Yeni Isg Yasası Televizyonda!

alpay06

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Herkese merhaba,dün 07.11.2012 tarihinde özel bir tv kanalına haber oldu isg yasası.yaklaşık 3 dakikalık bir haberdi.Haberin içeriği ocak ayında çıkacak isg yasası ile 1 kişi çalıştıran işyerlerinin bile bir isg uzmanı,iş yeri hekimi ve hemşiresi bulundurma zorunluluğundan aksi halde para cezası yaptırımından bahsederken sonra konu apartmanlarda çalıştırılan apartman görevlisinden bahsedildi.habere göre yeni kanunla apartman görevlisi çalıştıran her apartman isg uzmanı,iş yeri hekimi ve hemşiresi çalıştırmasının gerekliliğinden bahsedildi.Ve son sözü sağlık bakanına verdiler.cevap tek cümle BUNUN UYGULANABİLİR BİR TARAFI YOKTUR
Benim merak ettiğimse gerçekten bu yasa ne derecede uygulanacak.Ben 7 senedir satış işindeyim,bunun son 2 senesi sanayi sektöründe.Ankara da farklı sektörlerden bir çok müşterim var.inşaat,makine imalat,reklamcı,sondajcı....onlarla da görüştüm bu konuyu,bir müşterim biz 400 tl ye anlaştık ayda bir gün gelip yarım saat oturup çay içip gidecek dedi benim de işime karışmayacak..Ben bu şekilde çalışmak istemem,neyse gereği onun yapılması lazım.dediğim gibi 2 senedir sanayi sektöründeyim ciddi kazalar olabiliyor ve bi çok kimse de ne yaptığının ve tehlikenin farkında değil.Neyse çok uzadı,uzun lafın kısası bu yasa ne derece uygulanabilir.

Emrah ERKEK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Devlet denetimi olmadan hiç bir yasa kağıt üzerinde kesin bir etki gösteremez. Ayrıca 6331 sayılı yasa hakkındaki bütün yönetmelikler henüz yapılmadı. Ancak yeni yasada devlet denetim görevinden feragat ederek, sadece iş kazasından sonra ceza kesen bir birim görevini üstlenmiştir. Bu yasa ile ilgili şu yazıyı herkesin okumasını öneririm.
http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=8212&tipi=3

alpay06

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Devlet denetimi olmadan hiç bir yasa kağıt üzerinde kesin bir etki gösteremez. Ayrıca 6331 sayılı yasa hakkındaki bütün yönetmelikler henüz yapılmadı. Ancak yeni yasada devlet denetim görevinden feragat ederek, sadece iş kazasından sonra ceza kesen bir birim görevini üstlenmiştir. Bu yasa ile ilgili şu yazıyı herkesin okumasını öneririm.
http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=8212&tipi=3
paylaştığınız link gerçekten faydalı bilgiler içeriyor.ama içimi de karartmadı değil.

hatterr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kanunu iyice analiz etmek lazım. Her apartmanda uzman ve hekim olacak diye bir ibare yok.. isterlerse bulundururlar isterlerse bu hizmetleri osgb lerden alabilirler.. Ama kesin olan bir şey var her apartman risk analizi ve acil eylem planları yapmak ve bina yönetmeliklerine uymak zorundadır. Bu kanun sadece apartmanlar için çıkmış değil.. Bu kanun sadece işyerleri için de çıkmışta değil.. Bu kanun Türk halkı için yaşam standartlarını yükseltmek ve Sağlık Güvenlik kültürünü oluşturmak için sadece bir başlangıçtır. Örneğin ; Binalar da bina sakinleri içerisinden ilk yardım ve veya yangın ekiplerinin olması, en azından bina yangınlarında insanların tiyatro izler gibi yangınları izlemesinin bir nebze olsa önüne geçecektir. Aynı felaket sel deprem vb bütün doğal afetlerde en az zararla en az kayıpla atlatmamızı sağlayacaktır. Herkesin olayın sadece ekonomik durumuna baktığını, bu ülkede insana verilen değerin ne kadar az olduğunu anlamamızı bir kez daha sağlıyor. Bu konu ile ilgili vatandaşların hayatlarında bir defa olsun bina ve eklentileri yönetmenliğini okumalarını tavsiye ederim.. Sadece binalarda ki doğalgaz hatlarını-lpg tüplerini, bakımsız kazanları düşündüğümüz zaman bile güvenliğin en az ekmek ve su kadar hayati önem taşıdığını anlamamıza yardım sağlar. Biraz daha okumamız biraz daha araştırmamız ve çok çalışmamız gerekiyor..Teşekkürler.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.