Duyuru : Yetkili Firmalar Açıklandı - İş Sağlığı Ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi

bilmen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Biz 2 senedir Akare kullanıyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

İsmail Cem Akdağ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar zorunluluk 01.06. mı? 01.07. miydi?

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yazılımın satın alınması ile kiralanması seçenekleri nedeni ile bu farklar ortaya çıkıyor.
Kiralama ile ilgili kullanıcı başı en düşük 180 tl teklif aldım, satın alımı ile de 1000 lira kurulum bedeli + 1000 lira da kullanıcı başı teklif veren oldu.

gmrh

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
https://ibys.csgb.gov.tr adresinde sıkça sorulan sorular bölümünde veri gönderimi yükümlülüğü 01.07.2018 tarihinde başlayacağı belirtiliyor. Ancak aynı sayfada işveren ne yapmalıdır bölümünde işverenin, görevlendirdiği kişilerin 01.06.2018 tarihine kadar tescil edilmiş bir İSG yazılımı kullandığını teyit etmesi gerektiği belirtiliyor.
net olmayan, açıklaması tam yapılmayan İSG konularına bir tanesi daha eklendi galiba..

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Veri setinde belirtilen verileri entegratör firma tarafından temin ettiği uygulama yazılımı aracılığı ile en geç 01.06.2018 tarihine kadar Bakanlığa bildirmek,
"Yetkili Firmalar" listesinin altında yetkilendirme işleminin devam ettiği ve yeni firmaların açıklanacağı yazıyor. İlk yayınlanan genelgede sizin de belirttiğiniz gibi 1 Haziran tarihi son tarih olarak verilmiş fakat veri girişleri için verilen tarih de 1 Temmuz. Ayrıca 1 Haziran için son tarih deyip de 1 Haziran'dan sonra da yetkili firmalara ilaveler yapılacağının açıklanması bize mantıksız geldiği için bakanlık yetkililerinden bununla ilgili bilgi istedik ve son tarihin 1 Temmuz olduğu yanıtını aldık.. Verdiğim cevabım sebebi budur. ( Tarihi o kadar büyük yazmanıza gerek yoktu, miyop olsam da lens kullandığım için görme problemi yaşamıyorum.)

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Mailin tamamını yayınlayamam ama bakanlık yetkilisinden gelen son cevap budur..
"Evet dediğiniz gibi 1 Temmuza kadar süreci yönetebilirsiniz.

Kolay gelsin."

Sinan Cüce

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,

Bir osgb firmasında çalışıyorum. Piyasadaki tüm listede bulunan firmalarla ve birçok listede olmayan firma ile görüşme sağladım.

Şimdi mevcut durum şu:

1) şu anda mevzuat gereği yazılım zorunlu fakat herhangi bir cezai yaptırım yok, ceza maddesi yok çünkü. dolayısıyla 1 temmuz sonrasında kullanım başlamasa bile ceza/ihtar/ yaptırım alınmayacak şu durumda.
2) 1 ocağa kadarki geçmiş tarihli eğitimler sisteme girilebilir. yani 1 temmuzda zorunluluk başladı fakat siz yazılımı ayın 10'unda temin edebildiniz. ayın 10da da giriş yapsanız sorun yok gibi görünüyor.
3) henüz eğitimlerin bildirilmesi konusunda e-imza zorunluluğu yok. yazılımlarda e-imza alanı yok. yok çünkü devlet bu konuda herhangi bir veri seti vs yayınlamadı henüz.
4) yayınlanan veri setleri ie ilgili birçok açık ve eksiklik bulunmakta, zaten yayınlanan firmaların birçoğunun (hepsi demedim) sahadan gelecek yüzlerce telefonu ve kullanıcı talebini karşılama kapasitesi yok.

hangi firmayla konuştuysam ertelenme olasılığını yüksek buluyorlar. dolayısıyla bu gibi sebeplerden 1 temmuzdan sonraya da ertelenme olasılığı söz konusu.

kişisel fikrim yukarıdaki şartlar altında 1 temmuza yazılım ile girme zorunluluğu gözükmemektedir.

Yanlışsam lütfen düzeltin.

Saygılarımla

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar,

Bir osgb firmasında çalışıyorum. Piyasadaki tüm listede bulunan firmalarla ve birçok listede olmayan firma ile görüşme sağladım.

Şimdi mevcut durum şu:

1) şu anda mevzuat gereği yazılım zorunlu fakat herhangi bir cezai yaptırım yok, ceza maddesi yok çünkü. dolayısıyla 1 temmuz sonrasında kullanım başlamasa bile ceza/ihtar/ yaptırım alınmayacak şu durumda.
2) 1 ocağa kadarki geçmiş tarihli eğitimler sisteme girilebilir. yani 1 temmuzda zorunluluk başladı fakat siz yazılımı ayın 10'unda temin edebildiniz. ayın 10da da giriş yapsanız sorun yok gibi görünüyor.
3) henüz eğitimlerin bildirilmesi konusunda e-imza zorunluluğu yok. yazılımlarda e-imza alanı yok. yok çünkü devlet bu konuda herhangi bir veri seti vs yayınlamadı henüz.
4) yayınlanan veri setleri ie ilgili birçok açık ve eksiklik bulunmakta, zaten yayınlanan firmaların birçoğunun (hepsi demedim) sahadan gelecek yüzlerce telefonu ve kullanıcı talebini karşılama kapasitesi yok.

hangi firmayla konuştuysam ertelenme olasılığını yüksek buluyorlar. dolayısıyla bu gibi sebeplerden 1 temmuzdan sonraya da ertelenme olasılığı söz konusu.

kişisel fikrim yukarıdaki şartlar altında 1 temmuza yazılım ile girme zorunluluğu gözükmemektedir.

Saygılarımla

Helal sana, mevzuyu özetledin kardeşim bizi yükten kurtardın, teşekkürler.
Yani bekliyoruz şimdilik.

Sinan Cüce

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
dün öğrendiğim bir diğer değişiklik şu yönde. sağlık bakanlığı e-reçete nin gönderilmesi gereken sistemi değiştirdi 15 haziranda da sorumluluk başlıyor. sanıyorum nedeni işyeri hekimlerinin bazı renkteki reçeteli ilaçları yazamadığından böyle bir değişikliğe gidildi. mevcut yazılımların 14 haziran'a kadar kendilerini yeni e-reçete adresine entegre etmesi lazım işyeri hekimlerinin reçete yazabilmeleri için.

şimdi bomba şu: benim duyduğum bu entegrasyonun yapılabilmesi için yazılım firmalarına veri setleri henüz yayınlanmadı! yani yazılım firması şu anda istese dahi bu değişikliği yapamıyor diye anlıyorum. Madem öyle, neden bu işi Mart'ta bu yönde istemediler ?!

hiç değilse İbys'de muayene verilerini istemeye başlamadan önce bu değişikliği yaptılar, bu da işin avuntusu bence.

Saygılarımla

gizemhp

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar,

Şimdi mevcut durum şu:

Saygılarımla
merhaba yazınıza göre 01 temmuzdan itibaren geriye dönük 01.01.2018 den beri olan eğitimleri girebilecekmiyiz ? yoksa sadece 01.07.2018 tarihinden itibaren olan eğitimlerimi girsek yeterli olur mu ? birde veri setlerine göre önce personel kayıt ve eğitimlerin girilmesi isteniyor sanırım diğer girişlerle ilgili süreç sarkmış diyebilirmiyiz ? bilginiz mevcut ise paylaşırsanız sevinirim

Sinan Cüce

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
merhaba yazınıza göre 01 temmuzdan itibaren geriye dönük 01.01.2018 den beri olan eğitimleri girebilecekmiyiz ? yoksa sadece 01.07.2018 tarihinden itibaren olan eğitimlerimi girsek yeterli olur mu ? birde veri setlerine göre önce personel kayıt ve eğitimlerin girilmesi isteniyor sanırım diğer girişlerle ilgili süreç sarkmış diyebilirmiyiz ? bilginiz mevcut ise paylaşırsanız sevinirim

Merhaba,

Şu anda 1.7.2018 den itibaren-ki eğitimlere ait verilerin girilmesi bekleniyor. Öte yandan 1.1.2018 tarihine kadarki eğitimleri isterseniz şimdiden girebilirsiniz. Şimdiden dedim çünkü ileride, 1.1.2018 tarihine kadarki eğitimlerin de girilmesi istenecek gibi duruyor. 1.1.2018 tarihine kadar geriye gidebilmenizin nedeni bu bence.

Diğer süreçlerle ilgili sarkma konusunda herhangi bir yorumda bulunamayız çünkü şu anda sadece eğitimleri ilgilendiren dönemdeyiz. eğer sarkma olmazsa eylül ayında muayeneler e-reçete bağlantılı olarak istenmeye başlanacak. dediğim gibi sonraki aşamalar için yorum yapmak doğru değil bence.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Listeye yeni firmalar eklenmiş. Bilginize..

gizemhp

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,

Şu anda 1.7.2018 den itibaren-ki eğitimlere ait verilerin girilmesi bekleniyor. Öte yandan 1.1.2018 tarihine kadarki eğitimleri isterseniz şimdiden girebilirsiniz. Şimdiden dedim çünkü ileride, 1.1.2018 tarihine kadarki eğitimlerin de girilmesi istenecek gibi duruyor. 1.1.2018 tarihine kadar geriye gidebilmenizin nedeni bu bence.

Diğer süreçlerle ilgili sarkma konusunda herhangi bir yorumda bulunamayız çünkü şu anda sadece eğitimleri ilgilendiren dönemdeyiz. eğer sarkma olmazsa eylül ayında muayeneler e-reçete bağlantılı olarak istenmeye başlanacak. dediğim gibi sonraki aşamalar için yorum yapmak doğru değil bence.

çalıştığım şirket alım sürecini tamamladı Ağaç Yazılım ın yazılımını kullanacağım, firma ile görüştüğümde konu net değil dedi önceki eğitimlerin girilip girilmemesi konusu henüz netliğe ulaşmadı deniliyor .

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bakanlığımız tarafından yetkilendirilen firmalar güncellenmiş olup firma listesi aşağıda yer almaktadır.

AEA ÖZEL SAĞLIK EĞİTİM DAN. İNSAN KAYN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

AĞAÇ YAZILIM BİLİŞİM EĞİTİM ELEKTİRK ELEKTRONİK SAN VE TİC. A.Ş.

AKADEMEDYA YAZILIM BİLGİSAYAR EĞİTİM VE DAN. SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

AKARE BİLİŞİM HİZ.TİC.A.Ş.

AKY BİLİŞİM TEKNOLOJİ ENERJİ DAN. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

ARGE 360 YAZILIM TEKN. DAN. VE İLETİŞİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.

AY ELEKTRONİK BİLGİSAYAR VE MÜHENDİSLİK TİC. LTD. ŞTİ.

DRUZ YAZILIM BİLG.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.

EGEROBOT OTOMASYON MÜH. PROJE DAN. SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.

ENSA BİLGİ TEKNOLOJİLERİ LTD. ŞTİ.

HİPOTEZ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.

HSE GLOBAL YAZILIM A.Ş.

İNDEMSOFT YAZILIM VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ

İNTRANET YAZILIM A.Ş.

İOVA BİLGİSAYAR YAZILIM VE REKLAM HİZMETLERİ SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

İSGDATA İŞ GÜVENLİĞİ YAZILIMLARI

KOÇSİSTEM BİLGİ VE İLETİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ

MAVİ NOKTA BİLGİ TEK.YAZILIM BİLG.TAR.HAY.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.

MEBİTECH BİLİŞİM A.Ş.

MEDİTEK YAZILIM

MUĞLA OTOMOTİV TURİZM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

SİRİUS BİLİŞİM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.

TÜRKGÜVEN YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

ULUDAĞ BİL.BİLG.MEDYA İLETİŞİM VE ELEKT.İNŞ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.

VOSVOS BİLİŞİM LTD. ŞTİ.

ZEHRA ARAZ HİLAL YAZILIM

Kaynak

Son düzenleme:

Emine KALE

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
merhaba ağaç yazılımın demosu var isteyen internet sitesinden bakabilir. İşyeri hekimi hizmeti aldığımız OSGB Meditek kullanıyor çokta memnun. meditek denedim ağaç yazılım demosuna baktım meditek daha kullanışlı geldi bana.

volkan başdemirci

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,

Şimdi mevcut durum şu:

Merhabalar,

Şimdi benim şöyle bir sorunum var: 01.01.2018-16.03.2018 arasındaki süreçte bir şantiyede b sınıfı uzman olarak çalışıyordum. Bilenler konuyu iyi bilirler işe girişler o kadar cok ki biz belirli periyotlarda eğitim vs vermiyorduk. hergün bu eğitimleri veriyorduk. bunların da kayıtları cok fazla. mesela kişi bazlı sertifika yapmıstık üzerinde eğitim verenin bilgileri ve imzalar vardı. bunları sisteme yükleme gibi bir durum söz konusu değil. zaten çalıştıgım şantiyeden de ayrılmıstım 16.03.2018 tarihinde. böyle bir durumda ben ne yapacağım?

Saygılarımla

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.