Soru Yeni İnşa Edilen Bir Fabrika Binasına Kaç Hidrant Kaç Acil Çıkış Konulmalı Ve Lüx Oranı Nasıl Hesapl

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında BARIŞ KAYA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. BARIŞ KAYA

  BARIŞ KAYA TÜİSAG Üyesi  Merhaba Arkadaşlar Danışmanlığını yaptığım bir firma fabrika binasını yeni bir yere taşıyor. Şu an inşaat devam ediyor. Bana aydınlatmanın kaç lüks olması gerektiğini Kaç adet acil çıkış ve kaç adet hidrant gerektiğini sordular bu konuda yardımcı olabilecek varmı şimdiden teşekkürler BİNANIN İNŞAAT ALINI 12000 M2 VE KAPALI ALAN 10000 M2 ( KAPALI ALAN BOYU 164 MT VE ENİ 64 MT )


   
 2. ceyhun

  ceyhun TÜİSAG Üyesi

  Binada kisi sayisi 500’u gecerse 3 cikis noktasi bulunmalidir. Acil durum aydinlatmasi en az 60 dk aydinlatmaya devam edecek sekilde olmalidir. Sesli uyari cihazlari ses seviyesi 75-120 db arasinda olmalidir. Seyyar sondurme cihazlarina uzaklik en fazla 25 metre olmalidir. Düşük tehlike sinifinda her 500 m2ye 1 adet 6 kglik ysc gerekir.orta ve yuksek tehlike sinifinda her 250 m2 yapi insaat alani icin 1 adet uygun tipte 6 kg.lik Ysc gerekir.


   
  İsmail HAN, Hakan COŞKUN, BARIŞ KAYA ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. ceyhun

  ceyhun TÜİSAG Üyesi

  Ekli dosyada ise tüzükte yer alan aydınlatma değerlerini görebilirsiniz.

     

   

  Ekli Dosyalar:

  BARIŞ KAYA ve mus.esen bu yazıya teşekkür etti.
 4. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  HİDRANT SİSTEMİ

  Madde 95- (1) Yapıların yangından korunmasında, ilk müdahalede söndürülemeyen yangınlara dışarıdan müdahale edebilmek için mümkün olduğunca yapının veya binanın bütün çevresini kapsayacak şekilde tesis edilecek hidrant sistemi bünyesinde yerleştirilecek hidrantların, itfaiye ve araçlarının kolay yanaşabileceği ve bağlantı yapabileceği şekilde düzenlenmesi gerekir.
  (2) Hidrant sistemi dizayn debisinin en az 1900 l/dak olması şarttır. Debi, binanın tehlike sınıfına göre artırılır. Hidrant çıkışında 700 kPa basınç olması gerekir.
  (3) Hidrantlar arası uzaklık çok riskli bölgelerde 50 m, riskli bölgelerde 100 m, orta riskli bölgelerde 125 m ve az riskli bölgelerde 150 m alınır.
  (4) Normal şartlarda hidrantlar, korunan binalardan ortalama 5 ilâ 15 m kadar uzağa yerleştirilir.
  (5) Hidrant sistemine suyu sağlayan boru donanımında ring sistemi mevcut değil ise, kullanılabilecek en düşük borunun çapının 100 mm olması ve hidrolik hesaba göre belirlenmesi gerekir.
  (6) Sistemde kullanılacak hidrantların, ilgili Türk Standartlarına uygun yerüstü yangın hidrantı olması gerekir. Hidrant sisteminde, hidrant yenilenmesini ve bakım işlemlerinin yapılmasını kolaylaştıracak uygun noktalarda ve yerlerde yeraltı veya yerüstü veyahut hem yeraltı ve hem de yerüstü hat kesme vanaları temin ve tesis edilir.
  (7) (Değişik fıkra: 10/08/2009 - 2009/15316 S.Yön./34. mad.) İçerisinde her türlü kullanım alanı bulunan ve genel yerleşme alanlarından ayrı olarak planlanan yerleşim alanlarında yapılacak binaların taban alanları toplamının 5000 m2'den büyük olması halinde dış hidrant sistemi yapılması mecburîdir.
  (8) Sorumluluk bölgelerinde hizmette bulunan araçların giremeyeceği veya manevra yapamayacağı, ulaşım imkânı olmayan yerleşim mahalleri olan belediyeler, buralarda meydana gelebilecek yangınlara etkili bir şekilde müdahale yapılabilmesi bakımından, bu yerleşim yerlerinin uygun yerlerine yerüstü yangın hidrantları veya pompa ile teçhiz edilmiş yeterli kapasitede yangın havuzları ve sarnıçları yaptırmak mecburiyetindedir.
  kaynak=binaların yangından korunması hakkında yönetmelik

   
  BARIŞ KAYA bu yazıya teşekkür etti.
 5. ckur

  ckur TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Barış Bey, nerede ikamet ediyorsunuz. İstanbul ve Kocaeli bölgesinde ikamet ediyorsanız, İYEM'de (İzacam Yalıtım Eğitim Merkezi) YANGIN-C : 5 - 6 Nisan - Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği ve Uygulamaları Eğitimi var o eğitime katılmanızı tavsiye ederim. Soruların hepsine cevap bulabilirsin. Eğitim ücretsizdir. Saygılarımla.

     

   
  BARIŞ KAYA bu yazıya teşekkür etti.
 6. BARIŞ KAYA

  BARIŞ KAYA TÜİSAG Üyesi

  Bu değerli bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim Ben Çorludayım ve bu seminere muhakkak katılacağım
  Saygılar
  Barış KAYA

   
 7. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  istanbul avrupa da oturuyorum . dilovası çok uzak. serviside uygun yerlerden geçmiyor. aksi halde mutlaka gelmek isterdim bende. çok faydalı olacağı muhakkak.
   
 8. ckur

  ckur TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Barış Bey, elimde endüstriyel tesislerin inşaat aşamasında ki yapılarda yangın sistemlerinin dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili bir döküman olacaktı bulabilirsem göndereceğim. Sizin Konunuz 09.09.2009 "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik"de var, (http://www.yangin.org/dosyalar/yangin_yonetmeligi_2009.pdf) detaylı incelemeniz gerekecek. Ayrıca size linkini verdiğim,
  (http://www.iso.org.tr/GenelIslemler..._acil_durum_yonetimi_rehberi.zip?redirected=1) ek sayfalarında hazır formatlar var, umarım faydalı olur. kolay gelsin.   
  BARIŞ KAYA bu yazıya teşekkür etti.
 9. ckur

  ckur TÜİSAG Üyesi

  Barış Bey, Bahettiğim İnşaat Aşaması Formunu buldum, e-posta yazarsanız gönderebilirim.

     

   
 10. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Merhaba,
  Telif ile ilgili bir sıkıntı yoksa forumda paylaşırsak tüm arkadaşlarımıza yardımcı olacağını düşünüyorum.
  İyi çalışmalar,   
  selsercan, mus.esen ve SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
 11. ckur

  ckur TÜİSAG Üyesi

  Kolay gelsin...   

  Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica