Yardım... Emniyet Kemeri Taktırma Konusunda Sıkıntı Yaşıyorum.

Çağla Gürkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Emniyet kemeri taktırma konusunda sıkıntı yaşıyorum. Taktırıyorum,sürekli tepelerinde dururken takıyorlar.Bi kayboluyorum yine çıkarıyorlar.Tavsiyelerinizi dinlemek isterim.

Arda SOYKAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
araçlarda uygun uyarı sistemi yok mudur?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Emniyet kemeri taktırma konusunda sıkıntı yaşıyorum. Taktırıyorum,sürekli tepelerinde dururken takıyorlar.Bi kayboluyorum yine çıkarıyorlar.Tavsiyelerinizi dinlemek isterim.
Emniyet kemeri bir lüks değil zorunluluktur. Mevcuttaki kanunlar (6331 ve 4857) bu durumu kişi tasarrufundan çıkartmıştır. Ayrıca sonrasında çıkan ayrıca kanunlada 3 defa aynı kabahattan ceza alan çalışanın iş akdinin tazminatsız şekilde sonlanabileceğini hükme bağlamıştır. Tüm bunlar mevcutken yapılacak sadece her durumu tutanak ile belgelemektir. Çalışanlarda bu durumu bilmelidirler. İşini kaybetmemek için sizi dinlemek zorundalar. Ayrıca araçlara dahili kamera sistemi konulabilir. Bu da belgelemenizi kolaylaştıracaktır. Alt bölümde benzer durumlara ilişkin yorumlar var. inceleyiniz.

http://www.sgkrehberi.com/haber/1501
http://guncelishukuku.com/yargitay-...si-hakli-nedenle-feshedilebilir/#.WUfbjYVOLIU
https://kararara.com/forum/viewtopic.php?f=45&t=13892

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
1)Öncelikle yöneticiniz ile bu konuyu görüşün. Şayet destek alamazsanız işiniz imkansız demektir. İşçi, önce ekmeğini verdiğini düşündüğü kişiyi dinler. Yani puantajını, çalıştığı günü ya da yevmiyesini kim hesaplıyorsa o kişi işçi için çok daha sözü dinlenecek kişi demektir. Yönetici desteğini alamadığınız yerde ise zaten durmayın.

2)Bu desteği aldığınızı farz ederek; ödül uygulaması başlatın. İşyerlerinde ceza yerine ödül sistemi genelde daha efektif olur.

3)Kendinizi garanti altına almak adına ilgili uygunsuzlukları sürekli raporlayın. Ataması olan uzman tarafından da bu uygunsuzlukların noter onaylı deftere yazıldığından emin olun. Özellikle yüksekte çalışma ve kkd kullanım + kullanım önemi eğitimlerin tam olduğundan emin olun. Eğer eğitimler tam ise yenileme eğitimi altında bir eğitim verin. Eğitim tutanağının bilgi kısmına "kkd eğitimi verilmesine rağmen çalışanların kullanmamakta ısrar etmesine karşı eğitim yenilemesi" cümlesini içeren not düşün.

4)Belli ki gerekli uyarıları yapmışsınız ki buraya başlık açmışsınız. Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra "sadece emniyet kemeri takmadığından dolayı" çıkış verin. Gözünün yaşına bakmayın. Bu çıkışın da sebebini ama kulaktan kulağa ama yazı ile duyurun.

5)Tekrar ediyorum bu konular ile alakalı yönetici desteği alamaz ve "çok gitme üzerine" düşünce yapısı ile karşılaşırsanız, yeni iş bakın.

Çağla Gürkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tüm önerileriniz için teşekkürler.Çalışanlarıma ben temel isg eğitimini verdim B sınıf uzmanım ise yüksekte çalışma eğitimini verdi.Fotoğraflarını çekiyorum ve tutanak da tutuyorum.Yani öyle bir zihniyetle karşı karşıyayım ki, '' kemer sıkıyor,iş yapamıyorum '' tarzı cümleler duyuyorum sürekli.Diğer KKD ler ile ilgili hiçbir sorunumuz yok kullanıyorlar.Ama emniyet kemerini takmak konusunda sürekli aynı bahaneler.Dün bağlı olduğumuz firmanın B uzmanı da gelip '' kemer takmıyorlardı, işi durdurdum.Kemer takmadan çıkmayacaklar iskeleye,uyardım şu anda aşağıdalar '' diyip gitti. Bizimkileri korkuttuğunu zannetmiş, ciddiye bile almamışlar.Öğrenmek istediğim ben bunlara para cezası keseceksem ne kadar kesmeliyim, nasıl olmalı ? Öncesinde yazılı bir ihtar vermem falan gerekiyor sanırım.Biri bu konuda beni aydınlatırsa sevinirim.Halat çekmiyorlardı iskeleye,halatı çektirdim şimdi de kemerle sıkıntılarımız var.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tüm önerileriniz için teşekkürler.Çalışanlarıma ben temel isg eğitimini verdim B sınıf uzmanım ise yüksekte çalışma eğitimini verdi.Fotoğraflarını çekiyorum ve tutanak da tutuyorum.Yani öyle bir zihniyetle karşı karşıyayım ki, '' kemer sıkıyor,iş yapamıyorum '' tarzı cümleler duyuyorum sürekli.Diğer KKD ler ile ilgili hiçbir sorunumuz yok kullanıyorlar.Ama emniyet kemerini takmak konusunda sürekli aynı bahaneler.Dün bağlı olduğumuz firmanın B uzmanı da gelip '' kemer takmıyorlardı, işi durdurdum.Kemer takmadan çıkmayacaklar iskeleye,uyardım şu anda aşağıdalar '' diyip gitti. Bizimkileri korkuttuğunu zannetmiş, ciddiye bile almamışlar.Öğrenmek istediğim ben bunlara para cezası keseceksem ne kadar kesmeliyim, nasıl olmalı ? Öncesinde yazılı bir ihtar vermem falan gerekiyor sanırım.Biri bu konuda beni aydınlatırsa sevinirim.Halat çekmiyorlardı iskeleye,halatı çektirdim şimdi de kemerle sıkıntılarımız var.
İşçilere yapılacak kesintiler bambaşka bir konu başlığıdır. Önerim para cezası yerine, ihtar cezası vermenizdir. Ücret kesintisini, 4857 sayılı iş kanunu ilgili maddelerine dayanak olarak yapabilirsiniz. Eğer para cezası vermek istiyorsanız; kesinti yapılacak miktar işçinin 2 günlük ücretini geçemez (madde 38- 4857 iş kanunu). Ancak burada unutulmamalıdır ki; kesinti yapılan meblağı, Çalışma Bakanlığına bağlı hesaba yatırmanız zorunludur. Eğer bu işlemi yapmazsanız, idari para cezasına muhatap kalırsınız. Önerim; İhtar cezası yeterlidir. 3 defa ihtar ile çalışanın iş akdi tazminatsız olarak fesih edilebilmektedir. Bence bu durumu duyuru olarak işçilerin yemek yediği alanlara, soyunma mekanlarına ve çalışma girişlerine asınız. Sonrasında yapacağınız sadece durumu belgelemektir. 3. ihtara gerek bile kalmadan işlerin düzeldiğini göreceksiniz.

Kolay gelsin.

Çağla Gürkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Çok teşekkür ederim fakat ben onları son kez az önce gidip uyardım,ustabaşlarıyla da konuştum.Şu an hepsi kemerleri takmışlar.Ama olay tekrarlanmaya devam ederse dediğinizi uygulayacağım.

Erdem Gedik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çalışanların emniyet kemeri takmamalarından önce değerlendirilmesi gereken çalışma ortamında uygun ankraj noktaları belirlendi mi? Bu noktaların statik hesapları yapıldı mı? İlgili noktaya veya hayat hattına kaç personel bağlanabilir? Doğru hayat hattı bağlama tekniği ile ilgili eğitim verildi mi? Emniyet kemerinin güvenli kullanımına ve yüksekte güvenli çalışmanın nüansları konusunda bilgi sahibi olduğu belgelenmiş bir uzmandan eğitim verildi mi? Düşme sonucu acil kurtarma planı yapıldı mı?
İşveren ve amirler iş güvenliğine sahip çıkmıyorsa sahada kaza olduğunda sorumlu gösterilecek kişi olarak bulunduğunuzu düşünebilirsiniz, saçma sapan insanlar bilir kişi olduğundan dolayı ne ile suçlanacağınız belli olmaz, çalışanlarla birebir muhattap olduğunuz ve ortalıkta amir olmadığı için sizi işveren vekili olarak değerlendirebilirler, herkesin başında dadı gibi bulunamayacağınızdan kaza olasılığı yüksek olacaktır, kemer taktırmak iş güvenliği uzmanının işi değildir. Yüksekte çalışmaya yönelik talimat, iş izni prosedürü, eğitim planlaması ve saha takibi ile yönetimi yazılı olarak doğru bilgilendirme yükümlülüğümüz var.
Eğer çalışma alanınızın isgkatip'den onaylı iş güvenliği uzmanı varsa, size tavsiyem görev tanımınızı yazılı olarak almanız ve ilgili işe yetebilirliğinizi değerlendirmeniz.

Çağla Gürkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Saydıklarınızın çoğu yapıldı ve tüm eğitimleri verildi,ben yükümlülük almamaya gayret ediyorum ve işverenim isg konusunda bilinçli biri.Onunla da sıkıntımız yok ustabaşımız da üniversite mezunu ve o da bilinç sahibi.Sorunumuz işçilerin gevşekliği sadece.Genelde işgüvenliği uzmanlarını despot,acımasız olarak tanımışlar ve ben bu algının yaratılmış olmasından hoşlanmıyorum.Bu yüzden onlarla aynı sofradan yemek yiyip,gerektiğinde de yanlışları söylüyorum.Egom olduğunu düşünmesini hiç kimsenin istemem.Şimdi bir kesim arkadaş '' biz böyle olmasak hiç iş yaptıramayız'' diyeceklerdir. Ben az önceki saha denetimimde '' siz iyi insanlarsınız ve size ceza kesmek,ihtar vermek istemiyorum.Hepiniz akşama kadar emek veriyorsunuz burda,işinizi sonlandırmak istemiyorum.'' dedim. Şu an hepsinde kemer var çok şükür.. Hepinize çok teşekkürlerimi sunuyorum görüşlerin değerliydi.

Erdem Gedik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
5 yıl şantiyelerde iş güvenliği uzmanı olarak çalıştım ve gözlemim; gevşek davranan çalışan yoktur, gevşek davranan sadece imalat odaklı planlama yapan amir, işveren ve hukuk, insan hakları bakımından çok gelişmiş ülkelerden alınmış kanunu bu ülkede nasıl uygulatacağını kara kara düşünen Çalışma Bakanlığı vardır.

Çağla Gürkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
tecrübenize saygım var lakin ben de olanı söylemek durumundayım.İşverenimden kaynaklı bir problem yok malesef,biz ince işlerini yapıyoruz şantiyenin ve ekipler çok uzun zaman çalışmıyorlar burada.Mesela alçı ekibim geleli 1 ay oldu bayramdan sonra işleri bittiği için ekipten ayrılanlar olacak.Daha tam anlamıyla oturmuş bir sistem yok burada tüm sıkıntım bundan kaynaklanıyor.Şantiye de 12.5.17 tarihinden beri faal zaten.sizin gözlemlediklerinize tabiki saygı duyuyorum sadece çalışanlarımız '' aa sonra da taksam olur'', '' ayakkabı giymesem terlikle çok rahat'', '' yelek ne işe yarıyor ki'', '' ben 15 senedir bu işi yapıyorum bişey olmadı'' tarzı cevaplarla bana geri dönüt yapıyorlar.Gevşek kelimesinden kastım buydu,yoksa her birini seviyor ve sayıyorum.Bi sıkıntımız mevcut değil o konuyla ilgili.Ama yine de teşekkür ederim..

Erdem Gedik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çağla Hanım firmanıza ve işyerinize sahip çıkmanız çok güzel, bu konuda bilinçli işverenlerle çalışmak herkeze nasip olmuyor, değinmek istediğim iş sağlığı ve güvenliği organizasyonel bütünlük gerektiren bir sosyal sorumluluk projesi olarak algılanmalı ve firmalar için verdiğimiz hizmetler, sahada superman olarak değil her birimin iş planlamasında öncelikle iş güvenliğini düşünerek hareket etmesini sağlamak olmalı diye düşünüyorum. Her şeyin başı samimi bir iş güvenliği politikası,
İnşaatlardaki sürekli personel sirkülasyonu ve eğitimsizlik işleri zorlaştırıyor ama aynı adamlar yurtdışındaki büyük projelerde terlikle dolaşmak daha rahat niye iş ayakkabısı kullanıyoruz diyebiliyorlar mı acaba, bunu sağlayan iş güvenliği uzmanları değil yönetimin her aşamasındaki amirlerin net duruşu, en az sizin kadar iş güvenliğine sahip çıkan amirlerle çalışmanızı dilerim. Başarılar.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben bu konuda son olarak şu detaylara da dikkat çekmek isterim. Öncelikle ''Yüksekte çalışma Eğitimi'' adı ile pek çok başlık açılıyor. İSG profesyonellerinin sorumluluğundaki ''Yüksekte yapılacak çalışmalarda uyulması gerekli kurallar'' başlığına eğitim verilmelidir. Bu konuda doğru emniyet kemeri seçimi, yatay-dikey yaşam hatlarının oluşturulması, çalışma alanlarının ergonomik kullanımı vb. detaylar bu eğitimlerde ele alınmalıdır.

Ben forumlarda bazen şaşkınlıkla izlemekteyim. ''Yüksekte çalışma eğitimi IRATA EĞİTİMİ'' verilir yazıyor bazı firmalar. İki kulvar birbirinden o kadar farklı ki.. Ben burada farklara girmeyeceğim. sadece yüksekte yapılacak faaliyetlerde hem çalışanların hemde İSG profesyonellerinin doğru bilgilendirilmesini hedeflemekteyim.

Özellikle yapı işlerinde, yüksekte çalışmalar çok önemlidir. Ölümlü iş kazaların yarıdan fazlası ne yazıkki yüksekten düşmeler sonucu meydana geliyor ülkemizde. Bunun önüne de çalışanları ve işverenleri bilgilendirmekten geçiyor. Ben şahit oldum. Kişi, vereceği eğitimi ballandıra ballandıra anlatıyor ''Biz tüm çalışanlara İRATA EĞİTİMİ'' vereceğiz'' diyor.. İşverenin gözü korkuyor. Vay efendim ben bu maliyetlere yüksekte çalışma eğitimi falan aldırmam diyor. ve kafadan çalışanlarını eğitim almak konusunda mahrum bırakıyor. Sonrada çalışanlar, kemer gibi, yaşam hattı gibi detaylardan uzak kaldıkları için, istenmeyen detaylara maruz kalabiliyorlar.

İSG profesyonelleri işte burada devreye girmeli, hem çalışanlar hem de işverenler olay hakkında doğru bilgilendirilmelidir. Doğru kemer kullanımı, doğru ankraj oluşturmak, doğru eğitim almak vb. konular olması gerektiği yapılmalıdır. Tüm bunlar yapıldığında zaten, çalışanlar işin niteliğinin farkına varacakları gibi, uyarmalara gerek bile kalmadan konuda nokta konulabilecektir...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.