Haber Yaralı Madenciler Için " Özel Teşhis Odası "

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Yaralı Madenciler İçin "Özel Teşhis Odası"
  BEÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde yeniden düzenlenen acil serviste oluşturulan "dekontaminasyon ve izolasyon odası" sayesinde maden kazalarında yaralanan işçiler, kömür tozundan arındırılarak tedavisi yapılacak- BEÜ Rektörü Prof. Dr. Özer:- "Artık iş kazasına uğramış bir madencinin tedavisi daha iyi koşullarda yapılabilmektedir"

  [​IMG]

  KASIM SAKALLI - Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde yeniden düzenlenen acil serviste oluşturulan "dekontaminasyon ve izolasyon" odası sayesinde maden kazalarında yaralanan işçiler, kömür tozundan arındırıldıktan sonra tedavi edilecek.

  Madenlerde her yıl çok sayıda göçük, gaz zehirlenmesi ve boğulması, yangın ve taş düşmesi gibi iş kazalarında maruz kalan binlerce maden işçisi, çalışma koşulları gereği vücutlarının büyük kısmı kömür tozuyla kaplı olması nedeniyle acil servislerde teşhis ve tedavide güçlükler yaşanabiliyor.

  Son 13 yılda 35 bini aşkın madencinin yaralandığı Türkiye Taşkömürü Kurumunun yanı sıra özel maden işletmelerinden iş kazasına uğrayan işçilerin de başvurduğu BEÜ Tıp Fakültesi Acil Servisinde bölgede tek olan "dekontaminasyon ve izolasyon" odasının teşhis ve tedavi aşamasında kolaylıklar sağlaması hedefleniyor.

  Oda içerisindeki kabinlerde kömür tozununu yanı sıra varsa zararlı biyolojik ve kimyasal unsurlardan arındırılan madencilerin tedavisi, böylece daha hızlı ve etkin yapılabiliyor.

  "Önemli bir eksikliği giderdik"
  BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin Türkiye'nin en önemli maden bölgesi olduğunu belirterek, bu nedenle iş kazalarıyla sık sık karşılaşıldığını söyledi.

  Acil serviste özelikle madencilerin faydalanabileceği ünitenin ilgili sendikanın da talepleri arasında yer aldığını anlatan Özer, "Servisimizde verdiğimiz hizmetin niteliğini arttırdık. Önemli bir eksikliği giderdik. Artık iş kazasına uğramış bir madencinin tedavisi daha iyi koşullarda yapılabilmektedir" diye konuştu.

  BEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Ali Uğur Emre de acil servislerine maden kazalarıyla ilgili çok sayıda vaka geldiğini dile getirerek, tedavilerin doğru ve zamanında yapılabilmesi için dekontaminasyon ve izolasyon odasının önemli olduğunu vurguladı.

  Bölgede tek olan odanın Zonguldak'ta yer almasının da kent için önem taşıdığına işaret eden Emre, "Burada amaç kimyasal ve biyolojik bulaşıcı olan hastaların acil servise gelişleri esnasında bunlardan arındırılıp müdahaleye hızla alınmasıdır. Bu tür maddeler özellikle vücut yüzeyinde kaldıkları müddetçe kişiye zarar vermeye devam eder" dedi.

  "Kömür tozu, teşhisi zorlaştırıyor"
  Emre, kentin maden bölgesi olmasının ayrı bir önem taşıdığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

  "Çok sayıda madenci çeşitli nedenlerle hastanemize başvurmaktadır. Gönül ister ki hiçbir maden kazasını yaşamayalım ama her tedbiri almak zorundayız. Madenciler acil servise geldiğinde genellikle vücut yüzeyleri kömür tozuyla kaplı olduğundan durumunlarını değerlendirmek ve tedavi etmekte büyük sıkıntılar yaşanıyor. İşte bu oda sayesinde buna çözüm sağlıyoruz. Burası yıkama ünitesi olan ve hasta bakımının da direkt yapılabileceği bir ünitedir. Bulaşıcılar sadece kömür tozu değil, kimyasal ve biyolojik başka maddeler de olabilir. Bu hastaların diğer hastalarla temas etmeden önce bunlardan arındırılması gerekir. Böyle bir durum da öncelikle hızla temizlik yapılır, vücut yüzeyi arındırılır ve gerekiyorsa tedaviye o esnada burada devam edilebilir."

  Hastaneye maden kazası olarak en çok göçüklerin geldiğini belirten Emre, "Göçük altından çıkarılan madencilerin, iç ve yüzeysel değerlendirmesi yapılacak, kemiklerde ezik ve kırılma durumu kontrol edilecek. Bu tür hastalarda bunların tespiti öncelikle gözle yapılıyor. Bunlar değerlendiriliğinde madencilerin kömür tozundan arıdırılması çok önemlidir" ifadesini kullandı.

  Kaynak: AA   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica