Haber : Yargıtaydan Salgındaki Ölümle İlgili Emsal Karar: Salgın Neticesi Ölüm İş Kazası Sayılır

Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
BURSA+HAKİMİYET_20200417_6.jpeg

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
BURSA+KENT_20200417_1.jpegBURSA+KENT_20200417_1 (1).jpeg

ilkeer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Aslında o tarihte ülkemizde bu hastalığın olduğuna yada olmadığına karşı bir delil yok. Türkiye ye Covid-19 testleri geldiğinde hastalığın ülkemizde olduğu anlaşıldı, garip bir dönem geçiriyoruz

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
HÜRRİYET_20200417_5.jpeg

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
personelin hastalığı işyerin de veya başka yerde kaptığını nasıl belirliyorlar?

Murat Gündüz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
personelin hastalığı işyerin de veya başka yerde kaptığını nasıl belirliyorlar?
Ben bununla ilgili bir soru sormuştum ama cevaplayan olmadı sorum zordu galiba. İlk vakanın nerede hastalığa yakalandığını bilemeyiz ama şöyle bir durum olursa ne olacak mesela çok merak ediyorum: Çalışanlardan birinin çalışma saatleri içerisinde ateşi çıkıyor, hastaneye gönderiyoruz ve 3-4 gün sonra pozitif olduğu ortaya çıkıyor( ilk vaka). Ardından mesai arkadaşlarını karantinaya alıyoruz ve aynı vardiyadaki çalışanların 4-5 tanesinde de hastalık belirtileri gözüküyor ve test pozitif çıkıyor. Bu kişilerin iş yerindeki ilk vaka tarafından enfekte olduğu neredeyse kesin. Bu durumda sonuç nedir? İş kazası mıdır?

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1-pandemik salgın ve epidemik salgın aynı olmadığı için;

2-Bahse konu olay görevli olarak gidiş geliş sırasında olmuştur. Ve; Sars kuluçka süresi 4 gün olup hastalık, görev süresi içinde "bulaşmış, semptomlar başlamış, ve hastalık gerçekleşmiştir.
Covid-19 vakaları, kuluçka süresi 14 (bazı kaynaklara göre 24) gün olup, Yargıtay kararı konusu olaydan farklıdır.
BulaşmanınTespit ve teşhisi de genellikle zordur.
İş yerinde bir covid hastası olsa bile, pandemik bir salgında, kesin bulaşı kaynağını belirlemek mümkün olabilse de zordur.

Bazı arkadaşlarımın da söylediği gibi 5510 a göre iş kazası veya meslek hastalığı olması sadece bildirim sürelerini etkiler.
Geri kalan yasal süreç rücu tazminatı, ceza yaptırımları aynıdır.
İşverenler meslek hastalığı olayının gelecekteki maddi boyutlarını tahmin ettikleri için iş kazası olmasını isteyeceklerdir.

EMSAL KARAR OLAMAZ !!!
Yargıtay kararı İçtihat olmayacaktır.

Son düzenleme:

osman.koyuncu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu konularda farklı görüşler olması doğaldır. Ben kendi görüşümü daha önce forumlarda "Hastalık neticesinde gerçekleşmesi muhtemel bedensel veya ruhsal zararın iş kazası" , Sağlık kurumlarında oluşacak hastalıkların ise meslek hastalığı olacağını belirtmiştim.

Bu konuyu Bulaşıcı Hastalıklar iş yerinde karşımıza çıkabilecek olası Acil Durum senaryolarından birisi olduğuna ve Acil Durum Eylem Planlarımızda yer verdiğimize (veya vermek zorunda olduğumuza..) göre .... Düşüncesiyle yorumlamak gerekeceğini düşünüyorum. Hakkını yemeyelim; bir çok işletmede ve biz isg profesyonellerin de Bulaşıcı Hastalıklar ile ilgili Acil Durum Planlama gerekliliği düşüncesini uluslararası denetimler (İntertek, BSCI vs..) geliştirmiştir...

Bizlerin Acil Durum Planlamalarımızda yer verdiğimiz bir olgunun sonucunun mutlak suretle İş Kazası ve/veya Meslek Hastalığı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyim.

Haklı olarak kafaları karıştıran; mevcut durumun pandemi ilanı ile birlikte ulusal/uluslararası bir mücadele durumuna geçmesi konusu olabilir. Pandeminin öncelikle Resmi bir OHAL ilanı olmadığını veya bazı gerekliliklerden feragat veya vakaların farklı değerlendirilmesi gereken bir anlam taşımadığını belirtmek isterim. Bu durumda da şartları genel olarak değerlendirmek gerekmektedir.

Nedir bu şartlar;
1) Pandemi nedeniyle çalışma yasaklanmış veya zorunlu sınırlandırılmış mıdır? Cevap : Hayır...
2) Pandemi nedeniyle resmi makamlar tarafından çalışma alanlarında gerekli tedbirlerden feragat edilmesi veya esnetilmesi istenmiş midir? Cevap : Hayır...
3) Pandemi- Salgın Hastalıkla Mücadele de resmi makamlar tarafından işyerleri ve çalışanlara ek tedbirler alınması veya kişisel tedbirlerin genişletilmesi hususu yayınlarla deklare edilmiş midir? Cevap : Evet...

Ben tüm bu hususlar doğrultusunda değerlendirdiğim de Salgın Hastalığı bir risk faktörü, sonucunu ise bedenen veya ruhsal yönden zarar olarak görmekteyim. Bununla mücadele için Bakanlığın işyerlerine, çalışanlara ve İSG Profesyonellerine çeşitli sorumluluklar yüklediğini okumakta ve işyerime de gerekli bilgi ve desteği vermekte, hazırlıkları yaptırmaktayım. Dolayısıyla tüm bu şartlar ve sonuçları doğrultusunda Koronavirüs neticesinde gerçekleşecek olan zararın illiyet bağı kurulduğu taktirde (Bu konuda Murat Gündüz Bey'in verdiği ilk vaka ve ikinci vaka örneklemesi güzel olmuş...) İş Kazası ve/veya Meslek Hastalığı olarak (durum, işyeri ve olay şekline bağlı...) değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Saygılar, Sağlıklı Günler...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.