilerek Düşük'ten Tolere Edilemez'e kadar tanımlanmıştır. (EĞER(P10*Q10=25;"TOLERE EDİLEMEZ.";EĞER(P10*Q10>15;"YÜKSEK";EĞER(P10*Q10>=7;"ORTA";EĞER(P10*Q10>1;"DÜŞÜK KABUL EDİLEBİLİR";) )
  8- Risk Seviyesi.jpg


  9- Planlama ve Analiz Sonucu. Risk Seviyesine bağlı olarak (EĞER(I10*J10=25;"Hemen gerekli önlemler alınmalı. Belirlenen risk kabul edilebilir bir seviyeye düşürülünceye kadar iş başlatılmamalı.";EĞER(I10*J10>15).....) formülüze edilmiştir.

  9- PLANLAMA VE ANALİZ SONUCU.jpg

  10- Düzeltici ve Önleyici Kontrol Tedbirleri
  10- DÜZELTİCİ VE ÖNLEYİCİ FAALİYETLER.jpg  11- Tedbirler sonrası risk verileri
  11- TEDBİRLER SONRASI RİSK VERİLERİ.jpg


  12-Sorumlu Kişi/Bölüm

  12- SORUMLU KİŞİ BÖLÜM.jpg


  13- Tedbir ve Planlama Tarihi
  13- TEDBİR PLANLAMA TARİHİ.jpg


  14-Tedbirlerin tamamlanma tarihi
  14- TEDBİR TAMAMLANMA TARİHİ.jpg


  15- Risk Önem Sırası
  15- RİSK ÖNEM SIRASI.jpg
  16- İlgili Mevzuat Maddesi, Yayın


  Genel Görünüş
  RİSK DEĞERLENDİRME ÖRNEĞİ.jpg


   
  oguzhancetin, İsmail D, Figen124 ve 88 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  bu dökümanın kaynağı nedir

   
  Bilal54, Fors ve erol hoca bu yazıya teşekkür etti.
 3. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Size de merhaba Ersin bey.
  Kaynak olarak sanırım yeterince aciklama yapilmis görünüyor. Formati soruyorsaniz, r.d yönetmeliğine gore hazırlamış olduğum bir format bu. Ilgili mevzuata gore baska format oneri ve tavsiyelerinizle beraber ilgili is guvenligi profesyonellerinin fikirlerine aciktir. Didaktik veya spesifik bir form degildir. Bilgilerinize.

     

   
 4. tubacakmak

  tubacakmak TÜİSAG Üyesi

  peki az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta 10 kişiden az çalışan varsa yine risk değerlendirmesini C sınıfı yapabiliyor mu? Risk değerlendirmesi için sözleşme mi imzalanması gerekiyor, sadece risk değerlendirmesi yaparak sorumluluk bitmiş oluyor mu yoksa o işyeri kontrol altında mı tutulmalı??

   
  hülya özayvaz, H. Berkay Yalçın ve E.E.E. bu yazıya teşekkür etti.
 5. okyanus

  okyanus TÜİSAG Üyesi

  Berkay Bey tebrik ederim şablon olarak bence çok başarılı olmuş. Üzerinde düşünülmüş ve ayrıntılı hazırlanmış. O kadar basit risk analiz şablonları gördüm ki sırf yapmış olmak için yapılmış. Ellerinize ve bilginize sağlık. Benim de eksikliklerimi görme fırsatım oldu, çok yararlı olacağına eminim.

     

   
  serdarpala, Gökhan KANDEMİR ve H. Berkay Yalçın bu yazıya teşekkür etti.
 6. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  Berkayya bey, teşekkürler.gerçekten açıklayıcı, ihtiyaç gideren, yönetmeliklere uygun bir format olmuş.eminim birçok yeni başlayan arkadaşa yol gösterici olacaktır.tabi tecrübelilerede...

  ben 3 hususu merak ediyorum,
  ilgili kanun maddeleri çıktı aldığınızda belge üzerinde görülüyormu??
  bu format excel de kaç sayfa (yanyana yani bitişik sayfalarda) olarak çıktı alınabiliyor.
  ayrıca eğer sayfalar çok tutuyorsa nasıl, hangi yöntemle çıktı alıyorsunuz.

  tebrik ve teşekkürlerimle.

   
  Gökhan KANDEMİR ve Berkayya bu yazıya teşekkür etti.
 7. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Bizim hazırladığmıza çok yakın bir format. Elinize sağlık. Daha fazla done karışıklığa sebep olacaktır. Risk Değerlendirmesi için anlaşılması kolay olmasına dikkat edelim arkadaşlar. Bunu çalışanlarla birlikte hazırlanan ve yürütülen bir süreç olarak görmekte fayda var.
   
  Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 8. Ufuk SAĞLAM

  Ufuk SAĞLAM TÜİSAG Üyesi

  gerçekden emek verilmiş ve detaylı hazırlanmış ....teşekkürler
   
  Last edited by a moderator: 9 Mart 2014
  cantc, SS001, deniz kızıldağ ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Açıklayıcı olmuş elinize sağlık.

     

   
  Berkayya bu yazıya teşekkür etti.
 10. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Sn. Berkayya, tebrik ederim gerçekten çok güzel ve emek harcanmış bir çalışma...
  Ancak unutmamak gerekir ki risk değerlendirme çalışmalarını faaliyet sahalarında da bulundurmak ve sahada çalışanların, çalıştıkları saha ve yaptıkları işle ilgili tehlike ve riskleri görmelerini sağlamak da önemli. Sanırım çalışanların inceleye bilmeleri için biraz uzun bir format olmuş. Bu formatı sahada kullana biliyor musunuz ya da özet bir format mı kullanmayı düşünüyorsunuz??   
  Berkayya ve Gökhan KANDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
 11. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,
  Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Yoğunluk nedeniyle geç yanıtladığım içinse kusura bakmayın. Bu formatı a3 çıktı olarak kullanıyorum. A4 kesinlikle olmaz. Bu formatı risk değerlendirme yönetmeliğine göre hazırladığım için açıkçası saha çalışanları için düşünerek hazırlamadım. Gene de saha çalışanları için de uygun bir yönetmelik yayınlandığını belirtebilirim. Bu yönetmeliğin eksik bulduğum, hatta hatalı bulduğum yönleri de var. Bu risk değerlendirme yönetmeliği ile ülke, büyük çaplı olmasa da, kısmi olarak aşama kaydedeceğini iyi niyetli olarak düşünüyorum.

  Yalnız bazı meslektaşlarımız Apartman ve Kuaförler için yayınlanan risk değerlendirme Rehberi hakkında yanılgı içindeler. Öncelikle yayınlanan bir rehberdir, bir risk değerlendirme değildir. Hatta dahası yayınlanan checklist diye tabir edilen, bir kontrol listesidir. Arkadaşlarımız maalesef yayınlanan örneğe göre bir format hazırlayıp, buna göre risk değerlendirme raporu hazırlamaktadır. Okuma alışkanlığımızı belli bir yaştan sonra kazanmak pek mümkün olmuyor. Sonuç odaklı düşünceden, kolaycılıktan veya başka bir sebepten mi okunmuyor bilemiyorum ancak okumadan ve anlamadan bir dokümanın doğru hazırlanması mümkün değildir. Oysa yönetmelik okunsa en azından sadece 11. maddeye göz atılsa bir şeylerde yanlışlık olduğu anlaşılabilir.

  Birçok meslektaşım jpeg'den anlaşılsa da, iyi niyetli olarak excel formatını rica etmektedir. Sualsiz kopyalayıp excele aktarırken değil, birer birer sütunları yazarken yazılanların muhakemesini yapabilmek daha mümkündür. Daha iyi olduğunu düşündüğünüz fikirleriniz varsa onları kaydetmeniz ve paylaşmanız böyle gerçekleşebilir. Umarım salt okunur yayınları bu çerçevede hoş görürsünüz. İlgili format için iyi temel excel bilgisi yeterli. Kısaca diğer sorularınıza yanıt verirsem,
  Bunu panolarda ilan edebilmek mümkün mü? Pek değil gibi gözükse de mümkün, risk değerlendirme prosedür de dahil olmak üzere 90 sayfayı buluyor. 50 sayfalık prosedür için ilgili ekibe ayrı, tüm personele ayrı bir eğitim kayıt altına alıp, verilebilir. R.D için ise özel bir pano hazırlatmayı düşündüm. Panoyu tamamlattığımda fotoğrafını yayınlayabilirim.
  Dışarıdan risk değerlendirme Danışmanlığı için uzmanlık sınıfının (çalışma zorunluluğu olmayan iş yerlerinde) önemi yoktur. 10 Kişi altı veya üstü şeklinde bir konu (mali destek ve çsgb bildirimi dışında) yoktur. İlgili rakam 50'dir. Sorumluluk konusu ise muallaktadır. Yorum konusudur.
  A3 yatayda tam çıktı alınabiliyor. Sıklık, Risk Seviyesi ve Planlama formül kullanılarak kolaylaştırılmıştır. Sıklık Olasılık ile, Risk Seviyesi Olasılık ve Şiddetin Çarpımına göre, Planlama ise Risk Seviyesine göre formülle atanmaktadır. İlgili salt okunur excel sayfasından sayfa yapısını kontrol edebilirsiniz. En başından beri dediğim gibi bu didaktik bir form değildir. Ben yönetmeliği böyle yorumladım ve bana göre doğrusu budur dediğim bu formu hazırladım. Başka arkadaşlarımız farklı yorumlayabilirler. Sizler de hazırladığınız formatları yayınlarsanız faydalı olur diye düşünüyorum.

  Yorumlarınız için tekrar teşekkürler.
  Saygılarımla.
  Berkay Yalçın   

  Ekli Dosyalar:

  alibey, Haluk DEMİRCİOĞLU, Execute ve 28 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, risk değerlendirme çalışmasını son paylaştığınız halinde tekrar kontrol ettim ve fark ettim ki olasılık gibi durumları hem metin şeklinde hem de rakamsal ifade olarak belirtmişsiniz. Bu nedenle liste uzadıkça uzamış.

  Uyguladığım ve sahada kullandığım formatı şirketim izin vermediği için paylaşamıyorum ancak genel ifadeler içeren hali ile yayınlama sorumluluğunu almam gerektiğini düşünüyorum. Eklediğim iki dosyadan biri risk değerlendirme formatı. Formatta nelere dikkat ettiğimi ve neleri puanladığımı görebilirsiniz. Bir diğeri ise A3 çıktı alarak sahaya astığımız panoya ait bir fotoğraf. Risk değerlendirmesi saha ve faaliyet bazlı hazırlandığı için ayıklayıp faaliyet sahalarına kolaylıkla asabiliyoruz. Fotoğraf biraz kirli bir sahadan o nedenle beni mazur görün.

  Henüz risk değerlendirme yönetmeliği taslağı bile yokken (yada ben henüz taslaktan habersizken) tüm faaliyet sahalarında çalışanlar (mavi yaka, usta, formen, mühendisi ve yöneticiler olmak üzere) ekip kurduk ve risk değerlendirme nedir, neden yapılmalıdır ve ne şekilde yapacağımıza dair bir eğitim verdim. Daha sonra risk değerlendirme Prosedürüne göre öncelikle eğitimi alanların saha çalışması yapmasını, daha sonra ortak çalışma ile İş Güv. Uzmanı ve İşyeri Hekimi de katılarak risk değerlendirme çalışmasını oluşturmaya başladık. Çalışmalar Mart 2012 tarihinde başladı. İlk aşamada görülebilen toplam 327 risk belirlenmişti bugün tekrar baktığımda Risk Değerlendirmesi toplam 345 maddeden oluşuyor ve yaşamaya devam ediyor. Tabi burada önemli olan kaç tane madde olduğu değil, kazaları ne kadar azalttığı...

  Umarım bir şekilde size ve ya başka arkadaşlarıma yardımcı olabilmişimdir. İyi çalışmalar..

   

  Ekli Dosyalar:

  gıdamühendisi, nurcan, Soydan ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Yorumlarınız için teşekkürler Yusuf bey. Listede metin ve sayısal ifadeler aynı doneleri ifade etmemektedir. Yöntem gereği eklenmiştir, 4x4= 16 olan bir seviyede 16 yazmak yerine formülle otomatik olarak Yüksek diye atamasını tercih ettim.
  risk değerlendirme basit bir form olmadığı gibi, karmaşık da olmamalıdır. Anlaşılır olması önemli olsa da risk analizi eğitimi almayanların bu risk analizini çözmesi de mümkün değildir. Yönetmelikten önce hazırladığınız R.D için elinize sağlık. Paylaşımınız için teşekkurler, yönetmeliğin 11-ğ maddesine göre tedbirler sonrasında risk seviyesini de ekleyebilirsiniz diye düşünüyorum.
  Saygılarımla.
   
  gıdamühendisi, devrimaydın ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
 14. Sedat Bilgen

  Sedat Bilgen TÜİSAG Üyesi

  Çok faydalı bir çalışma, hazırlayanı tebrik ederim. Ancak sık sık karşılaştığım bir sorunu da bu vasıtayla dile getirmek istiyorum. Bizim insanımız okumayı sevmiyor. Bu kadar detaylı bir risk değerlendirmesi, bırakın sıradan insanları, işverenler ve patronlar tarafından bile okunmuyor (hoş, en basit yazılımları bile okumuyorlar). Burada, amacımız nedir sorusuna yanıt vermek gerekiyor. Yönetmeliklere uygun bir RİSK ANALİZİ hazırlayıp sorumluluğu üzerimizden mi atalım, yoksa okunup anlaşılacak bir analiz hazırlayıp gerçekten ve yalnızca işçilerin sağlığını ve güvenliğini tehdit eden unsurlara dikkat mi çekelim? Ben ikincisini tercih ediyorum ve her sektör için mümkün olduğu kadar basit bir çizelge hazırlıyorum.

   
 15. murat aytekin

  murat aytekin TÜİSAG Üyesi

  anlaşılır ve sade bir rd hazırlamak gerçekten önemli ancak gerek rd yönetmeliği gerekse yapılacak müfettiş denetlemelerinde kanuna ve yönetmeliklere aykırılık tespit edilmesi başınızı ağrıtabilir. bu bakımdan sn berkay beye katılıyorum.çalışanların da anlaması açısından işyerindeki panolara basitleştirilmiş şemalar halinde rd örnekleri konulabilir. saygılar...   
  Berkayya ve Gökhan KANDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
 16. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Sn. Burak Vahit Bey,
  Ben yanlış düşündüğünüzü ve hazırlanmış olan apartman ve kuaförler için risk değerlendirme rehberindeki ekin, bir kontrol listesi olduğunu belirtiyorum. Keza bunu ben değil, aşağıda screen shot yaptığım resimde de bunun kontrol listesi olduğunu bakanlık kendisi belirtmiştir (kırmızı dikdörtgen içi).
  Evet doğru diyorsunuz kontrol listelerinde bahsettiklerinize rastlamayız ancak risk değerlendirmesi yönetmeliğinde geçen 11. dokümantasyon maddesinin tüm özellikleri sizin de farketmiş olacağınız gibi bu kontrol listesinde yer almamaktadır. Ayrıca aynı yönetmelikte işveren ilgili ekibe destek olmak üzere dışarıdan hizmet alabilir maddesi ile de Salih abilerin, esnaf Mehmet amcaların risk analizi hakkında detaylı bilgi sahibi olması sağlanabilir veya Salih abi bunları internetten araştırıp kendisi hazırlayabilir. Şunu da belirteyim, bakanlığın bu rehberi eksik ve ya bilinçli olarak böyle hazırladığını düşünmekteyim. 2014 e kadar bu kontrol listelerini kabul de edebilirler. Ancak dediğim gibi bu bir risk değerlendirme değil, değerlendirme içindeki yönetmeliğin 10. maddesinde bahsi geçen Kontrollerin uygulanması ve planlama ile ilgili olan bir kontrol listesidir.
  Saygılarımla.

  KONTROL LİSTESİ.jpg

   
  devrimaydın ve Soydan bu yazıya teşekkür etti.
 17. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Sn. Sedat Bey, ben de sizlerle benzer düşünceleri paylaşmış olsam da ancak zamanla bazı çelişkilerin de olduğunu düşünmeye başladım. Eğer risk analizi çok basit olacaksa, herkes her hangibir eğitim almadan anlayıp yapabilecekse iş güvenliği uzmanının esprisi de olmayabilir. Zaten espri olsun diye değil, Pukö, risk değerlendirme, acil durum planları gibi detayları tüm çalışanların anlayabilmesini sağlaması yetkinliği olduğu için iş güvenliği uzmanına ihtiyaç vardır. Ayrıca risk analizinde en basit yöntemlerden biri olan L Tipi matrisini bile her hangi bir kılavuz olmadan ve ya eğitim verilmeden çalışanlar anlamakta güçlük çekmeleri beklenir. Risk değerlendirmeye bütün çalışanları faal olarak dahil etmek haftalık veya günlük eğitimlerin sıklığıyla göz aşinalığının sağlanması ile mümkündür. Zaten sizlerin de dediğiniz gibi en basit yazılımlar bile okumaktan imtina ediliyor.

  OSGB'lerde ise özellikle kısa veya kısmi süreli çalışmalarda her sektöre hitap edecek bir çizelgenin kullanılması mantıklıdır, bu anlamda size katılıyorum. Lakin, risk değerlendirme Yönetmeliğinde eksik ve hatalı bulduğum yönlerden biri de, bu yönetmeliğin sektörlere ve sınıflara göre dokümantasyon sağlamaması, tüm iş yerlerine aynı 11. dokümantasyon maddesinin kullandırılmasıdır. Oysa bir ofis ile bir maden işletmesinin aynı risk değerlendirme dokümantasyon formatını kullanması uygun değildir.

  risk değerlendirme Raporundaki risk analizi, bir jeolog için harita ne ise, bir makina mühendisi için proje resmi ne ise, risk analizinin de bir iş güvenliği mühendisi için o'dur. Yönetmeliğe uygun bir risk analizi hazırlamak zaten sorumluluğu atmak için yetmez. Bunun eğitimi var, bunun tebliğleri var ve her bir tehdit unsurları için planlamaları, kontrol listeleri var. Aslında anlaşılır bir risk analizi yapıp panoya asmak sorumluluğu kolay yönden üstümüzden atmak değil midir? risk değerlendirme raporu iş güvenliği uzmanının haritasıdır. Ve bu haritadır, hangi kontrol listelerinin (checklist) hazırlanmasına, hangi talimatların oluşturulmasına, hangi eğitim planlarının yapılmasına yol gösteren.

  Saygılarımla.
  Berkay Yalçın

   
 18. Ahmet mehmet devam

  Ahmet mehmet devam TÜİSAG Üyesi

  Sayın Berkkaya Bakanlığın yayınladığı rehberin detaydan yoksun olduğu aşikar ancak Bakanlığın bu rehberin doldurulmasını Risk Değerlendirmesi olarak kabul edeceği , bu rehberin bu amaçla yayınlandığı ve esnaf abilerimizin bu işi en rahat yapabileceği bir evrak olduğu da tartışılmaz bir gerçek. Durumu karmaşıklaştırmanın manası yok.

   
  XekeRu bu yazıya teşekkür etti.
 19. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Eğer öyle ise Burak bey, bakanlık kendi ile çelişki içindedir. Yönetmelikler ise fasulyedendir. Karmaşık olduğunu ise ben düşünmüyorum yeter ki 6331'de belirttiği gibi eğitim verilsin. Bu mesleğin temeli mevzuattır. Benim nacizane önerim mevzuata uyulmasidir, yarın bir iş hanina, 30 çalışanı olan bir siteye denetlemeye geldiklerinde apartman kontrol listesini sunmak biraz garip olabilir. Tartışılmaz bir gerçek dediğinizin bir mesneti de olmalı. Gene de düşüncelerinize saygı duyarım.

   
  abarking bu yazıya teşekkür etti.
 20. Sedat Bilgen

  Sedat Bilgen TÜİSAG Üyesi

  Sn Berkayya,
  Risk analizinde (ya da değerlendirmesinde) biz iş güvenliği uzmanlarının zaten kesinlikle bir esprisi yoktur. Önce bunu kabullenelim. Çünkü bakanlığın bazı zeka özürlü yetkilileri risk analizi yönetmeliğini hazırlarken, bu işi işverenlerin de yapabileceğini belirtmişler. Baltayı taşa vurduklarını sonradan farkedince önce apartman yöneticileri, sonra da berber ve kuaförler için risk analizi nasıl yapılır diye birer örnek yayınladılar. Şimdi sanırım sırada diğer sektörler var. Bir arkadaşımız İSGGM kaldırılırsa bu sistemin daha rahat işleyeceğini belirtmişti, kesinlikle doğru. Biz İSG ile ilgili yönetmelikleri, yanlışlıkları, çelişkileri İSGGM'nin başındakilerden çok daha iyi biliyoruz, bundan emin olun. Sorduğum soruları net bir şekilde yanıtlayacak bir tek yetkili bulamadım. Kendi hazırladıkları yönetmelikleri kendileri bilmiyorlar. Bu nedenle örgütlenme şart, iş güvenliği uzmanları odası şart.

   
  kgursu, bernat ve Berkayya bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica