Yeni Yönetmelik Ve Neticeisnde 7 Yıl Süre Ile A Olmak. | Sayfa 6 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Yeni Yönetmelik Ve Neticeisnde 7 Yıl Süre Ile A Olmak.

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında degiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. brktbk

  brktbk TÜİSAG Üyesi  Eğer iyi bir şekilde uygulamaya geçilirse bu taslağın yararlı olacağı kanısındayım. Piyasada gözünü para bürümüş OSGB ve A Sınıfı Uzmanları için hezimet olacaktır bu tebliğ. Şuan ki yasal şartlar içerisinde bir makina mühendisinin gidip bir maden şirketinde kısmı süreli isg uzmanı olması gayet normal. Sınava hazırlanırken bile herkes kendi mesleğiyle ilgili konuya daha çok ilgi göstermiyor muydu? Ben bakanlığın bu çalışmasını yerinde bir çalışma olarak görüyorum. Fakat belli Nace kodlarında yığılmalar olabilir. Mesela 71 koduyla başlayan mühendislik faaliyetleri burdaki birçok uzmanın alanını oluşturmakta. Kısaca herkes kendine en uygun çalışma alanını seçmeli ve o alanda tecrübe kazanmalı.

  Şuanda metal sektörüne ISG hizmeti veren bir uzman aynı anda tekstil sektöründe de hizmet veriyor. Birbiriyle alakasız iki sektör. Bunun önüne geçmek için güzel bir çalışma olacağını düşünüyorum. Fakat her Nace kodu için 3 yılın sonunda bir sınav hakkı tanınıp sadece 7 yıl için değil daimi bir A Sınıfı Uzmanlık hakkı tanınabilir.

  Benim çıkardığım sonuca göre belgenin alınma tarihinden itibaren geçerli olacak bir 750 günden bahsedilmekte değil mi?


   
 2. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Belge tarihi önemli değil. Belgeli , belgesiz veya Nisan ayı ile beraber 3 yıl içersinde(2016 ya kadar ) sağlanması halinde

   
  brktbk bu yazıya teşekkür etti.
 3. çevremüh

  çevremüh TÜİSAG Üyesi

  peki şöyle sorayım. 750 prim günüm var fakat bu süre boyunca çevre danışmanlık firmasında çalıştım çevre mühendisiyim. bu durumda benim için geçerli olmuyor o halde bu prim günü olayı. anlamadım yani. illa o alanda çalışmış olmak gerekse ben ne yapacağım. hiç birşey yapamayacak mıyım

     

   
 4. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık bu çalışmayı yaparken insanlara yeni iş imkanları vermeyi düşünmedi. Burada ki ana konu şudur. OSGB ve A sınıfı olanların çok yüksek rakamlar çekiyor oluşu artı bakanlık çalışanları istifa edip OSGB kurma telaşına girdiler. Bütün bunların ışığında bakanlık kendi yetişmiş personelini elinde tutacak. Ve bu durumu fırsata çevirmeye çalışanlara karşıda önlemini almış olacak. Bakanlığın altını çizdiği bir konu var. Diyorlar ki yeni personel alın demiyoruz. Ve bu yönetmelik değişikliğiyle bunu onaylamış oluyorlar. Sonuç olarak ; Bakanlık , işverene diyor ki " Elinde ki Mühendise belge aldır" dışarıya parçalanma , tabi ki bu durumun ana kaynağı " Çok tehlikeli" sınıfa bakacak yeteri kadar igu olmaması , 750 gün " Çok tehlikeli" tecrüben yok ise , "Az tehlikeli", " Tehlikeli " biri sürü işyeri var.

   
  seezgn bu yazıya teşekkür etti.
 5. CHARLO

  CHARLO TÜİSAG Üyesi

  Burada bazı deneyimli arkadaşlarımız ve bir çok da İSG uzmanlığına henüz yeni girmiş ve girecek olanlar var.
  Herkese tavsiyem, kanunu ve mevzuatları okumayı iyi bilmeniz ve bütün olarak düşünmeniz. Mevzuatları okurken sırası ile okumalısınız.

  İlgili yönetmelik'te geçici madde 3 fıkradır. 1. fıkra şöyle der :
  Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. ,

  Yukarıdaki maddeden 3 yıllık mesleki tecrübeye sahip C sınıfı uzmanın sektörel düzenleme kapsmaında A sınıfı da çalışaiblir derler. 3 yıllık mesleki tecrübeden kasıt nedir?

  Sizin İSG uzmanlık Sertifikanızda Meslek ünvanı diye bir bölüm vardır. Mesleki tecrübeden kasıt budur işte.

  Peki sektrörel düzenleme kapsamında meslek dallarına uygun iş ne demektir. Onu da maddenin 2. fıkrasında görüyoruz.

  (2) Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir.

  Bakanlığın referans olarak NACE2'yi baz alacağı asıl iş ile meslek dalını eşleştireceği bir tablo olacaktır.ve bu tabloda herhangi bir meslek sahibinin hangi işlerde çalışabileceği belirtilecektir. Burada aynı NACE koduna sahip bir yerde çalışabilir demiyor. Dikkatiniz çekeyim.

  Peki bu tecrübe olayı nasıl olacaktır. O da 3. fıkrada.

  Bu madde kapsamında görev yapmak isteyenler, üç yıl içinde müracaat etme hakkına sahiptirler. Bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan ve en az üç yıl süreyle ikinci fıkrada belirlenen işyerlerinde çalıştıklarına dair en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle birlikte yapacakları sözleşmeleri Genel Müdürlüğe bildirirler. Bu kapsamda görevlendirilenler bu maddenin yürürlüğü süresince haklarını kullanabilirler.”

  Yukarıdaki madde diyor ki sen eğer Bakanlığın 2. fıkrada belirttiği mesleğine uygun yerde 750 gün çalışmışsan yine 2. Fıkrada belirtilen, kendi mesleğinle ilgili Çok tehlikeli Her yerde çalışabilirsin diyor.

  Kanunun demedikleri ise şunlar.
  1. Sen 750 gün prim'e sahipsen sadece kendi işyerinde çalışırsın DEMİYOR
  2. Nace kodun XX.YY ise sen XX ile başlayan her yerde çalışabilirsin DEMİYOR
  3. Nace kodun XX.YY ise sen XX ile başlayan ve kendi mesleğine uygun yerde çalışabilirsin de DEMİYOR.

  Bence daha fazla kafaları karıştırmayalım.


  TEŞEKKÜRLER

     

   
  serdarpala, Egemenmuhur ve erciyes tezcan bu yazıya teşekkür etti.
 6. CHARLO

  CHARLO TÜİSAG Üyesi

  Evet sizin için geçerli olmayacaktır. çünkü Çevre Danışmanlığı'nın NACE kodu 74.90.90 'dır ve Tehlike sınıfı tebliğinden baktığımızda Az tehlikeli bir iş'tir.

  Eğer yeni yönetmeliğe 3. Fıkraya bakarsak Çok tehlikeli bir iş olmadığı için büyük ihtimalle sizinki girmeyecektir.

   
  serdarpala ve seezgn bu yazıya teşekkür etti.
 7. çevremüh

  çevremüh TÜİSAG Üyesi

  benim kafam çok karıştı gerçekten algılayamıyorum artık bugün o kadar çok kafa yordum ki bu konuya ne doğru ne yanlış karıştırdım. bu durumda hastanede çalışabilecek miyim çalışamayacak mıyım bilemedim. off :(
   
 8. CHARLO

  CHARLO TÜİSAG Üyesi

  Çevre Danışmanlığında (Az Tehlikeli bir iş) çalıştığınız için şu andaki duruma göre çalışamayacaksınız. Ancak eğer bakanlık listeyi belirlerken Çevre Danışmanlığı kısmında sizim mesleğinizin uygun olduğunu yazarsa (az tehlikelilerde meslekleri yazar mı bilmiyoruz) ve ufak bir madde değişikliğine giderse (ki ben bekliyorum) çalışabilirsiniz. Ancak şu anki mevcut durumda zor gözüküyor.   
  seezgn bu yazıya teşekkür etti.
 9. Levent ACAR

  Levent ACAR TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bazı meslek kolları bu yeni düzenlemeyle bu durumda mağdur olacaktır. Bir makine mühendisi bir çok iş koluna İş Güvenliği Uzmanı olarak bakabilirken benim meslektaşım Metal Öğretmenine hiçbir alan verilmemiş gibi gözükmektedir. Bakanlığı bu konuda biraz adil ve insaflı olmaya davet ediyorum. 2 yılı aşkındır piyasanın önde gelen makine imalatı yapan bir firmada İş Güvenliği yapmaktayım.

     

   
  serdarpala ve Mehlika ÖĞÜT NAZLI bu yazıya teşekkür etti.
 10. brktbk

  brktbk TÜİSAG Üyesi

  Levent Bey henüz bakanlığın mesleklere göre paylaştırdığı bir Nace kodu bulanmamakta. Birkaç arakadaş bir paylaşımda bulundu fakat bu bilgi için herhangi bir kaynak belirtilmedi.   
  Levent Acar bu yazıya teşekkür etti.
 11. brave_man

  brave_man TÜİSAG Üyesi

  Levent Bey' e katılıyorum. Bende yapı öğretmeniyim. C sınıfı uzmanım. Paylaşılan ve kaynak belirtilemeyen taslakta bizlere de yer verilmemiş. Bence en sağlıklısı nisan ayı çıkması beklenen meslek grupları tebliğini beklemek.   
  serdarpala ve Levent Acar bu yazıya teşekkür etti.
 12. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  nisan ayı gelsin de çıksın artık bu taslak.

   
 13. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  yeni yönetmelik için teşekkürler.bir kimya mühendisi olarak mutluyum.
   
 14. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  nasıl bitmiş yeni çıkan bir yasaya yeni düzenlemeler getirmek suç mu.

   
 15. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  niye karşı çıkıyorsunuz sektörel düzenlemeye asıl mesleğin değeri bu şekilde ortaya çıkar.her önüne gelen her yere uzman olamaz uzmanlık yapanların değeri artar .kalitesiz osgbler kapanır.piyasa yerlerde sürünmez.ne geçmiş olsunu .tam tersine hayırlı olsun tüm uzmanlara.   
  serdarpala ve Volkan ERDEM bu yazıya teşekkür etti.
 16. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  belgeyi çalıştırmak değil, belge olmasa da 3 yıl alanda çalıştığınızı belgelemelisiniz. isg müh. vs de olur

   
 17. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi

  merhaba
  bugün alo 170 ile görüştüm
  bende c sınıfıyım sektörüde 9 sene deneyimim var. Sözleşme ve eklerini göderecektim.

  Fakat alo 170 deki arkadaş bu yönetmeliğin durdurulduğunu ve beklememi söyledi konu hakkında detaylı bilginiz varmı ?

   
 18. ceyda akbaş

  ceyda akbaş TÜİSAG Üyesi

  bakanlığa dilekçe yazdım cevap gelmedi

   
 19. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelik durdurulsa, resmi gazetede yayımlanır. Durmasının söz konusu olduğunu sanmıyorum. Ama tebliğ ile ilgili çalışıyor olabilirler...

   
 20. zaferkul01

  zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

  kafalar bayağı karışık.
  aynı nace kodunda çalışmış isen bu geçerlidir

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica