Yeni Alınan Caraskal Periyodik Muayenesi Ne Zaman Yapılmalı? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Yeni Alınan Caraskal Periyodik Muayenesi Ne Zaman Yapılmalı?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında murat2242 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi  Merhaba,
  Sıfır alınan kaldırma ekipmanları ve basınçlı kaplar, (örneğin; caraskal,sapan , hava tüpü,hidrofor vb.)
  Direk kullanılabilir mi? Yoksa sıfırda olsa periyodik muayenelerinin kullanılmadan yapılması mı gerekir? Eğer muayene yapılmadan kullanılacaksa, olası bir kazada hangi belgeler sunulması gerekir. Yönetmelik, tebliğ vb. nerede bu konu ile ilgili bir dayanak bulabilirim?


   
 2. ygtr hoca

  ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

  İş ekipmanının kontrolü


  MADDE 7 – (1) İşyerinde kullanılan iş ekipmanının kontrolü ile ilgili aşağıdaki hususlara uyulur.

  a) İş ekipmanının güvenliğinin kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda, ekipmanın kurulmasından sonra ve ilk defa kullanılmadan önce ve her yer değişikliğinde ekipmanın, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolü yapılır, doğru kurulduğu ve güvenli şekilde çalıştığını gösteren belge düzenlenir.  Açıklama:
  "İş ekipmanının güvenliğinin, kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda", diyor yonetmelik...

  Sıkıntı yaşamamak için, mümkünse ve gerekiyorsa, tüm iş ekipmanları için, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolü yapılması, doğru kurulması ve güvenli şekilde çalıştığını göstermesi konusunda belge düzenlenmesi muhtemel olumsuzluklar için uygun olacaktır.

  Bunu yeni imal edilmiş ve servis bakımı yapılmış gibi düşünmeyin, kurulduğu iş yeri koşullarında bir kontrol isteniyor.

  (Denetleyiciler bu belgeyi isteyebiliyorlar)

   
  Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  Monte edildiği)(kurulduğu) alanın şartlarının uygunluğu ve montajında herhangi bir sorun olup olmadığının tespiti için ilk kullanım öncesi(kurulduktan sonra) periyodik kontrol yaptırılmasında fayda vardır

     

   
  ygtr hoca bu yazıya teşekkür etti.
 4. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Zorunludur, yer değişikliği de dahil tekrarlanmalıdır.

   
 5. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  Cevaplar için teşekkür ederim.
  Ancak İş ekipmanının güvenliğinin, kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda Yönetmeliğin bu maddesine göre test yapılması mümkün değil.
  Bilindiği üzere caraskal seyyar bir ekipman her gün yer değiştiriyor.

     

   
 6. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  "İş ekipmanının güvenliğinin kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda, ekipmanın kurulmasından sonra ve ilk defa kullanılmadan önce ve her yer değişikliğinde ekipmanın, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolü yapılır" ifadesi ile yönetmelik her zamanki gibi çok geniş bir kapsam içinde ve tamamen kullanıcının değerlendirmesine bağlı kalacak şekilde tanımlama yapmıştır. Ben yönetmeliğin sözel ve amaçsal yorumlarına girmek istemiyorum çok fazla. Ancak, bahse konu ekipmanlar yönetmelikte (Bknz. Ek-I ve Ek-II) ne olarak adlandırılmış "Yük kaldırmada kullanılan iş ekipmanı". Seyyar ya da sabit fark etmiyor neticede iş ekipmanı. Dolayısı ile bu yönetmelik kapsamında.

  Evet, caraskal, trifor, sapan, kancalar, vb. ekipmanlar yük kaldırmada kullanılmak üzere her gün yer değiştiriyor. Fakat özellikle aşırı yük (overload) basarak ekipman kullanmasını seven bir ülkeyiz.
  Bu nedenle her yük kaldırma öncesi ve kaldırma hazırlık (terazileme) aşaması ve iş bitimi bu tip ekipmanların anlık, günlük, saatlik adına ne derseniz deyin, kullanım öncesi ve kullanım sonrası kontrollerinin yetkilendirilmiş kişi veya kişiler tarafından yapılması gerekir.
  Neden ? Mukavemet hesabı denilen bir olay var. (Makine Mühendisi İGU arkadaşlar daha açıklayıcı detay verebilirler.) Malzemenin aşırı ve/veya zorlayıcı kullanımı dolayısıyla meydana gelecek mukavemet kaybı ve parça yıpranmasının tespiti için yıllık periyodik kontrolu bekler iseniz, bu ekipmanların sizi ne zaman zora sokacağını !!! bilemezsiniz. ("Yönetmelikte yılda en az bir kez periyodik kontrol yapılması gerekiyor, ben bir kez yaptırdım" demek kimseyi kurtarmıyor. " Ben gözümün önünde triforun, caraskalın patladığına bizzat şahit oldum. (Malesef resimlerini bulamadım)
  Ayrıca, piyasada satılan her ürünün üzerinde CE işareti, garanti süresi, garanti belgesi var vb. diye de bunlara direkt olarak güvenmek çok doğru değil.

  Bu nedenle her türlü iş ekipmanı (Taşlama motorundan tünel makinesine, loderden silindire, frezeden enjeksiyon makinesine vb. kadar ) ON tuşuna basılmadan önce ve OFF tuşuna basıldıktan sonra mutlaka operatörü (kullanıcısı) tarafından iş öncesi ve iş sonrası kontrollerinin yapılmasının, ve bu kontrollerin günlük kullanım kontrol formlarına işlenmesinin olası kaza risklerini asgariye indirme yönünde en kuvvetli tedbir olduğunu düşünürüm.

  İlave olarak, bu ekipmanları kullandırdığımız kişiler yani çalışanlar ve formenler acaba bu tip ekipmanların emniyetli ve güvenli kullanımı bakımından ne derece yetkili, ne derece eğitim almışlar ve aldıkları eğitimler belgelendirilmiş vs. vs. vs. diye soruları çoğaltabiliriz. (Bknz. İlgili yönetmelik Md.10 ve Md.11) Sanırım bu arada, "olası bir kaza durumunda sunulabilecek belgeler nelerdir?" sorunuzun bir kısmına da cevap verebildiğimi düşünüyorum.

  Son olarak, "yönetmelikte böyle yazıyor" yaklaşımını ben de çoğu zaman kullanırım. Fakat şöyle bir husus daha var "mevcut durumdan daha iyi bir durumu sunabilen yeni durum, her zaman geçerlidir" derler (hukukçular) :). İlave veya gerekli olduğunu tespit ettiğim tedbirin ve kontrolün fazlasının bir zararı yok diye düşünürüm. Ama bu ilave uygulamaların da yeni bir tehlike oluşturmamasına dikkat ederim.
  Çalıştığım bir projede hazırladığım bir yük kaldırma planına göre, uyguladığımız yük kaldırma tedbirlerinde caraskal kullanımının da bulunduğu bir resmi sadece saha bilgisi açısından paylaşmak istediğimden ekledim. (Lütfen resmin YILINA dikkat edin ;) )

   

  Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica