Yeni Yönetmelik Ve Neticeisnde 7 Yıl Süre Ile A Olmak. | Sayfa 3 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Yeni Yönetmelik Ve Neticeisnde 7 Yıl Süre Ile A Olmak.

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında degiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. omark

  omark TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar,değişiklik kapsamında hemen bakanlığa müracat edilmeli mi?Zzira bu değişiklik anladığım kadarıyla 2 ay sonra yürürlüğe girecek.


   
  Mehlika ÖĞÜT NAZLI bu yazıya teşekkür etti.
 2. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar,
  C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. Bugün çok tehlikeli sınıfta yer alan bir fabrikanın sözleşmesi onaylandı. Daha önceden 27 ay kadar oto yedek parça üretimi yapan bir fabrikada çalışmıştım. Onaylanan yer de metal sektörü. Ama benden herhangi bir SGK dökümü falan isteyen olmadı.

   
  Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Mesleğiniz ney, ne olarak çalışmaktaydınız

     

   
 4. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  makina mühendisiyim. kalite bölümünde çalışmıştım.

   
  Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 5. saimaydin

  saimaydin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar SGK nosu 443230101101320200206 olan bir işyerinin nace kodu nedir?

     

   
 6. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  SGK nosunun 2-3-4-5 inci hanesi NACE kodu oluyor... yani 4323

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
 7. zsyildiz

  zsyildiz TÜİSAG Üyesi

  Sigortalı hizmet dökümlerinde yer alan iş yeri hizmet numarası ile bağlı bulunduğu ildeki SGK müdürlüğünü arıyarak o işyeri numarasına ait SGK numarasını öğrenerek 2,3,4 ve 5 sıradaki(örnek 4.4120.01.01 diye devam ediyorsa 4120 nace kodu) rakamlar size nace kodunu verecektir. Bu nace kodlarının aynı dal olmak şartı ile 750 tam günlük primi sağlaması şartı ile yönetmeliğin geçici 2. maddesine tabii olunacaktır. Şahsi yorumum bu doğrultudadır.
   
 8. saimaydin

  saimaydin TÜİSAG Üyesi

  Ece Hanım, nace kod listesinde 4323 kodu yok. 4322 den sonra 4329 a geçiyor.   
 9. Altar

  Altar TÜİSAG Üyesi

  Bağkur konusunda bilgisi olan var mı ? Benim 7 sene yatırılmış bir Bağkur primim var. Nace kodu mermer kesim ile ilgili. Fakat ben malzeme mühendisiyim. Sizce bu kanundan faydalanabilir miyim?...

     

   
 10. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Evet yok numarayı yanlış almanız mümkünmü acaba   
 11. furkany

  furkany TÜİSAG Üyesi

  Derya Hanım,
  firmaların nace kodlarını, bağlı bulundukları sanayi odalarından öğrenebilirsiniz. bir çok odanın internet üzerinden nace kodu sorgulama ekranı mevcut. sadece firma ismini bilmeniz yeterli.   
  Derya Maşalı bu yazıya teşekkür etti.
 12. furkany

  furkany TÜİSAG Üyesi

  Benim bu konudaki yorumum biraz farklı. genel müdürlüğün facebooktaki sayfasında, bu değişiklik kapsamında sorulan sorulara verdiği cevabı okudum. oradaki cevaptan şunu anladım, bakanlık tüm nace kodlarını, mühendislik grupları ile eşleştirecek. atıyorum, makine mühendisi şu şu şu nace kodu olan yerlere bakabilir yada çevre mühendisi şu şu şu kodlara bakabilir gibi. tabi birde ilgili mühendisinde o sektörlerden birinde en az 3 yıllık deneyimi olması gerekiyor. böyle olması gerçekten de A sınıfı problemini tamamen ortadan kaldıracaktır. zira firmaların kendi bünyesinde 3 yıldan fazla çalışan mühendisinin olması ve bunları eğitime gönderip isg uzmanlığı sertifikası aldırması gibi olasılıkların bir arada gerçekleşmesi de kısa sürecek gibi gözükmüyor.

   
 13. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Yeni yönetmeliği anlama kılavuzu yayınlasalar iyi olur bence , bölge müdürlüğündekiler de net cevap veremiyor. Bakanlık yetkilileride çelişkili , burası zaten muamma , piyasa hepten beter ,
  Bu işin içinden gene çıkamadık. İş güvenliği Türkiye için lüks , bunu birkez daha çok iyi anlıyorum.
   
 14. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelikte bağkur diye bir ayrım yok. Bir şekilde , ne olursa olsun , o sektörde çalışmış olmak var.

   
 15. @purple

  @purple TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar tüm yorumları okuyamadım ama , şöyle birşey var..Örneğin ben kimyagerim ve 3,5 yıldır aynı firmada çalışıyorum.Patlayıcı madde üretilen bir yerde çalışıyorum , bu durumda ben sadece şu an çalıştığım yer için mi A sınıfı uzman olabiliyorum ?
  Sonuçta 'mesleki tecrübe' denilen şey zaten 'kimyager ' olarak çalışmış olmamı kapsamıyor mu ? Yani başka firmalarda da Tüm tehlike sınıflarında çalışabiliyorum diye düşünüyordum.   
 16. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Benim anladığım 3 yıllık geçen süre zarfında sigortanız yatarken hangi kodla girildiyse, yani kimyagerse kimyager olarak çalışabilirsiniz... Dikkat ederseniz şu şekilde söylüyor ; "kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyerleriyle sınırlı olmak üzere..." Yani kimyager olarak çalışabileceğiniz diğer işyerlerinde de...

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
 17. Salih TAŞCİ

  Salih TAŞCİ TÜİSAG Üyesi

  Ece hanım günaydın. Bir sorum olacak ben daha önce 10 ay su arıtma firmasından çevre mühendisi olarak çalıştım. Daha sonra ayrıldım ve Tıbbi Atık Sterilizasyon tesisinde işe başladım. Toplam primim 618 oldu. Bazı yorumlar var kafa karıştırıyor. 750 günü doldurmama 132 gün kaldı. Bu durumda çalıştığım sektörde çok tehlikeli sınıfa bakabilirm diye yorumladım. Ama sitede ayı iş yerinde devamlı olması gerek diye muammalı yorumlar var. Bilginiz varsa yorumlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar...

   
 18. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Bakın bilgim okuduğumla sınırlı... kanun maddesini okuyorum ve şu şekilde söylüyor ; "kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyerleriyle sınırlı olmak üzere..."
  Bundan benim anladığım sigortanız yatarken hangi kodla girildiyse, o alanda çalışabilirsiniz...

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
  slhtasci bu yazıya teşekkür etti.
 19. Salih TAŞCİ

  Salih TAŞCİ TÜİSAG Üyesi

  Girilen kod meslek dalına uygun ise toplamda 618 günlük prim kabul edilecektir diye anlaşılabilir. ? teşekkür ederim..

   
 20. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Hayır , 750 gün olmalı , yani eksik kalan 132 gün tamamlanmalı, aynı kodda

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica