Yer Altı Maden Ocaklarına A Sınıfı Uzman Yanında C Sınıfı Uzman Atanamıyor | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Yer Altı Maden Ocaklarına A Sınıfı Uzman Yanında C Sınıfı Uzman Atanamıyor

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Güray KANTEKİN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Güray KANTEKİN

  Güray KANTEKİN TÜİSAG Üyesi  ARKADASLAR BİR SORUM OLACAK.. C SINIFI UZMANIM YERALTI MADEN İŞLETMESİNDE A SINIFI UZMAN YANINDA İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLARAK ÇALIŞIYORUM İSG KATİP PROGRAMINDAN A SINIFI UZMANIMIN ATAMASI YAPILDI FAKAT PROGRAMDA ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA C SINIFI GOREVLENDIRME İBARESİ OLMADIĞINDAN BENIM ATAMAM YAPILAMIYOR..PROGRAMDAMI BIR HATA VAR BASKA BIR YOLMU IZLEMEMIZ GEREKIYOR??


   
 2. ma_den_ci

  ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

  çalışan sayısı 500 ün üzerinde mi


   
 3. Güray KANTEKİN

  Güray KANTEKİN TÜİSAG Üyesi

  calışan 500 Un uzerınde ama iki iş yeri numarası var ikisinin toplamı 760 cıvarında sözlesmede ikisinede imza attık tek basına a sınıfı uzman yetmıyor

     

   
 4. Güray KANTEKİN

  Güray KANTEKİN TÜİSAG Üyesi

  calışan 500 Un uzerınde ama iki iş yeri numarası var ikisinin toplamı 760 cıvarında sözlesmede ikisinede imza attık tek basına a sınıfı uzman yetmıyor sıkıntı orda degıl isg katıpten atanamamakta

   
 5. ma_den_ci

  ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

  ikisi de 500 ün altında yani farklı işyeri olduğu için. C sınıfı uzmanın o işyerinde geriye dönük 750 gün primi var ise o işkolundaki işyerlerinde iş güvenliği uzmanı olarak atanabiliyor. A sınıfının yanında çalışmak için işyeri çok tehlikeli sınıfta ise her işyerinin 500 çalışanın üzerisi için sözleşme yapabilir.

     

   
 6. Güray KANTEKİN

  Güray KANTEKİN TÜİSAG Üyesi

  ozaman iki iş yeri numarası birleştirilip tek çatı altında toplanırsa oluyor

   
 7. Güray KANTEKİN

  Güray KANTEKİN TÜİSAG Üyesi

  Yanlız şunu anlamıyorum iş yeri 500 calısanın altında personel calıstırsa bıle bir a sınıfı uzmanın yanında c sınıfı calısamıyormu bu şirketin tasarrufunda olan bi konu değilmi
   
  ma_den_ci bu yazıya teşekkür etti.
 8. ma_den_ci

  ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

  işveren isterse çalıştırır ama İSGGM sözleşmeleri İSG KATİP ten yapacaksınız diyor. İSG KATİP programı kabul etmiyor. Yani bakanlık onayı olmadan çalışabilirsiniz. B ve A sınıfa geçişlerde sıkıntı olur.   
 9. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım c den b ye geçmek için illaki isgkatip ten sözleşme gerekmiyor. Bir ara bi yerde okumuştum. şartları şunlardı.
  Risk analizinde görev almak
  Eğitimlerde görev almak
  Kurul toplantılarına katılmak
  Tespit ve öneri defterine yazmak
  vs vs gibi şartları vardı.

  İstersen c den b ye yükselmek siye bi araştır.

     

   
  raynold bu yazıya teşekkür etti.
 10. Güray KANTEKİN

  Güray KANTEKİN TÜİSAG Üyesi

  KONU C DEN B YE GECMEK DEĞİL KONU A SINIFI UZMAN ALTINDA C SINIFI BELGELİ OLARAK COK TEHLİKELİ SINIFTA CALISMAK   
 11. Emrah ERKEK

  Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

  Evet bu saydıklarınızın yükselmek için yeterli olması lazım (en azından Çasgem bunları kabul ediyor) ancak yönetmeliğin (İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik) "sözleşme ile belgeleyen" hükmü suyu bulandırıyor.   
 12. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi

  Bence iki işyeri birleştirilirse ikitane A sınıfı uzman gerekir. ilk 500 için tam zamanlı A, ikinci 260 için ise tam veya yarı zamanlı A sınıfı uzman gerekir. Yönetmeliğe göre çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde her 500 çalışan için bir A sınıfı uzman tam zamanlı istihdam edilmeli.
  Arkadaşım senin c den b ye geçmek değilse konu ne anlayamadım. Bende daha önce çok tehlikeli bir şirkette a sınıfı uzman altında çalıştım. Ama bakanlık ile sözleşme yapamadık. Zaten yapmayacağımızı söylemişlerdi. Neden sözleşme yapmak istediğini söylersen belki yardımcı olabiliriz bildiğimiz kadarı ile.

   
 13. Fatihtulu

  Fatihtulu TÜİSAG Üyesi

  Aynı sorunu ben de inşaatta yaşıyorum. A sınıfı uzman var ve bildirim bu şekilde yapılmış. Ama C sınıfı uzmanı altında gösterir sistemi katip henüz kuramamış. Yani sistemde sıkıntı olduğunu biliyorum. Düzeltilmesini bekliyoruz.
   
 14. Güray KANTEKİN

  Güray KANTEKİN TÜİSAG Üyesi

  Bakanlıkla görüştünüzmü buna dair bir çalışma yapılıyormu? Ben 170 e sıkayetımı belırttım ıncelenıyor suanda ayrıca bakanlıktan bu sıstemle ılgılenenlere maıl attım henuz cevap gelmedı bı sonuca ulasamadım yanı

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica