Yeni Yönetmelik Taslakları Için Yorumlarınızı Yazabileceğiniz Csgb Adresi Yayınlandı...

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ATURAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi  Söz konusu yönetmeliklerimize ilişkin görüş ve önerilerinizi isggm_mevzuat@csgb.gov.tr adresine gönderebilirsiniz.


   
  esat1903, ilknur_gucluturk, alix ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar verilen adrese görüşlerimizi bildirelim ve buradan paylaşalım diye düşünüyorum. Sonuçta yönetmelikler son haline gelerek yayınlanıp yürürlüğe girdiğinde biz kullanacağız. Büyüklerimizin dikkatini çekelim de bizim de çorbada tuzumuz olsun. Benim bu adrese yazdığım görüşler;

  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında YönetmelikTaslağı

  1 - Taslakta olmayan 9. ve 10. maddeler ne zaman yayınlanacak ?

  2 - Taslakta OSGB lerin yapısı, buralarda iş güvenliği uzmanlarının nasıl görev alabilecekleri, çalıştırılabilecek uzman sayısının sınırlandırılıp sınırlandırılmayacağı ( örneğin bir Organize Sanayi Bölgesi OSGB kurmak isterse bölgesinde çalışan sayısına göre 50 ve üstünde iş güvenliği uzmanı bulundurmak durumunda olabilir ), OSGB lerde olması gereken teçhizat v.b. bulunmuyor.

  3 - Kısmi iş sözleşmesi ile veya tam süreli çalışan iş güvenliği uzmanlarının işletmelerinde olması gereken oda ve teçhizatlarının özellikleri bu taslakta bulunmuyor.

  4 - Madde - 8 1 / a / 2 de yazılı bildirimler bir asıl 2 nüshalı olarak yazılmalıdır.

  5 - Madde - 11 1 / a da bulunan Bakanlığa bildirim için süre yazılmalıdır. Onaylı öneri defterine uyarı yazıldıktan sonra işverene işin yapılması için ne kadar süre verilmelidir. İşverene yazılı olarak bildirdikten sonra yapılmaması durumunda Bakanlığa bildirinceye kadar geçen süre içinde olay gerçekleşecek olursa iş güvenliği uzmanları bu sorumluluğun altında kalmaktadır.

  6 - Madde - 11 1 / b de işveren uyarıya rağmen işi durdurmaz ise ne yapılacağı belli değil.

  7 - Madde - 12 2 de işverene karşı sorumluluk açılmalı ve bu durumda işverenin yaptırımının neler olabileceği yazılmalıdır.

  8 - Madde - 12 4 de yazılı olan madde numarası 10 değil 8 dir.

  9 - Madde - 12 4 / c de yazılı olan işveren vekilinin birden fazla olabileceği düşünülerek tamamının veya bu konudan sorumlu olanın diye belirtilmesi gerekmektedir.

  10 - Madde - 13 1 de bulunan a ve b arasındaki fark incelenerek gerekli düzenleme yapılmalıdır. Örneğin a / 1 de az tehlikeli sınıfta 30 dk + 15 dk/kişi düzenlemesi varken, b / 1 de az tehlikeli sınıfta sadece 10 dk olarak düzenleme yapılmış.

  11 - Madde - 13 5 de iş yerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden düşülür ifadesi anlaşılamamaktadır.Burada yapılacak hesabın anlaşılır biçimde yazılması uygun olacaktır.

  12 - Madde - 13 5 de birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapılması durumunda sözleşme süreleri toplamının aylık en fazla kaç saat olabileceği yazılmalıdır.   
 3. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Bu çalışma sürelerinden sonra kimse personel sayısı faza yerlerle kısmi süreli sözleşme yapmak istemeyecek gibi görünüyor. Şu an çalıştığım ve 45 saat sözleşmeli olduğum yer bu yönetmelikten sonra 63 saat olacak. Hadi bunu işverene anlat. Farkını talep etsen alamazsın, toplamda 217 sınırını aşınca da bakanlığa anlatamazsın. Bu da bu işin devalüasyonu gibi bir şey...

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica