Yeni (b) Sınıfı I.g Uzmanı - Seçenekler?

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında Ahmet Alp Giray Gençkurt tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ahmet Alp Giray Gençkurt

  Ahmet Alp Giray Gençkurt TÜİSAG Üyesi  21 aralık sınavıyla (C), 23 şubat sınavıyla (B) sınıfı isg uzmanı olma hakkı kazandım. hepinizin bildiği üzere bu süreçte i.g uzmanlarının pratikte ne yapmaları gerektiğine dair en ufak bir bilgi bile almadım, sadece yönetmelikleri okuyup sınava girdim.

  forumları inceledikten sonra şu anki düşüncem, OSGB lerde çalışmaktan ziyade serbest çalışmak, ama nasıl olacak o iş onu bilmiyorum. prosedürleri, detayları bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum.


   
 2. selimd

  selimd TÜİSAG Üyesi

  Vergi mükellefi olup bireysel olarak çalışabilirsiniz. Birde hekim ile anlaşıp beraberce işleri yürütürsünüz.

   
 3. Ahmet Alp Giray Gençkurt

  Ahmet Alp Giray Gençkurt TÜİSAG Üyesi

  forumu biraz inceledikten sonra serbest çalışma ile ilgili azda olsa fikir sahibi olabildim ancak halen daha aklıma takılan çok sayıda soru var.

  örneğin 3 çalışanı bulunan tehlikeli sınıftaki bir işyeri için;

  1-sadece i.g uzmanı olarak gidip bu işverenle çalışabilirmiyim yoksa işyeri hekimi ve sağlık personelide bulmak zorundamıyım?
  2-yazılanlara göre işveren uzmana 1 günlük sigorta ve kısmi süreli iş sözleşmesi yapmak zorunda ve sonra bu sözleşmeyi iptal etmek zorunda yazılmış. eğer durum böyle ise her ay tekrar bu sözleşmeyi tekrar tekrar yapmak durumundamıyız?
  3-R.D ve A.D.P yapmak istediğimizde yapılcak işlemlerle ilgi çok çelişkili ve çeşitli ifadeler var, 1 günlük sigorta ve sözleşme ile R.D ve A.D.P yapılabilirmi?
  4-istenilecek ücret neye göre belirlenmeli ?
  5-ayda bir yapacağımız işçilerle görüşmelerde nasıl bir yaklaşım ve yol izlemeliyiz?

  ilk mesajımda belirttiğim gibi, bizi i.g uzmanı yaptılar fakat pratikte bu işi nasıl yapacağımıza dair en ufak bir bilgi bile vermediler, bu soruları sorma sebebim tamamen yapacağım işi tanımak ve iyi bir şekilde nasıl yapabileceğimi öğrenmektir. cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

     

   
 4. tonay

  tonay TÜİSAG Üyesi

  Ahmet Alp arkadaşım hayırlı olsun yeni belgen. Ben bu işi yapmak için 3 ay boyunca neredeyse hergün gerek forumda gerekse başka yerlerde araştırma yaptım. Çok incelemen gerek.Sorduğun soruların hepsi bu forumda mevcut.Ama ben yine de cevap vereyim.
  Sözleşme iptali az tehlikeli sınıfta olur.Yani sigortalı görünürsün orada.İşin bitince de sözleşmeyi iptal edersin.Tehlikeli ve çok tehlikeli yerlerde sözleşme yapacaksın ama iptal etmeyip her ay 1 er gün sigortalı görüneceksin. Az tehlikeli yerler için işyeri hekimi ve diğ.sağ.per.gerek yok.O 2016 temmuzda.Tehlikeli ve çok tehlikeli yerler için gerek var.
  Vergi mükellefiyeti olma çünkü eğitim veremezsin.Orada sigortalı görünmen bu işi çözüyor zaten.Asıl eğitim için sigortalı görünüyorsun.RD ve ADP için gerek yok ama sigortalı olmuşken onları da o arada yap ben sigortalı olduğum zamana denk getiriyorum onları.
  500 den aşağı yapma az tehlikeli yerleri.Eğer çok şubesi varsa 300 e kadar düş istersen ama tavsiye etmem.
  İşçilere karşı izleyeceğin yol emredici olmayıp yapıcı yönde olmalı.Yapmazsanız şöyle şöyle kayıplar olur diyeceksin.Sıkıntılarını da dinle risklerle ilgili moralleri ile ilgili.böyle şeyler.Tabi aylık dediğin için bu kısım az tehlikeli için değil.
  Çalışmalarında kolaylıklar dilerim.Detaylı araştırma yapmadan girme bence.İyi günler dilerim.

   
  zhr1972 bu yazıya teşekkür etti.
 5. TUFAN KAHRAMAN

  TUFAN KAHRAMAN TÜİSAG Üyesi

  Tonay Bey bilgilendirmeniz için teşekkürler. İlgiyle okuyorum Manisa'dasınız sanırım Sizinle tanışmak isterim İzmir'e yolunuz düştüğünde vakit ayırırsanız memnun olurum. Yapacağimiz fikir alışverişi ve yorumların meslek hayatımıza katkısı olacağını düşünüyorum.

     

   
 6. tonay

  tonay TÜİSAG Üyesi

  Ben teşekkür ederim Tufan Bey.Evet Manisa dayım.İzmir e geldiğim zaman görüşebiliriz.Mesleğimizi hakettiği seviyeye yükseltmek önemli bir vazifemiz.Ama çok araştırmak gerekli.
  Bazı arkadaşlarımız bunu meslek olarak görmüyor.Ben buna kesinlikle katılmıyorum. Layıkı ile yapabildiğin ve karşılığında ücret aldığın her iş bir meslektir.Böyle söyleyen arkadaşların moralinizi bozmasına izin vermeyip tecrübemizi her geçen gün artırmalıyız. İyi günler iyi çalışmalar dilerim.

   
 7. Ahmet Alp Giray Gençkurt

  Ahmet Alp Giray Gençkurt TÜİSAG Üyesi

  tonay bey cevabınız için çok teşekkür ederim. forumda sorduğum bütün soruların cevaplarının olduğunu söylemişsiniz forumu en kısa zamanda baştan aşşağı gözden geçireceğim, ama oradada şöyle bir durum ortaya çıkıyor, bazı konularda birbiri ile çelişen yorumlar ve cavaplar oluyor ve hangisini dikkate alacağımızı bilemiyoruz.
   
 8. Ahmet Alp Giray Gençkurt

  Ahmet Alp Giray Gençkurt TÜİSAG Üyesi

  bir önceki mesajımda sormayı unutmuşum, tehlikeli ve çok tehlikelide işyeri hekimi ve d.s.personeli bulunmalı demişsiniz, acaba onlarda bizim gibi serbest olarak 1 günlük sigorta yaptırıpmı çalışıyorlar. yani bu iş için hekim ve personel ile şirket kurmamıza gerek yok galiba.   
 9. tonay

  tonay TÜİSAG Üyesi

  Benim en çok araştırdığım konu buydu.Bu işverene çok maliyetli olur 1 gün hepsi sigortalı gösterilirse.Onun için bordroda gösterilse olur kararına vardım(muhasebeci ile bir de siz görüşün).Çünkü OSGB de de bordro üzerinden görünüyor hekim.Onların 30 saat işyeri hekimi olarak çalışma izinleri var.

     

   
 10. Ahmet Alp Giray Gençkurt

  Ahmet Alp Giray Gençkurt TÜİSAG Üyesi

  bu konulardaki bilgisizliğimi mağzur görün, daha önce sadece işimi yapıp mağaşımı aldığım için işlerin bu tarafıyla ilgilenmem hiç gerekmemişti :) konuyla ilgili birkaç sorum daha olacak.

  doktorun ve personelin bordroda gösterilirse olacağını söylemişsiniz, tam olarak emin değilim ama bordroda gösterilen kişiler sizin ekibiniz olarak görünüyordu galiba. sorum şu, doktorun ve personelin sigortası nasıl hallediliyor bu durumda ve onların alacağı ücret işveren tarafından ayrıcamı veriliyor? eğer belirttiğiniz 500 lira içindeyse onların ücretleride sıkıntı olur sanki :)   
 11. tonay

  tonay TÜİSAG Üyesi

  500 TL yi az tehlikeli yerler için dedim.Tehlikeli ve çok tehlikeli yerler için farklı.Benim çalıştığım işyeri hekimi aile hekimi olduğu için sigortası yatıyor onun için öyle.Sizin sigortasız ise her ay 1 günlük sigortalı gösterilmesi gerekir.Her ay tespit ve öneri defterine rapor yazmanız gerekli birde.Yıllık rapor da tutmalısınız.Az tehlikeli olmayan yerlerde mesela kasap tehlikeli,burada kişi sayısı da dikkate alınır ama en azından 150-200 TL almak gerekir.Daha fazla kişi varsa kişi başı 30 TL ve ayıracağınız saat ve saat başı en az 60TL olursa daha avantajlı olabilir.Ona göre sizin karar vermeniz gerekiyor.Ya da isterseniz formda formda fiyat hakkında bütün yorumları okuyup bir ücrette belirleyebilirsiniz.İşverenleri kaçırmamaya bakın ama kaçırmayayım derken de kendi emeğinizden ve kariyerinizden ödün vermeyin.   
 12. tonay

  tonay TÜİSAG Üyesi

  Az tehlikeli yerler için hekim ve diğer sağlık personeline gerek yok(2016 Temmuz a kadar).

   
 13. que

  que TÜİSAG Üyesi

  işte ne yazık ki sorun da işte tam bu.
  ne yapması gerektiğini bilmeyen binlerce insana tepsilerle sunulan belgeler.

  sakın kimse yanlış anlamasın bu hakkı kullanan insanların zerre hatası yok, hatalı olan devlet. bu işi bu kadar basite indirip en ufak deneyimi olmayan insanlara "uzman" ünvanı vermek hataların en büyüğü. elbette ki ortada bir deneyim var ama bu "mesleki"deneyimdir. mesleki deneyim ve işinde başarılı olmak iş güvenliği uzmanı olmak demek değildir, olmamalıdır.

  çok para kazanılıyormuş lafını duyan herkes koşa koşa belge aldı. tabii ki doğal olarak fiyatlar düştü. bu osgblerin hatası değil. ne yapacak OSGB hiç deneyimi olmayan adama/kadına çok (!) para mı verecek.

  emeksiz yemek olmuyor arkadaşlar ne yazık ki. ve yanlış hesap Bağdat'dan dönecek illa ki.
  üzgünüm moral bozmak istemem ama bu böyle. yapılan masraflar verilen çabalar ne yazık ki beklenilen karşılığı vermeyecek. zira, dediğim gibi emeksiz yemek olmaz.
   
 14. tonay

  tonay TÜİSAG Üyesi

  Siz OSGB de mi yoksa serbest mi çalışıyorsunuz Esra hanım?

   
 15. Ahmet Alp Giray Gençkurt

  Ahmet Alp Giray Gençkurt TÜİSAG Üyesi

  tonay bey verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

  esra hanım söylediklerinizde belli noktalarda haklısınız ama şuda bir gerçekki aralık sınavından önce A ve B sınıfı uzman sayısı açıklanan ihtiyaca göre çok azdı ve çıkarılan yönetmelikleri uygulayabilmeleri için açığı kapatmaları gerekiyordu. belki açık kapatayım derken gereğinden fazla uzman piyasaya sürdüler ama bunda verilen hakkı kullananların bir hatası yok. kendi adıma konuşmak gerekirse, harcadığım 2-3 bin tl nin ve günde 1 saat yönetmelik okumanın kendi açımdan boşa giden bir emek olduğunu düşünmüyorum, sadece lisans diplomasının pek bir avantajı olmadığı günümüzde, ismimizin önüne ekleyebildiğimiz her sıfat bir avantajdır. tabi uzmanlık sıfatının sadece o şekilde kalmaması ve araştırıp çalışarak o sıfatın hakkının verilmesi gerekli, şahsen ben bir inşaat mühendisi olarak, şantiyelerde i.g uzmanı olarak çalışsam o işin hakkını verebileceğimi düşünüyorum. tutup bir fabrikada i.g uzmanı olarak çalışmaya hiç niyetim yok, oralarda o işin uzmanlarının çalışması taraftarıyım ama diğer uzman arkadaşları bilemem tabiki.   
  tonay bu yazıya teşekkür etti.
 16. Ayhan Özdemir

  Ayhan Özdemir TÜİSAG Üyesi

  Keşke sadece uzmanlar işi bilmese. Yasaları tüzükleri çıkaranlarında bu işlere tam olarak hakim olduğunu düşünmüyorum zira hala muallakta ve yoruma açık olan bir sürü şey var.

   
 17. erol g

  erol g TÜİSAG Üyesi

  tam da her şey bu yüzden oluyor. Ortada inanılmaz bir bilgi yığını,yoruma açık cümleler, her ay değişen yönetmelikler. Sanırım bu işin oturması yıllar alacak bir gecede sihirli değnekle çözülmeyecek. İş güvenliği kültürünün oturması zaman alacak ama başlangıç yapılması bence iyi bir adım.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica