Yeni Kanun Yürürlüğe Giriş Tarihleri Hakkında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Yeni Kanun Yürürlüğe Giriş Tarihleri Hakkında

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında ahmeterkin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar merhaba. aklıma bir konu takıldı. son dönemlerde de fazlasaıyla basında da yer alıyor bu konu. şimdi yeni iş güvenliği kanununa göre yürürlüğe giriş aşağıdaki gibi.Uygulama, üçlü bir ayırıma göre, “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası”nın yayım tarihi olan 30 Haziran 2012’den itibaren, farklı tarihlerde başlayacak.
  1. Çalışan sayısı 50’nin üzerinde olan işyerlerinde “altı ay sonra” yani 30 Aralık 2012 tarihinden itibaren,2. Çalışan sayısı 50’nin altında olan “tehlikeli ve çok tehlikeli” sınıftaki işyerlerinde, “bir yıl sonra” yani 30 Haziran 2013 tarihinden itibaren,3. Kamu kurumları ve çalışan sayısı 50’nin altında olan “az tehlikeli” işyerlerinde “iki yıl sonra” yani 30 Haziran 2014 tarihinden itibaren başlayacak.

  mesala kırmızı olan 2. maddedeki durum için yeni kanunun yürürlüğe girişien kadar eski kanuna mı tabi durumda olacak? yoksa öyle boş boş duracaklarmı? bu konuda bir bilginiz varmı acaba?
  çünkü iş verenler tarafından bu durum tamamen yanlış algılanıyor ve ben bu tarihe kadar hiç bişey yapmam, bu tarihten sonrada gereği neyse yaparım gibi bir durum hakim. hatta bazı işverenler tehlike sınıflarını bile değiştirmeye çalışıp 30 haziran 2014 e kadar sallama derdinde.
  bu sebeple sordum, yeni kanun yürürlüğe girene kadar eski kanun hükimleri geçerli değilmi?   
 2. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  olası bir kaza durumunda eski kanun(4857 sayılı) ve yönetmelikler göz önüne alınıyor,yeni 6331 sayılı kanun yürürlüğe girene kadar eski 4857 sayılı kanun esasları geçerlidir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica