yeni isg kanunundaki bu madde nasıl uygulanacak

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında murkiv5555 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi  İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirecek; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi halinde bu durumu Bakanlığa bildirecek.

  sizce bu madde nasıl uygulanacak ki paramızı işveren tarafından aldığımız taktirde çok saçma değilmi devlet ne yapacağını bilemiyor kanunun ne getireceğini kestiremiyor...


   
 2. b.a.k

  b.a.k TÜİSAG Üyesi

  Sayın murkiv5555,
  Hadi şikayet olayını veya uygulanmasını geçtik. Bu bahsedilen ''hayati tehlike arz eden işler'' den ne kastedilmekte anlaşılamamaktadır. Bunun için kılavuz falan çıkarılması gerekir diye düşünüyorum. Yoksa kime göre neye göre hayati tehlike arz eden iş olacak merak etmekteyim. Çözüm önerisi olarak işverenler belki çalıştıkları isg uzmanının ve işyeri hekiminin paralarını belli bir fona yatırırlar, uzman ve hekimlerde oradan maaşını alır diyeceğim. Ama bu seferde işveren ile sözleşme yapıldığından herhangi şikayet durumda işveren sözleşmeyi çok rahat iptal edebilir.Yani şikayet olayı yalan olur, ya işyerinden tamamen bağımsız çalışanlar tarafından şikayet olayı yapılmalı yada bu madde ortadan kalkmalı. Bazı yerlerde yazdığım gibi yine yazıyorum bu kanunun çok eksiği var.

   
 3. Funda Gürsoy Özkocacık

  Funda Gürsoy Özkocacık TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar şaşırmadım bu duruma çünkü çevre için de aynısı geçerli yapılmayanların bakanlığa durumu bildirmesi bekleniyor.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica