Yeni 187 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanun Tasarısı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında tnjclml tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi  Su an taslak mecliste ama ne zaman cıkacagı hakkında bilgi verilmedi. Bekleyip göreceğiz.


   
 2. tnjclml

  tnjclml TÜİSAG Üyesi

  Tasarının ardından çıkacak yönetmelikte C sınıfı almak için 2 sene mesleki tecrübelerini belgelemesi gerekir diyor arkadaşlar.Bilgisi olan var mı

   
 3. tnjclml

  tnjclml TÜİSAG Üyesi

  Yasa 5 Mart Pazartesi günü Meclis'e sunulacaktı ama sanıyorum sunulmadı gelişmelerden haberi olan arkadaşlar varmı?

     

   
 4. BARIŞ KAYA

  BARIŞ KAYA TÜİSAG Üyesi

  Aşağıdaki bilgileri TBMM sitesinden buldum bilgilerinize

  Kanun Tasarısı Bilgileri
  Kanun Tasarısının Metni
  Dönemi ve Yasama Yılı 24/2
  Esas Numarası 1/454
  Başkanlığa Geliş Tarihi 22/09/2011
  Tasarının Başlığı 187 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Çerçeve Sözleşmesine Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı
  Tasarının Özeti Tasarı ile iş kazalarının, meslek hastalıklarının ve ölümlerin önlenmesi, iş sağlığı ve güvenliğinin gelişiminin sağlanması amacıyla 187 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Çerçeve Sözleşmesine Katılmamızın uygun bulunması öngörülmektedir.
  Tasarının Son Durumu GÜNDEMDE

  Kanun Tasarısı Komisyon Bilgileri
  Komisyon Tipi Adı Giriş Tarihi Çıkış Tarihi Yapılan İşlem Karar Tarihi
  Esas Komisyon Dışişleri Komisyonu 01/10/2011 07/10/2011 Raporunu Verdi 06/10/2011
  Tali Komisyon Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu 01/10/2011 07/10/2011 Raporunu Vermedi

   
  duemind ve tnjclml bu yazıya teşekkür etti.
 5. seko

  seko TÜİSAG Üyesi

  mayısta sınava gircekler için konu değişiklikleri olcak mı etkilencek mi? yeni taslağı tam eksiksiz nerden indirebiliriz?
  bence kesinlikle mayıstan sonra girecekleri etkilemesi lazım çünkü kitaplar dağıtıldı, dersler bitti, stajlar tamamlandı....
  2 hocam da sizden sonrakileri etkiler dedi ama kimisi de sınav konuları değişir diyor resmen muallakta kaldık.
  Kaan Bey e sesleniyorum, yardım lütfen :(

     

   
 6. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Merhaba,
  Kanun yayınlanınca konuyla ilgili bir açıklama yapılması gerekli. Bu zamana kadar eski konulara göre çalışılmalı.
  Benim düşüncem bu yöndedir.
  İyi çalışmalar,

   
 7. tnjclml

  tnjclml TÜİSAG Üyesi

  Neyin etkileyeceğinden endişelendiniz anlayamadım hocam?
  Birde konu değişikliği olarak hiç bir şey duymadım bu konuya da biraz daha açıklık getirebilir misiniz??
   
 8. isg27

  isg27 TÜİSAG Üyesi

  "seko" arkadaşım yeni kanun tasarısını incelersiniz iş güvenliği uzmanlığıyla ilgili kısımların yasadan sonra çıkarılacak yönetmeliklerle düzenleneceğini görürsünüz ve şunu da söylüyorum bu yasa çıksa dahi bu maddeler bir yıl sonra yürürlüğe girecek. yani bu bir yıllık süreçte eski yönetmelikler yürürlükte olacak...   
  seko bu yazıya teşekkür etti.
 9. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  ben de aynen böyle düşünüyordum yani kanun çıkar çıkmaz hemen anında yürürlüğe giremeyeceğini.dolayısıyla sınav için endişelenmeye gerek olmadığını düşünüyorum..4857 ve şu andaki yönetmelikler sınav için halen geçerli kalacaktır bence...

     

   
  seko bu yazıya teşekkür etti.
 10. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Bir kanun maddesi resmi gazetede yayınlandıktan 45 gün sonra yürürlüğe girer. Aksi bir madde yoksa tabi. Ben bu kanun değişikliğinin uygulanmasının 13 Mayıs sınavına yetişeceğini düşünmüyorum. O yüzden herhangi bir müfredat değişikliği de öngörmüyorum.   
  seko bu yazıya teşekkür etti.
 11. scakir16

  scakir16 TÜİSAG Üyesi

  Kanun tasarısının metnini okuyan varmı? İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASA TASARISIYLA UZAKTAN VEYA YAKINDAN BİR BAĞLANTI KURAMADIM.????   
 12. isg_expert

  isg_expert TÜİSAG Üyesi

  MADDE 27- (1) Bu Kanunun;
  a) 5 ve 16 ncı maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
  b) 6, 7, 8, 9, 18, 19 ve 25 inci maddeleri yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
  c) diğer maddeleri yayımı tarihinde
  yürürlüğe girer.
  (Alıntı: http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=haber&id=kanun )
  Kanun tasarısında bu şekilde belirtilmiş. 13 mayıs sınavında sorumlu olup olunmayacağına gelince. zaten şu an yürürlükte olan yönetmeliklerde pek bir değişiklik olacağını zannetmiyorum. Çünkü genel anlamda kanunun amacı isg' nin uygulama alanını genişletmek ve iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğindeki kısmi iptallerin önüne geçmek. Benim fikrim bu şekilde.
  iyi çalışmalar. kazasız günler.

   
  tnjclml bu yazıya teşekkür etti.
 13. isg_expert

  isg_expert TÜİSAG Üyesi

 14. scakir16

  scakir16 TÜİSAG Üyesi

 15. isg_expert

  isg_expert TÜİSAG Üyesi

  Büyük olasılıkla bu şekilde çıkar. Zaten taslağın kaynağı isggm'in sitesi.   
 16. mohican

  mohican TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,187 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Çerçeve Sözleşmesine Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı sizin bahsettiğiniz kanun tasarısı değildir.Şayet dışışleri komisyon raporunu meclisin web sitesinden girip incelerseniz bu sözleşmeye katılmamızda bir sakınca görülmemiştir ve zaten iş saglıgı ve güvenligi ilgili bir yasa tasarısı çalışması da devam etmektedir yazmaktadır.Bu sebeple 187 nolu tasarıyı ,yıllardır beklenen ve muhtemelen bi o kadar yıl daha beklenecek iş saglıgı ve güvenligi yasa tasarısı ile karıştırmayalım.Aynı konuda fakat farklı tasarılarıdır.Asıl yasanın daha bir kaç seneden önce çıkacağı ise hurafeden ibarettir. Web sitesini de aşağıya ekledim.

  http://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem24/yil01/ss28.pdf


  Komisyonumuzda Tasarının tümü üzerinde yapılan görüşmelerde, 187 Sayılı İş Sağlığı ve
  Güvenliğini Geliştirme Çerçeve Sözleşmesine Ülkemizin katılması uygun bulunmuştur. Komisyon
  üyelerimizin iş sağlığı konusundaki soruları üzerine Hükümet temsilcileri tarafından, iş sağlığı ve
  güvenliğine ilişkin bir kanun tasarısının da hazırlıklarının sürdüğü ve bu konulardaki gerekli çalışmaların
  en kısa zamanda tamamlanacağını ifade edilmiştir.

  Taslakta 1-9 arası işçi çalıştıran yerlerde maliyetin devlet tarafından karşılanacağı belirtildiği için oluşacak yüksek maliyeti biran önce karşılamaya hazır ve istekli olurlar mı ??? Hurafelere kulağınızı tıkayıp mayıs sınavına konsantre olun arkadaşlar.3-5 sene sonra belki bu taslak ne zaman çıkacak konusuna yeniden dönersek o zaman yeniden bu konuyu tartışabiliriz,şu an bence sınava yoğunlaşmakta fayda var.

   
  tnjclml bu yazıya teşekkür etti.
 17. tnjclml

  tnjclml TÜİSAG Üyesi

  Hocam önceliklie açıklayıcı mesajınızdan ötürü teşekkür ederim bende hep merak ederdim konuyu açarken bile bu tasarı o tasarımı diye ama şuan aynı tasarının aynı olmadığını gördüm dediğiniz gibi sınava yoğunlaşmakta fayda var umarım yakın zamanda ne olacaksa olur

   
 18. scofield

  scofield TÜİSAG Üyesi

  İSGGM genel müdürünün röportajını okudunuz mu bilmiyorum ama kendisinin demecine göre şubat ayında kanunun meclisten çıkmasını bekliyor. En yetkili kişilerden biri olduğu için bu ay yana önümüzdeki ay çıkar diye düşünüyorum. Birkaç sene beklememize gerek olacağını sanmıyorum.
  Genel müdürün röportajından bir bölüm:
  Kanunu’nun çıkarılması şu anda hangi aşamada?
  Bakanlığımızın hazırladığı 4 temel kanun var. Toplu İş İlişkileri Kanunu, İş Sağlığı Güvenliği Kanunu, Kamu Çalışanlarının Sendikalarıyla ilgili kanun ve İntibak Kanunu. Önümüzdeki günlerde temel kanun olarak bu dördünün meclise sevk edilmesini bekliyoruz. Benim beklentim Şubat’2012 tarihinde meclisten çıkmasıdır.


   
 19. mohican

  mohican TÜİSAG Üyesi

  Tasarıyı epey yogun takip ediyorum ve sendikalar ile oda yorumlarının tamamlandığını ve raporlarının çoğunun bitmiş halini gördüm,en son taslak işverenlere ait odalarla da tartışmaya da açıldıktan sonra sır olup ortadan kayboldu.Sıkıntı genelde kurs rantını kimin alacağı ile ilgili idi ve çözümsüz olarak kalan en büyük kısım bu oldu fakat bunu da çok dert etmedi bakanlık ve geçen ay her şey tamam ve artık bakanlar kuruluna sunulmak üzereyken aniden akıbeti meçhul oldu ve bırakın bakanlar kurulu tutanaklarını tek tek verilen kağıtları bile mecliste her gün takip etmeme rağmen asla ne komisyonlara,ne bakanlar kuruluna nede meclise gelen hiç bir başvuru olmadı.Taslak ile ilgili Kasım Beyin ve Bakanın açıklamalarını ise hoş bir temenni olarak değerlendiriyorum ve istedikleri kadar kuruldan geçti,geldi geliyor desinler inanmamanızı tavsiye ediyorum.Böyle bir taslak var ama kesinlikle meclisin m sine bile gelen giden bir şey yok.Oraya 1-9 işçiye kadar devlet karşılar kısmını yazdırmayı düşünen arkadaşımız bunun sonucundaki maddi külfet yüzünden tasarının sürekli geciktirileceğini, ya tahmin ederek bu işi yaptı yada o da 24 aralık sınavını hazırlayanlardan biriydi bence..Bu tasarı 2010 yılında hazırlanmaya başladı ve hesapta temmuzda meclisteydi,şuan mart ortası ve hala mecliste ,ama Türkiye Büyük Millet Meclisinde değil,son duyumum ise temmuz 2012 ye ancak çıkacağı :) Kasım Beyin dedigi gibi şubat yada mart yada nisanda filan çıkması sizce mümkün mü?? Hala meclise yada komisyonlara verilen tek bir madde bile yok bırakın tasarıyı ve milleti yalan yanlış umutlandıran müdürleri.O bey degil mi herkezi 24 aralıkta mağdur edip tek satır cevap bile yazmayan ? Hala inanmaya devam mı ediyoruz dediklerine?

   
  esat1903, isg27, tnjclml ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. tnjclml

  tnjclml TÜİSAG Üyesi

  Vay be ciddimisiniz hocam

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica