Yeni Uzmanım Yardımınıza İhtiyacım Var.

mucahit57.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
MERHABALAR.
OSGB Bünyesinde çalışmaktayım.
bir firmamda kimyasallarla çalışma yapılmakta.ama kimyasal depoları yok.bende kurul toplantısında bunu söyledim kimyasal depo alanı oluşturulmalı çalışma alanından uzak yerde olmalı tehlike sınıflarına göre ayrılmalı uyarıcı levhalar asılmalı havalandırma sistemi yapılmalı aydınlatma olacaksa ex prof olmalı kullanacak personel ihtiyacı kadar kimyasalı çalışma alanında bulundurulmalı ve kişisel koruyucu donanımlarını kullanmalıdır diye yazdım kurul defterine.
bu firmanın elektrik panolarında kaçak akım röleside yok.elektrik panolarına kaçak akım rölesi gerekmektedir diye yazdım.firmanın cevabı yapı ve tesisat eski olduğu için kaçak akım rölesini kabul etmiyormuş yapılan çalışmalar.
yangın tatbikatı senede 1 kez yaptırıyolar ve ayriyetten ben kendim tahliye tatbikatı yaptım fakat yangın dolaplarında sıkıntı var su depolarında su yok delik olduğu için depolar kullanılmıyor..bende deftere yangın tesisatlarının aktif hale getirilmesi gerekmektedir diye yazdım.
nitrasyon ve boyahane bölümleri var.deftere çalışana uygun maske temini gereklidir ve havalandırma sistemi etkin bir şekilde çalıştırılıp muayeneleri aksatılmamalıdır.çalışanların kkd kullanımını üretim sorumluları etkin bir şekilde takip etmelidir diye yazdım.
bazı makinalar eski üretiminde koruyucu kapağı yok fakat çalışana zarar verebilecek riskler tespit ettim bende bu makinaların dışardan mühendislik yöntemlerle koruyucu kapakları yaptırılması gereklidir. ve diğer makinaların kesinlikle koruyucu aksamları çıkarılmamalı ve bakım-onarım esnasında durdurulup yetkili kişi tarafından müdahale edilmelidir diye yazdım.
tüm personelin isg eğitimlerini tamamladım.
ama firma bu olumsuzluklara karşı önlem almadı hayla çalışmaktalar.ben bu olumsuzluklara karşı böyle şeyler deftere yazdım siz napardınız benim yerimde olsanız merak ediyorum kendimi geliştimek için.
her kurulda bunları konuşuyoruz yapacaz edecez diyolar ama ortada bişey yok.
şimdi bu firmada bişey olsa ben mi suçlu oluyorum.bildirim mi yapmam lazım. cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

yurdakultuba19

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
MERHABALAR.
bir firmamda kimyasallarla çalışma yapılmakta.ama kimyasal depoları yok.bende kurul toplantısında bunu söyledim kimyasal depo alanı oluşturulmalı çalışma alanından uzak yerde olmalı tehlike sınıflarına göre ayrılmalı uyarıcı levhalar asılmalı havalandırma sistemi yapılmalı aydınlatma olacaksa ex prof olmalı kullanacak personel ihtiyacı kadar kimyasalı çalışma alanında bulundurulmalı ve kişisel koruyucu donanımlarını kullanmalıdır diye yazdım kurul defterine.
bu firmanın elektrik panolarında kaçak akım röleside yok.elektrik panolarına kaçak akım rölesi gerekmektedir diye yazdım.firmanın cevabı yapı ve tesisat eski olduğu için kaçak akım rölesini kabul etmiyormuş yapılan çalışmalar.
yangın tatbikatı senede 1 kez yaptırıyolar ve ayriyetten ben kendim tahliye tatbikatı yaptım fakat yangın dolaplarında sıkıntı var su depolarında su yok delik olduğu için depolar kullanılmıyor..bende deftere yangın tesisatlarının aktif hale getirilmesi gerekmektedir diye yazdım.
nitrasyon ve boyahane bölümleri var.deftere çalışana uygun maske temini gereklidir ve havalandırma sistemi etkin bir şekilde çalıştırılıp muayeneleri aksatılmamalıdır.çalışanların kkd kullanımını üretim sorumluları etkin bir şekilde takip etmelidir diye yazdım.
bazı makinalar eski üretiminde koruyucu kapağı yok fakat çalışana zarar verebilecek riskler tespit ettim bende bu makinaların dışardan mühendislik yöntemlerle koruyucu kapakları yaptırılması gereklidir. ve diğer makinaların kesinlikle koruyucu aksamları çıkarılmamalı ve bakım-onarım esnasında durdurulup yetkili kişi tarafından müdahale edilmelidir diye yazdım.
ama firma bu olumsuzluklara karşı önlem almadı hayla çalışmaktalar.ben bu olumsuzluklara karşı böyle şeyler deftere yazdım siz napardınız benim yerimde olsanız merak ediyorum kendimi geliştimek için.
şimdi bu firmada bişey olsa ben mi suçlu oluyorum.bildirim mi yapmam lazım. cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim
Merhabalar öncelikle kazasız günler diliyorum,
daha yeni geçen hafta kimyasalla çalışılan küçük bir işletmeye müfettiş geldi ve dediğinizin eksiği değil fazlası var.Kurul oluşturacak kadar kalabalık bi işletme de değil. yapılması gerekenleri söyledim (ortam ölçümü, havalandırma yok yapılsın, kimyasalların üzerine etiketleme, uygun kkd(kimyasal eldiven yerine ameliyat eldiveni kimyasal maske yerine günlük kullanılan maske gibi gibi ürünler kkdden sayıyorlar.) (statik ayakkabı kıyafet)kullandırılması, zimmet altına alınması gerektiğini. Patlamadan korunma dökümanı hazırlanıp zone bölgelerine ex-proff kullanımını tatbikatların düzenli yapılmasını gibi gibi. ve müfettiş bunların hepsini yazdı. nokta atışı. İşverende bana diyebiliyor ki bu senin denetimin sen bize demedin. hayır dedim defterde yazılıdır diye sonra cevap vermedi. demem o ki siz söyleyin yazın gerekirse bakanlığa bildirim yapın. Kısaca Aslının durumuna düşmemek için kendinizi garanti altına alın

Kaan Gülçiçek1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
MERHABALAR.
Dosya No 1 :
Kapakta kimyasalların listesini ve eklerinde Malzeme Güvenlik Formlarını içeren bir fiziki dosya yapın. Altında imzanız ve tarih bulunan tüm dosya içeriğini tarayıp pdf e dönüştürün.

Dosya No 2 :
Mahal mahal kullanılması gereken KKD lerin listesini belirleyin, mahalde görevli personelin yaptığı işleri yazın. hangi iş yapılırken hangi KKD kullanılması gerektiği ile ilgili excel dosyası oluşturun. Altında imzanız ve tarih bulunan tüm dosya içeriğini pdf e dönüştürün.

Dosya No 3 :
Patlamadan Korunma Dökümanı gerekliliğini ilgili yönetmeliğe atıfta bulunarak yazıya dökün. Altında imzanız ve tarih bulunan dosyayı pdf e dönüştürün.

Dosya No 4 :
Personel listesini excel de hazırlayın. Her personelin alması gereken eğitimleri excel dosyasında belirtin. alınan eğitimleri işleyin. ilave eğitim istiyorsanız belirtin. Altında imzanız ve tarih bulunan dosyayı pdf e dönüştürün.

Dosya No 5 :
Resimli ve açıklamalı olarak tespitlerde bulunduğunuz bir word yada excel dosyası oluşturun. Mesajınızda bahsettiğiniz tüm sıkıntıları tek tek madde madde resimleri ile beraber gösterin. Altında imzanız ve tarih bulunan dosyayı pdf e dönüştürün.

Dosya No 6 :
Dosya no 5 te belirlediğiniz uygunsuzluklar için alternatifli çözüm önerilerini içeren bir dosya oluşturun. Altında imzanız ve tarih bulunan tüm dosya içeriğini pdf e dönüştürün.

Anladığım kadarıyla İSG Kurulu var. Kurulu acil toplantıya çağırın. Kurul sekreteri siz olduğunuzdan dolayı, çağrıyı mail yoluyla siz yapın. yukarıdaki Dosya 1,2,3,4,5,6 nın başlıklarını çağrı formuna gündem maddeleri olarak yazın. en son madde olarak "bu çağrı formu ekindeki" içeriklerin kurulda görüşüleceğini belirtin. yine çağrı formuna bu 6 dosyayı da pdf şeklinde tüm kurul üyelerinin mailine ek olarak aynı mailde gönderin.

Kurulda konuları görüşün.
- Eğer işveren gerekli ihtimamı ve özeni gösterirse her sonuç için termin süresi belirleyin, görevlendirme, DÖF düzenleyin ve tebliğ edin.

- Eğer İşveren gerekli ihtimamı ve özeni göstermez ise, kurul sekreteri siz olduğunuz için kurul kararlarına şerhlerinizi yazın.
"Görevlendirme yapılmadı" - şerh=görevlendirme yapılmalıdır ve sonuçlandırılmalıdır
"Konunun görüşülmesi ileri tarihe bırakıldı" - şerh= ivedi olarak görüşülmeli, görevlendirme yapılmalı ve sonuca bağlanmalı
gibi şerhlerinizi kurul karar formuna ekleyin ve çıktısını alın. kurul üyelerine imzalatın.

Kurul karar formunun imzasız şeklini pdf şeklinde tüm kurul üyelerine mail olarak atın. Eğer imzalamazlarsa Tespit ve öneri defterine durumu yazın.

Böylelikle siz tespitlerinizi yapmış, öneriler getirmiş, işverene sunmuş, kurul gündemine taşımız, kurulda gerekli itirazı yapmış, kurul kararlar formunun dağıtımını yapmış, kurul karar formunun akıbeti ile ilgili olumsuzluk yaşanmışsa Tespit ve öneri defterine yazmış olursunuz.

En sonda da bir tişört bastırın. Tişörtte de "Daha Ben Ne Yapayım?" diye yazdırın ve ortalıkta gezin.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.