Tartışma : Yarı Zamanlı Çalışan Bir Uzmanın Bir Üst Sınıfın Sınavına Girmesi Hakkında

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar.
Bir örnek vererek tartışma konumu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ayda 1 gün (3 yıl boyunca) isg katipte sözleşmesi olan bir C sınıfı iş güvenliği uzmanı, 3. yılın sonunda B sınıfı sınavına girebilir mi?

Ve SGK primleri ödenirken uzman olarak belirtilmesi gerekir mi? Yoksa sadece isg katip sözleşmesi yeterli mi?

Mustafa Dal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ VE EĞİTİM KURUMLARININ DİKKATİNE

Bilindiği üzere (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar ile (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacakların nasıl ve ne şekilde eğitim kurumlarına başvuracakları hususu 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik" in 24 ncü maddesi ile hüküm altına alınmıştır.

Söz konusu maddede geçen diğer hükümlerle birlikte (c ) ve (ç) bentlerinde;

Eğitim programlarına başvuru

MADDE 24 – (1) Eğitim programlarına katılmak isteyen adaylar eğitim kurumlarına aşağıdaki belgeler ile başvururlar:

c) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.

ç) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belgeler.” ifadeleri yer almaktadır.

Bu itibarla eğitim kurumlarına (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için başvuracak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip adaylardan en az dört yıl fiilen görev yaptıklarını belgelemeleri, eğitim kurumlarına (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için başvuracak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip adaylardan en az üç yıl fiilen görev yaptıklarını belgelemeleri için;

Fiili görev süresini kapsayacak şekilde ;

• İSG-KATİP üzerinden sözleşme bildirimi yapılmaya başlandığı tarihten (15.02.2013) sonraki dönem için adayın görevlendirme sürelerini gösteren sözleşmelerin İSG-KATİP çıktıları,

• İSG-KATİP üzerinden sözleşme yapılmaya başlanmadan önceki dönem (15.02.2013 öncesi) için ise adayın iş güvenliği uzmanı olarak görev yaptığına dair, firmalar tarafından onaylanmış (27.11.2010 tarihli 27768 sayılı RG'de yayımlanan İSG Hizmetleri Yönetmeliği Ek-4 ve Ek-5'e uygun şekilde düzenlenmiş) sözleşme örneği ve/veya bu sözleşmelerin Genel Müdürlükçe onaylandığına dair belgeler,

• Adayın başvuracağı belge sınıfına göre, (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı dönemlere ait, görev yaptığı firma tarafından adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılmış prim ödemelerini gösterir belgeler,

istenilecektir.

Not-1: OSGB bünyesinde fiili çalışan iş güvenliği uzmanlarının yalnız dışa görevlendirme yapılarak firmalara hizmet verilen dönem çalışma süresinden sayılacaktır. Bu durumdaki kişilerin SGK primlerinin OSGB’de yatırılması gerekmektedir.

Not-2: İşverenin çalışanları arasından görevlendirme yapması şeklinde yükümlülüğünü yerine getirdiği durumlarda iş güvenliği uzmanının SGK prim ödemelerinin ilgili işyerinde yapılıyor olması gerekmektedir.

Not-3: (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı unvanı belgesi ile çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde (A) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlarının yanında görevlendirilen kişiler, fiili çalışmalarını gösteren evraklara ek olarak üst belge sınıfına sahip kişinin sözleşmesi ile SGK prim dökümünü sunmakla yükümlüdür.

Not-4: İşverenin kendi işyerinde ilgili hizmeti üstlendiği durumlarda SGK prim ödeme belgelerinin yerine kişinin işveren olduğunu gösterir belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ayda 1 gün isgkatip sözleşmesi olan bir kişi 91,25 yıl sonra b olmaya hak mı kazanacak şimdi? :)

Sohbet yerinde de dediğim gibi esas olan isgkatipdeki sözleşme tarih aralığıdır. sözleşme süresi ne olursa olsun 01.01.2017 tarihinde isgkatipde sözleşme yapan bir uzman 01.01.2020 tarihinde b sınıfı uzman olmak için sınava girmeye hak kazanır.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
01.01.2018 Tarihinden itibaren ISCO kodlarına uygun olarak SGK' ya sigorta bildirim zorunluluğu başlıyor. Bu tarih öncesi için (sadece yorumumdur) Belki bir boşluk olabilir. Ancak 01.01.2018 Sonrası için İSG KATİP + Fiili Meslek Koduna göre işlem yapılacağı kesindir. İSG KATİP yılbaşı sonrası tek başına yetmeyecektir. Öncesi için ise bir şey söylemek çok da doğru olmayacaktır.

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
01.01.2018 Tarihinden itibaren ISCO kodlarına uygun olarak SGK' ya sigorta bildirim zorunluluğu başlıyor. Bu tarih öncesi için (sadece yorumumdur) Belki bir boşluk olabilir. Ancak 01.01.2018 Sonrası için İSG KATİP + Fiili Meslek Koduna göre işlem yapılacağı kesindir. İSG KATİP yılbaşı sonrası tek başına yetmeyecektir. Öncesi için ise bir şey söylemek çok da doğru olmayacaktır.
Peki bir üst sınıfın sınavına girmek için gereken çalışma süresine ne diyorsunuz?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Peki bir üst sınıfın sınavına girmek için gereken çalışma süresine ne diyorsunuz?
Yeteri kadar açık aslında. İSG KATİP üzerinde sözleşme yapmak, sözleşme döneminde fiili olarak ne kadar görev yaptığınızı da ispat etmek. Yani C' den B' ye geçmek isteyen biri için; 3 sene İSG KATİP sözleşmesi ve 3 Sene Tam zamanlı olarak (veya tam zamanlı süreye eşdeğer toplam yarı zamanlı çalışma süresi toplamı) SGK bildirimleri yeterli olacaktır.

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yeteri kadar açık aslında. İSG KATİP üzerinde sözleşme yapmak, sözleşme döneminde fiili olarak ne kadar görev yaptığınızı da ispat etmek. Yani C' den B' ye geçmek isteyen biri için; 3 sene İSG KATİP sözleşmesi ve 3 Sene Tam zamanlı olarak (veya tam zamanlı süreye eşdeğer toplam yarı zamanlı çalışma süresi toplamı) SGK bildirimleri yeterli olacaktır.
Yani ben ayda 1 gün isg katipten sözleşme yapmış olsam, 36 gün çalışma ile 3 yılın sonunda B sınıfı sınavına girebilir miyim?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yani ben ayda 1 gün isg katipten sözleşme yapmış olsam, 36 gün çalışma ile 3 yılın sonunda B sınıfı sınavına girebilir miyim?
Yorumumdur, yılbaşı sonrasında cevap net hayır. Ancak öncesi için kanunen yaptırım hayata girmediğinden belki olur diyebilirim.

Başar KOYUNCU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar.
Bir örnek vererek tartışma konumu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ayda 1 gün (3 yıl boyunca) isg katipte sözleşmesi olan bir C sınıfı iş güvenliği uzmanı, 3. yılın sonunda B sınıfı sınavına girebilir mi?

Ve SGK primleri ödenirken uzman olarak belirtilmesi gerekir mi? Yoksa sadece isg katip sözleşmesi yeterli mi?
kendim bizzat yaşadım ve part time 3 yıl çalışıp sınava girmek için belgelerim onaylandı girdim kazandım (sözleşmeler ,sözleşme tarihleriyle örtüşen sgk ödemelerini gösteren döküm yeterli sgk dökümünde uzman olarak görevlendirme kısmı çoğu firmaca yanlış giriliyor ama onu dikkate almıyorlar)tartışmaya gerek yok oluyor

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kendim bizzat yaşadım ve part time 3 yıl çalışıp sınava girmek için belgelerim onaylandı girdim kazandım (sözleşmeler ,sözleşme tarihleriyle örtüşen sgk ödemelerini gösteren döküm yeterli sgk dökümünde uzman olarak görevlendirme kısmı çoğu firmaca yanlış giriliyor ama onu dikkate almıyorlar)tartışmaya gerek yok oluyor
Tartışmaya elbette gerek yok. Ancak 01.01.2018 sonrası yanlış bildirime izin yok. Bu tarih sonrasında fiili döküm olmadan işlem olamaz..

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tartışmaya bence gerek var. Zira bu konuyu durup dururken açmadım. Geçenlerde yükselme sınavına girmek isteyen bir arkadaşımız, Genel Müdürlüğe çalıştığı gün sayısı ile sınava girip giremeyeceği hakkında görüş sormuş ve gelen cevaba göre ayda birkaç gün çalışma ile 3 yılın sonunda B sınıfı sınavına giremeyeceğini söylemişler. Sosyal medyada görmüştüm bu paylaşımı lakin şimdi bulamıyorum onu. Ahhh bir bulabilsem de tartışmaya neden gerek var anlatabilsem :)

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tartışmaya bence gerek var. Zira bu konuyu durup dururken açmadım. Geçenlerde yükselme sınavına girmek isteyen bir arkadaşımız, Genel Müdürlüğe çalıştığı gün sayısı ile sınava girip giremeyeceği hakkında görüş sormuş ve gelen cevaba göre ayda birkaç gün çalışma ile 3 yılın sonunda B sınıfı sınavına giremeyeceğini söylemişler. Sosyal medyada görmüştüm bu paylaşımı lakin şimdi bulamıyorum onu. Ahhh bir bulabilsem de tartışmaya neden gerek var anlatabilsem :)
Gamze Hanım arkadaşınızı kandırmışlar :)
Başar Bey olayı bizzat yaşamış, dediğim gibi saat hesabı değil isgkatipdeki sözleşme tarih aralığı önemli olan.
Dediğiniz gibi bir durum olsaydı yönetmelikde 3 yıl fiilen ibaresi yerine 1095 iş günü ya da 8121,5 iş saati gibi detaylar verilirdi.

rahim34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
IMG_0091.PNG
Gamze hanım bundan mı bahsettiniz acaba.

rahim34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
"Sözleşme gün sayısı baz alınarak" demiş. Sözleşme gün sayısı 8 ise bu mu baz alınıyor?
Bende problem var sanırım, gerçekten anlamıyorum bir şey.
Bence TÜİSAG bu işe el atmalı ve bakanlıktan ilgili birimlerle görüşüp ayrıntılı bir açıklama sunmalı kamuoyuna ve tabi ki biz uzmanlara. Ya da bakanlıktan bunu ile ilgili ayrıntılı bir açıklama yapılması talep edilmeli diye düşünüyorum. Zira yorumlardan öteye gidemeyeceğiz.

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bence TÜİSAG bu işe el atmalı ve bakanlıktan ilgili birimlerle görüşüp ayrıntılı bir açıklama sunmalı kamuoyuna ve tabi ki biz uzmanlara. Ya da bakanlıktan bunu ile ilgili ayrıntılı bir açıklama yapılması talep edilmeli diye düşünüyorum. Zira yorumlardan öteye gidemeyeceğiz.
Hımmm anlaşılan o ki, siz de benim gibi bu konuda kafanızda netlik sağlayamamışsınız. :düşünceli:

rahim34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şunu da paylaşmak isterim ki, 2014 yılında OSGB ile tam zamanlı içe görevlendirme sözleşmem var iken Alo170 ile görüşme yaptım, dışa görevlendirme zorunluluğunun olmadığını tarafıma ilettiler ama sonradan 1 yılım heba oldu çünkü dışa görevlendirmelerin dikkate alınacağını açıkladı bakanlık..

Başar KOYUNCU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar konu anlaşılmamış ben aynı bu şekilde verdim evrakları üstelik bakanlıktan önce kursa vereceksiniz kursta inceleyip okeylendikten sonra bakanlığa gidecek onaylanması için tam/kısmi süreye bakılmıyor 36 ay tektek her ay sözleşmeden çıkılmadıysa(çıkılmışsa başka sözleşme yaptıysanız oda olur)ve bu sözleşme tarih aralığında sigortanız yatmışsa bunuda e devletten barkodlu dökümü alınmışsa işlem tamamlanır

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Değerli Arkadaşlar,

ISCO Kodları baz alınarak mesleki koda uygun olarak bildirim zorunluluğu 01.01.2018' de başladığı göz ardı edilmektedir. Bu koda uygun olmayan mesleki çalışmalar tespiti halinde idari cezaya tabi tutulacaktır. Durum böyle iken; yarı zamanlı çalışan bir İSG profesyonelinin tam zamanlı çalışıyormuş gibi esasa bağlanması söz konusu olamayacaktır. 01.01.2018 tarihi öncesinde iddiam yok, ancak sonrası için durum katidir. Ben İSGGM' ün yakın zamanda bu konuya ilişkin bir tebliğ yayımlayacağını düşünüyorum. Gerçi Bu tartışmadın başında @Mustafa Dal arkadaşımızın paylaştığı detaylar durumu aslında 01.01.2018' e bile kalmadığının ispatı niteliğinde... O sebeptendir ki geçmiş dönemde sınava girenler için durum kazanılmış hak pozisyonunda gibi. ancak gelecekte durumun hiçte sadece İSG-KATİP üzerindeki hizmetlerin esas alınmayacağı net görülmektedir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.