Yeni Kanundaki Idari Para Cezaları Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında ahmeterkin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar birşey sormak istiyorum. kanun 30 haziranda resmi gazetede yayınlandı. şimdi sorumu bir örnek ile sorayım:

  2013 şubat ayında x firması isg uzmanaı ile sözleşme yapıyor diyelim. ve nisan ayı gibi de çalışma bakanlığı iş müfettişleri x firmasına denetime geliyor. kayıtlara bakıyorlar ve isg uzamanı şubat ayında işe başlamış ve hali hazırda görevinde çalışıyor.
  böyle bir durumda 30 haziran 2012 den şubat 2013 e kadar ki zamanda isg uzmanınız yokmuş deyip geriye dönük para cezası kesebilirlermi?

  keza aynı şekilde risk değerlendirmesi içinde geçerlimidir. yani geriye dönük ceza kesilebilirmi? bilgisi olan varmı acaba?


   
 2. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı yeni iş güvenliği kanununun yürürlüğe giriş tarihi ( yine kanunda geçerli olanlar için ) eğer 01.01.2013 günü ise ancak bu yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yükümlülükler başlar ve cezalar bu gün itibariyle kesilir. Ancak iş güvenliği uzmanının göreve yeni başlaması nedeniyle de ( Şubat - Nisan çok kısa bir süre ) denetlemeye gelenler tarafından eksiklerin tamamlanması için süre verilecektir...

   
 3. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  diğer eksikler vs falan onlar ayrı tabiki. süre olarak da afaki örnek olması açısından verdiğim süreler. olaki isg uzamanını haziran 2013 de işe aldılar. 1 ocak 1 haziran arası isg uzmanı yoktu. tehlike sınıfıda tehlikeli sınıf olsun.. iş müfettişleride kasım gibi geldiler denetlemeye. 1 ocak 1 haziran arası dönem olan 6 aylık süreye ceza keserlemi? asıl sorum bu?

     

   
 4. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Örneğini genişletelim...

  Diyelim ki 01.01.2013 günü bu kanun gereği işletme için zorunluluk başladı...
  Bu iş yeri 01.11.2013 tarihinde bir iş güvenliği uzmanı ile sözleşme yaptı ve Aralık ayında da müfettişler denetlemeye geldi...Bu durumda
  Eğer bu iş yerine denetleme sırasında iş güvenliği uzmanı var diye ceza kesilmeyecek ise bu kanunun cezai uygulamaları hiçbir işe yaramaz. Çünkü bu durumda adamını bulan bana bugün gelme yarın gel diyerek bir uzman ayarlar ve denetleme sırasında var göstererek cezadan kurtulur... ( bu işi ciddiye alarak dürüst çalışanları ayırarak )
  Bu nedenledir ki ben bu kanunu yorumlarken yukarıda olduğu şekliyle görmek istemiyorum. Burada mutlaka iş güvenliği uzmanı ile sözleşme yapılmamış olan süreler için ceza kesilmelidir...Yoksa denetlemeden geçen şirketler denetleme sonrasında bir daha ne zaman gelecekler der ve arkalarından iş güvenliği uzmanlarını işten çıkartırlardı ( İş güvenliği uzmanları veya OSGB ile anlaşması iptal olan iş yerlerinin bir ay içinde başkalarıyla sözleşme yapmaları gerekmektedir )

   
 5. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  bencede önceye yönelik ceza kesilmeli ki, dediğiniz gibi şirketler işi yasak savmak amacıyla yapamasın. ama bu konuda net bişey de olmalı ki işverenlere durumu izah ederken örnek olarak verebileyim bu sebeple sordum soruyu. çünkü şuana kadar her iş yeri 1 oacaktan itibaren teklifinizi değerlendirip cevap vericez diyorlar.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica