Yeni İş kanunu ile yönetmelikler değişti mi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında eikizek tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. eikizek

  eikizek TÜİSAG Üyesi  Merhaba,

  Benim merak ettiğim bir konu var, yeni 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu ile yönetmelikler ve tüzükte değişime uğradı mı? Eğer onlarda da değişiklik olduysa bununla ilgili bilgileri nereden elde edebiliriz?.


   
 2. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

  yeni kanun uygulama yönetmelikleri 20 ye yakın yanlı hatırlamıyorsam 4 5 ay içinde yayınlanacakmış...

   
  eikizek bu yazıya teşekkür etti.
 3. ferhat dudu

  ferhat dudu TÜİSAG Üyesi

  4-5 ay içinde yayınlanırsa ekim sınavına dahıl olmaz sanırım..

     

   
 4. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Yeni 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu derken? İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile İş Kanunu birbirine karışmasın arkadaşlar! Bugün sabahtan beri kavramları düzeltmeye çalışıyorum... Mühendisler bu şekildeyse işçiler ne yapacak bilemiyorum...

   
  Mert Fatih Kesgin, Selcen, korkmazyasin ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  sayın eikizek,...6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASASI ile beraber sanırım 18 tane kadar (kasım özer bey in söylediği) yeni yönetmelik ve tebliğler yayınlanacak..dolayısıyla şu an yürürlükte olan bazıları yürürlükten kaldırılacak(mülga) veya düzenlemelere gidilecek....ancak yeni bir yönetmeliğin yürürlüğe girmesi hemen olmaz,yayım tarihinden itibaren belli bir süre sonra yürürlüğe girer...mesela altı ay,bir yıl,iki yıl sonra gibi...meraklanmayın,burada günü gününe herşey takip altında...çıkarsa ilk burada bulursunuz..:)

     

   
  sadeist, eikizek, Aytuğ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi

  iş sağlığı ve güvenliği kanunun uygulama yönetmelikleri 5 ay içinde çıkacak
  [​IMG]
  Yasalaşan 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunun uygulanmasına yönelik yirmiye yakın yönetmeliğin 5 ay içinde çıkarılması bekleniyor. çıkacak olan uygulama yönetmelikleri ile kanun maddelerinin uygulamasını kaleme alacak yönetmelikler özellikle işletmelerde çalışan İSG Uzmanları ve İşyeri Hekimleri için kısa dönem iş yükünü arttırması bekleniyor. Zira çıkan yönetmelikleri işletmeler için uyarlamak ve işletmeler için iç yönetmelik haline getirmek kanuni zorunluluk olduğundan bundan işletmelerin iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri sorumlu olacaktır. Hani bahsi geçen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi işletme içinde alınması gereken tedbirleri işverene yazı olarak bildirme zorunluluğu maddesinin kapsamlarından en önemlisi halini alacak.

  İş Güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi yönetmelikler kapsamında işletmeleri için iç yönetmelikleri ve bu iç yönetmeliklerin uygulanmasında kullanılması gereken tüm form ve dökümanları oluşturmak zorundadır. sadece alınması gerekli önlemlerin yazılı bildirilmesi bu kapsamda yeterli olmayacak ve doğabilecek sakat kalmalı ve ölümlü kazalarda sorgulacak en önemli kayıt ve kanıt olarak sorgulacaktır.

  Daha önceleri İSG Yönetim sistemi için kullanılan iç yönetmelikler (OHSAS da Safety Standart olarak geçer) kanun yürürürlüğünden sonra iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin hazırlaması ve yönetime onaylatması kanuni zorunluluk olarak yerini almıştır.   
 7. eikizek

  eikizek TÜİSAG Üyesi

  insan gibi cevap yazabilirsin. sen çok bilen olmuşsunda ne olmuş.
   
 8. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  Yeni iş sağlığı ve güvenliği kanunu derki

  GEÇİCİ MADDE 2 (1) 4857 sayılı Kanunun 77 nci, 78 inci, 79 uncu, 80 inci, 81 inci ve 88 inci maddelerine göre yürürlüğe konulan yönetmeliklerin bu Kanuna aykırı olmayan hükümleri, bu Kanunda öngörülen yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar uygulanmaya devam olunur.

  Yani yeni kanuna göre hazırlanan tüzük, yönetmelik ve tebliğler çıkana kadar eskileri geçerlidir. zaten büyük çoğunluğu devam edecek yeni eklenen konularda düzenlemeler yapılacaktır.   
 9. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

  Aytuğ Bey'in yaptığı düzeltme önemlidir.Yani iki kanunun farkı ısı ve sıcaklık farkı gibidir diyebiliriz.

     

   
  korkmazyasin, ruskamat ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 10. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar özetle şöyle söylemek mümkün, yeni yönetmelikler çıkarılır diyen madde 6 ay sonra yürürlüğe girecek, o zamana kadar yeni kanuna göre yeni yönetmelik çıkmayacak.Var olan mevcut yönetmelikler devam edecek.Ancak örneğin iş ekipmanları ile ilgili yeni yönetmelik çıkıncaya kadar eski iş ekipmanları ile ilgili yönetmelik yürüelükte olmaya devam edecek.

  Ancak şöyle bir nokta var ki, 6 ay sonra İşçi Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü kalkıyor.Biliyorsunuz periyodik kontrollerle ilgili ayrıntı tüzükte var ancak tüzük kalkıyor diye bu kontrollerde kalkıyor sanılmasın yeni yönetmelikler de muhakkak bu konuya değineceklerdir.   
 11. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Bu Tüzük kalkınca başımız göğe mi erecek? Bu Tüzükten daha iyi bir yönetmelik çıkmadan bu tüzük kaldırılmamalı. En azından bu Tüzük kadar önemli ve geniş bir yönetmelik çıkarılmalıdır. Yoksa çok büyük boşluk doğacaktır.   
 12. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  okan bey arşa veya göğe ermesi farklı mı bir durum ancak kaldırılsın kaldırılmasın demek için çok geç çünkü çoktan kanun çıktı.Ancak unutulmamalıdır ki hukukta normlar hiyerarşisine göre kanundan tebliğe doğru gidildikçe yapılan düzenlemelerin ayrıntı seviyesi artar.Çıkarılacak yönetmelikler size tüzüğü aratmayacaktır.Zaten tüzükte yer alan bazı maddeler günümüz koşullarında artık pek geçerli değil ancak kritik önemde olanlar yeni yönetmeliklerde yerini alacaktır eminim.

   
 13. tgbdgcn

  tgbdgcn TÜİSAG Üyesi

  ekim sınavı için 4857 sayılı iş kanuna göremi çalışıcaz peki yönetmelik ve tüzükler dahil?
   
 14. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  belki 6331 sayılı yasadan 1-2 soru gelebilir..4857 zaten aynı,birkaç maddesi kaldırıldı, birkaç fıkrası değişti...

   
  sadeist bu yazıya teşekkür etti.
 15. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  sınav için 4857 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu önemli sayın sadeist..2-3 soru geliyor ortalama..4 tüzük ve 34-35 kadar yönetmelik,birkaç tebliğ okunmalı..sınava doğru ise soru çözmeli..deneme sınavlarımız var forumda..onlardan çözebilirsiniz..   
  sadeist bu yazıya teşekkür etti.
 16. tgbdgcn

  tgbdgcn TÜİSAG Üyesi

  mayıs sınavında sadece yönetmeliklere çalışmıştım ama yüzde 80i tüzükdendi sanki sonradan baktıgımda tüzüğe öyle oldugunu gördüm

   
 17. isgdemc2216

  isgdemc2216 TÜİSAG Üyesi

  o zmn şöle diyelm 3 ayda tüzk yönet dahil hepsine bak anca öle olur gibi:)...

   
 18. muhendis87

  muhendis87 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar mayıs sınavı için 29 aralıktaki yönetmeliklerden sorumlumuyuz ? yada yeni yönetmelik ve tebliğlerden ? kafamız karıştı ? lütfen yardımcı olabilirmisiniz ?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica