Yeni Yönetmelik Ve Neticeisnde 7 Yıl Süre Ile A Olmak.

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında degiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi  ama bu durumda hç bir hastanede 750 günden beri çalışan bir uzman olamaz, önceden zorunluluk yoktu çünkü.


   
 2. Melih PAZI

  Melih PAZI TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelik diline alışık olduğumu düşünüyorum ve
  buradan anlaşılan aynen sizin dediğiniz gibi
  B veya C olsun ve o iş yerinde 3 yıl çalışmış olmanız yeterli, 3 yıllık sertifikanız veya sertifikanızın 3 yıl o işyerinde çalışmış olmasına gerek yok.

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 3. sevdarda8

  sevdarda8 TÜİSAG Üyesi

  evet aynen öyle bende onu kastettim. ben sizin "Bakanlık işverene diyor ki elinde ki Mühendise , belge aldır. " cümlenize istinaden söylemiştim. orda sanki elindeki 3-5 yıllık çalışan mühendise belge aldırdğında hemen uygulamaya gecebiliyormuş gibi bir izlenim oluşmştu oyüzden. :) yoksa yanlış anlaşılmadıysa problem yok tabi ki kusuruma bakmayın... :)

     

   
 4. akbel2007

  akbel2007 TÜİSAG Üyesi

  SAYIN DEGİRAY NASIL BU KADAR EMİN OLUYORSUNUZ BU 3 YIL ÇALIŞMA İLE İLGİLİ
  HERHANGİ BİR DAYANAĞINIZ VAR MI?

   
 5. odarkness

  odarkness TÜİSAG Üyesi

  İlerleyen dönemde sektörel uzmanlığa geçmeyi planladıklarını ifade eden Özer, ''Mevcut uzmanlar içinde sektörlere bol miktarlarda dağılmış uzmanımız olmadığı için henüz o sisteme geçemiyoruz ama bu 30-40 binlere geldiğinde, uzman sayısının sektörlere dağılımı yeterli kapasiteye ulaştığında herkes kendi sektöründe uzmanlık yapsın diyeceğiz. Maden mühendisi madende, kimya mühendisi kimya bölümünde, inşaat mühendisi inşaatta hizmet versin diyeceğiz'' dedi.

  23.01.2013 Kasım Özer

  Yani bu demek oluyor ki bu iş meslekleşmeyecek.Mühendislerin elinde olmazsa olmaz belgelerden biri olacak.Sadece bu işe umut bağlamış arkadaşlara geçmiş 0lsun.Üstüne ciddi bir yük alacak olan mühendislere selam olsun.Güvenle Büyü Türkiye :) (iş güvenliği uzmanlığı turkey versiyonu)

     

   
  serdarpala, Hakan TÜRKER, degiray ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. Derya Maşalı

  Derya Maşalı TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar peki eski çalıştığımız şirketin Nace 2 kodunu nasıl öğreneceğiz? Bilginiz var mı?çünkü çalıştığım sektöre göre 1 den çok başlığa girebiliyor görünüyor. firmanın seçtiği kodu nereden bulabiliriz acaba?

   
 7. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelikte yazıyor nasıl bir dayanak aramalıyım ? Bunu anlayamadım.
   
 8. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar tecrübe ve mesleki tecrübe arasında fark vardır. Branşınızda çalışıyorsanız ve 3 yıl tecrübeniz varsa size bu imkan tanınmaktadır. Bence açığı kapatmak için uygun bir girişim. Çok tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerine 30 bin gibi fiyat verilirse, sermaye sahiplerinin baskısı sonucu bu tip değişiklikler olması kaçınılmazdır. Adam uzman atamasa 5 bin lira ceza verecek, A sınıfı uzman 15 bin lira istiyor. Bütün faaliyetleri kendi elemanları da yürütebilir. 10 yıldır o işte tecrübe sahibi olan mühendisleri mevcut. Onlara bütün işleri yaptırır. Her ay da öder cezayı. İnanın daha az maliyet çıkar. Bu yönetmelikle de işvereni uçuk rakam isteyen arkadaşların elinden kurtardılar. Bazı arkadaşlar bundan şikayetçi olabilir ama şikayet etmeye gerek yok. Bu tip bir müdahale bekleniyordu zaten. Eden bulur...   
  abarking, TeRMoBLaCK, degiray ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. semih_serin

  semih_serin TÜİSAG Üyesi

  hangi şehirde çalışmış isen o şehirdeki SGK yı arıyorsun vede işyeri numarasını söyleyerek işyeri SGK sicil numarasını öğrenmek istiyorsun ve hemen sana söylüyorlar...ben öyle yaptım vede bütün hepsini öğrendim...bilgine....

     

   
  MARBLE_İSG bu yazıya teşekkür etti.
 10. semih_serin

  semih_serin TÜİSAG Üyesi

  eğer şu an çalışıyorsan muhasebeciden işyeri SGK sicil numarsını sorarak öğrenebilirsin...önceki çalıştığın yerlerin SGK sicil numaraları nı ise... hangi şehirde çalışmış san o şehirdeki SGK yı arıyorsun ve de işyeri numarasını söyleyerek SGK sicil numarasını öğrenmek istiyorum diyorsun ve hemen söylüyorlar. ( işyeri numarasını ise SGK hizmet dökümünden görebilirsin)...   
  Derya Maşalı bu yazıya teşekkür etti.
 11. saimaydin

  saimaydin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben bu yönetmeliğin Piyasadaki A sınıfı uzman ihtiyacını karşılayacağını sanmıyorum. Yönetmeliği hazırlarken çok karıştırmışlar. Uygulamada burada yazılanlardan çok daha fazla kargaşa çıkacağını düşünüyorum. Daha sade bir yönetmelik hazırlanabilirdi.   
 12. hakandetta

  hakandetta TÜİSAG Üyesi

  bu kadarı bile fazla bence gerçekten adamlar çalışıyorlar artık bakanlık eleştirisinden vazgeçelim işimize bakalım çok tehlikeli sınıfa bu kadar takılmaya gerek yok herkeste b sınıfı yetkisi var ve zaman içinde a sınıfı olma şansıda var kaldı ki kanun tüm işletmeler için ama nedense herkes çok tehlikeli sınıfta nasıl çalışırım onun derdine düşmüş.

   
 13. Merhabalar ;
  RACE rev 2 kodlarını paylaşıyorum.
  Meslek gruplarınıza göre sınıflamaları inceleyebilirsiniz.

  Evrim Akbayır

  Marmaray Project
  HSE Engineer
   

  Ekli Dosyalar:

  FUALME ve erdemezin bu yazıya teşekkür etti.
 14. maiieyes

  maiieyes TÜİSAG Üyesi

  peki yazılanların hepsini okudum ve bir çok soru oluştu aklımda;
  1-işverene elinde bulunan 3 yıl deneyimi olan mühendise sertifika aldır diyorsa bu kişi,hem sahada mühendislik yapıp hemde A sınıfı uzman mı olcak yani??? hem iş yükü artcak hemde sorumluluk mu alcak?
  2-şantiye şefi altındaki bir mühendise A sınıfı uzman niteliği kazandırıp ondan talimat almayı kabul edermi?hem kendi talimat vercek A sınıfına hem de talimat alcak???
  3-şantiye şefleri belgeyi aldı diyelim A sınıfı oldular.hem işlerini yaptırtıp hemde kanunlara göre hareket etcekler mi sizce???İSG Uzmanlarının en çok problem yaşadığı kişiler işçiler değil yada saha personeli değil şantiye şefleri ve üst yönetimdir.sizce bu uygulama iş kazalarını azaltırmı yoksa bu konunun yaptırım uygulayacağı işveren rahatlatıp yine işine mi bakar??? bi taraftan şantiye bitsin diye uğraşcak şantiye şefi nasıl olsa üstünde o şöyle olsa daha güvenli diyen yok istediği gibi davranır.
  Bence a sınıflarına ders oldu C sınıfları az paralarla çalışmak için zorlanırken arada dağlar kadar fark vardı ve astronomik rakamlarla çalışıyorlardı ama bunun dışında kesinlikle iyi bir getirisi yok bence ve iş kazası oranını azaltmayacaktır fikrimce...

  teşekkürler..

   
  Ufuk A, FUALME, MARBLE_İSG ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. MUSTAFA ÖZKIRAN

  MUSTAFA ÖZKIRAN TÜİSAG Üyesi

  en az üç yıl süreyle ikinci fıkrada belirlenen işyerlerinde çalıştıklarına dair en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle birlikte yapacakları sözleşmeleri Genel Müdürlüğe bildirirler. Bu kapsamda görevlendirilenler bu maddenin yürürlüğü süresince haklarını kullanabilirler.”

  arkadaşlar bunu anlamadım 3 yıl sıgrtalı olup nasıl 750 gun sıgrtası yatar 3 yıl ıcınde 750 gun olması yetyerlı mı bır ısyerıde yoksa 3 yıl calsımıslıkmı arıyor uc yıl calısmıssa 750 gun degıl 360*3 =1100 gun yapar degılmı
  bır acıklarmısınız   
 16. krmgny

  krmgny TÜİSAG Üyesi

  saçmaladılar iyice..neresinden tutsan elde kalıyor..madem böyle bir yönetmelik cıkarcaktın neden okadar adamı uzman yaptın 1 sene içinde..insanlara hayal satıldı.şimdi bu insanlar dava acsa haklılar..birşeyler isteyeceksek hepimiz için istemeliyiz..A lar kendini Bler kendini Cler kendi cıkarını düsünürse ezen cok olur bizi

   
  FUALME, abarking, Mehlika ÖĞÜT NAZLI ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Sn. mustafaozkr NACE.2 kodlarının bulunduğu listede çok tehlikeli sınıfta olan iş yerlerinde çalışıp çalışmadığınızı sorgulamak amacıyla en az 3 yıl içinde yine en az 750 gün sigorta priminin yatırılmış olma şartı aranıyor. Yani aslında sizin bu iş yerlerinde çalışma süreniz 750 gün olarak yeterli fakat bu süreyi parça parça 5 - 6 yıla yaymamak için çalışma dönemini 3 yıl içinde bu günleri tamamlamak üzere düzenlemişler. İşe giriş çıkışlar yaşanmış ve farklı tehlike sınıflarında da çalışılmış olabilir...:)

   
  degiray ve odarkness bu yazıya teşekkür etti.
 18. odarkness

  odarkness TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı olarak kendi kendine vereceği kurallara uymazsa zaten kaza sonrası hapse girecektir.Bu durumda intihar etmek isteyenler kendi kendinin uzmanı olabilir :)

   
 19. odarkness

  odarkness TÜİSAG Üyesi

  750 gün dediklerine göre bazı işleri de dahil etmek istemişler sanırım.Bazı tehlikeli iş kolları yılın 8-9 ayı çalışıyor.Onlarda kapsam dışı kalmasın diye alınmış olabilir.

   
 20. zaferkul01

  zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

  çalışamazsnz belgeyi 3 yıl calıştırmış olmasınz lazım

   
  emrah murat tacar bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica