Yeni Mezun Ve C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında Ebru Bahadır tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ebru Bahadır

  Ebru Bahadır TÜİSAG Üyesi  Merhaba. Ben maden mühendisliği bölümünden bu yıl mezun oldum ve iş güvenliği uzmanlığı sınavını da geçtim. C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım! :) Benim sorunum şu ki, malesef hiç iş tecrübem olmadığından şu an ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. İş güvenliği uzmanlığı yapmak istiyorum fakat nereden başlayacağımı bilmiyorum. Bu forumda açılan bir çok konuyu da okudum ama iyice kafam karıştı. Zaten sınava girdiğim mevzuatla şimdiki arasında çok fark var. Sürekli değişiklikler oluyor. Nasıl çalışmam gerektiğini bilmiyorum. OSGB' de çalışmam belki tecrübe edinme açısından iyi olacak ama hiç bir tecrübem olmadan da birden fazla işletmeyle nasıl ilgileneceğimi bilmiyorum. İlk olarak risk analizi, eğitim vs. yapmayı düşündüm. Yaptıkça tecrübem de artar benim için iyi olur dedim. Bu konuda da serbest çalışmayla ilgili bir kaç şey okudum fatura kesmekle ilgili. Ayrıca risk değerlendirmesini yapsam benim o iş yeriyle hiç bir ilişkim kalmıyor diye bir şey de yok. Ben oradan sorumlu oluyorum nihayetinde imza atacağım. Kısacası ne yapmalıyım? nereden başlamalıyım? konu kendimi yetersiz hissetmem değil o da yanlış anlaşılmasın. Sadece çalışma hayatıyla ilgili hiç bilgim yok bu nedenle tecrübeli kişilerin bana yol göstermesine ihtiyacım var :) Kazanacağım para çok da önemli değil. Tamam çok sorumluluğu olan bir iş hakkım olanı da almalıyım belki ama ben şu an sadece iş hayatına nasıl bir giriş yapsam onu düşünüyorum. Tecrübelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.


   
  songül_, baransely ve PınarY bu yazıya teşekkür etti.
 2. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  isg alanında rahat iş bulursunuz ama sakın 2000 tl net maaşın altında çalışmayın

   
  Ebru Bahadır bu yazıya teşekkür etti.
 3. baransely

  baransely TÜİSAG Üyesi

  İşi bulsakta nasil bir başlangıç yapmaliyiz nelere dikkat etmeliyiz en cok hangi konuda hata yapiliyor vs... Ben 3 aydir arastirma yapiyorum ama halen Takildigim konular cok. Sanirim ise girmeden bazi seyler ogrenilemiyor. Size kazasiz gunler diliyorum

     

   
  Ebru Bahadır bu yazıya teşekkür etti.
 4. Armağan Kocabaş

  Armağan Kocabaş TÜİSAG Üyesi

  maaş konusunda bir açıklama getireyim..şuana kadar 6 yerle görüştüm.. 2 yer 2000 lira , 2 yer 1500 lira 2 yer ise 1500 ü çok buldu..bunlara yemek ve yol dahil değil..şuan ki durumda piyasada 50bini aşkın uzman olduğu söyleniyor..bence maaşa pek takılmayın bir şekilde girin..ocakta zaten zam alırsın maaşın iyiye gider.maaş için işleri reddedersen iş bulamassın zira az tehlikeli yerler için yasa 2016 ya ertelendi..o zamana kadar da 100 bin c sınıfı uzman olur herhalde. artık iyi maaş dönemi bitti..benim gözlemim bu şekilde..kasım 2012 den beri işssiz oldugumu düşünürsek tabi.

   
  İSG_Mühendisi ve Ebru Bahadır bu yazıya teşekkür etti.
 5. rfertan

  rfertan TÜİSAG Üyesi

  deneyimli arkadaşlarından telefonla destek al, bizi ara vs. biz de geçtik o süreçlerden. ama bi bakmışsın kısa sürede işin kurdu olmuşsun. çok sorun etmeye gerek yok. rahat ol...

     

   
  Ebru Bahadır bu yazıya teşekkür etti.
 6. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  istediğiniz maaş aralığını belirleyin -minimum 2000 TL- sonra işini iyi yapan bir OSGB bulun-siz OSGB yi bulun sonra forumlarda araştırın.işini iyi yapıp yapmadığını böylelikleöğrenebilirsiniz- sonra 1 yıl çalışın ve sonra nasıl devam edeceğinize karar verin.

  bir de şu konuyu hatırlatayım.4857-6331 kanun değişti vs..buna çok kafa ormayın arkadaşlar.zaten ince detaylar yönetmeliklerde belirtilir ve bu yönetmeliklerde zaten peyderpey çıkmakta.düzgün takip ederseniz sıkıntı yaşamazsınız.kanunun değişmesi bir sıkıntı oluşturma yani.herkeste bu endişeyi görüyorum ama yersiz bir sorun bu.rahat olun.
  çünkü kanunda ak denilene 6331 de kara denmiyor.ha.hatalar var.eskiden de vardı.ama temelde köklü bir değişiklik yok.yani eskiden kapalı alanlarda kaynak olmaz diyip 6331 de kaynağı kapalı ortamda yap demiyor.

   
  Ebru Bahadır bu yazıya teşekkür etti.
 7. Uğur Genç

  Uğur Genç TÜİSAG Üyesi

  bende bir biyolog olarak şuan uzmanlık eğitimi alıyorum ve genel itibariyle başlığı açan arkadaş gibi çoğu şeyden muzdaribim. yeni mezun oldum ve işimi layıkıyla yapmak istiyorum. tecrübeli abilerim ve ablalarımın yol göstermesi yeni arkadaşlara yarar sağlayabilir. teşekkürler.
   
 8. İSG_Mühendisi

  İSG_Mühendisi TÜİSAG Üyesi

  meslektaşız ebru;

  bende ilk işim yerlaltı eti krom sonra açık işletme termik santral ve çimento fabrikası oldu şu an ise otomotiv de iş güvenliği uzmanıyım neden bizi seçiyorlar dersen teknik ve daimi nezaretöi olduğum için madenlerde direk sınıfı iş güvenliği uzmanıydım zaten. paraya fazla takılma zamanla artar bir yerlerden başla aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz bu felsefeyle ilerle ve zamanla iyi yerlerde olursun ben 3. senem ve şu ana kadar istediğim rakamlar kendim belirliyorum ayrıca surpac. netpromine,autocad,isg uzmanı, teknik nezaretçi daha da belgem var belge de çok önemli katıl ve başar derim etkisi çok çok olur sana iyi geceler.   
  PınarY bu yazıya teşekkür etti.
 9. İSG_Mühendisi

  İSG_Mühendisi TÜİSAG Üyesi

  a sınıfı.

     

   
 10. arif akça

  arif akça TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 18mayıs sınavında Csınıfı uzman oldum. 3Aydır işarıyorum hala birsonuç yok. Sizler maaş beğenmiyorsunuz. Bu nasıl iş.   
 11. asgari ücrete arıyorlardı bursa da çalışacak   
 12. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  Asgari ücrete çalışacaklar gitsin başka işler yapsın 1000 lira maaşla çalışılacak bir dünya iş var enazından başınız ağrımaz

   
  Ebru Bahadır ve Aktar bu yazıya teşekkür etti.
 13. Mehmet ÖZKAN

  Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  yasanın ertelenmesi nedeniyle işletmeler rahatladı OSGB ler tecrübesizleri alarak kontenjanı doldurdu şimdilik 2014 temmuza kadar beklemek lazım gibi o gün geldiğinde sen belirleyeceksin nerde ne kadara çalışacağını umudunu yitirme.donanımlı ol yeter
   
 14. 2014 temmuz değil 2014 ocaktan sonra bir rahatlama olacak inş bu sektörde

   
 15. Arda T.

  Arda T. TÜİSAG Üyesi

  ben de 18 mayıs sınavında uzman oldum ve ne zamndır bakıyorum bir tane alım yok allah aşkına, başvurmadığım yer kalmadı   
 16. yucel guzel

  yucel guzel TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Ebru Hanım,
  Çekincelerinizi ve yeni bir başlangıç yapmanın zor olduğunu( Farzedilen) gayet iyi anlıyorum. Başarıyla okulunuzu bitirmişsiniz,sertifikanızı almışsınız,tebrik ediyorum. Şimdi artık bu yetkinliklerinizi tecrübeyle taçlandırma ve doğal olarak paraya çevirme zamanı. HSE dediğimiz olay çok boyutlu ve multifonksiyonel bir kavram, observer seviyesinden başlar management seviyesine kadar geniş bir yelpazede seyreder. Önemli olan hedefinizi doğru saptamanız ve bu amaca ulaşmak için gerekli olan tüm donanımlara , doğru şirketlere ve en önemlisi doğru ilişkilere adım adım ilerlemenizdir. Yeni bir başlangıç yapmak gece karanlığında sahile ulaşmak için bir tekneden denize atlamak gibi bir şeydir. Heyecanlar, korkular, stresler sadece atlayana kadardır. Suyun soğukluğunun verdiği o ilk ürpertide siz kıyıya doğru kulaç attıkça azalır azalır ve yok olup gider. Önemli olan yüzmeyi bilip bilmediğinizdir ki ;Bitirdiğiniz okul,aldığınız ve alacağınız sertifikalar, her yeni gün artıracağınız tecrübeniz,iletişim yeteneğiniz ,sosyalliğiniz ve en önemlisi azminiz sizi iyi bir yüzücü yapar.Sadece atlayın.. Teknenin neresinden atladığınızın veya sahilin ne kadar uzak olduğunun hiç bir önemi yok.

   
  batuhand, Ebru Bahadır ve ok1 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica