Bilgi : Yapı Sektörü İş Güvenliği El Kitabı - İş Güvenliği Uzmanı

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Katılım
17 Ara 2010
Mesajlar
3,012
Tepki puanı
3,477
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İş Güvenliği Uzmanı

İşyerinizde 50 ve daha fazla işçi çalışıyor ise “A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı” çalıştırılması gerekmektedir. İşveren, İş güvenliği uzmanlarına, görevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli imkanları sağlamalıdır. Yapı işleri, kendi kendini üreten bir sektör olduğundan, çalışma şartları sürekli değişmekte ve değişen şartlara bağlı olarak sürekli yeni tehlike ve riskler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle yapı işlerinde görev yapacak iş güvenliği uzmanlarının, bu değişimden kaynaklanabilecek tehlike ve riskleri en iyi şekilde değerlendirebilmesi ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasını sağlayabilmesi için, yapı tekniğine ait yeterli bilgiye sahip olması gerekmektedir.


yapi_sektoru_img_106.jpg


İş Güvenliği Uzmanlarının görevlerinden bazıları şunlardır;

  • Rehberlik ve danışmanlık,
  • Risk değerlendirmesinin yapılmasını sağlamak; gerekli çalışmaları planlayarak alınacak sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak.
  • Çalışma ortamının gözetimini yapmak, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden yapılması gereken periyodik bakım, kontrol ve ölçümleri planlamak ve uygulanmasını kontrol etmek.
  • İşyerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için mevzuata uygun çalışmalar yapmak ve uygulamaları takip etmek; doğal afet, kaza, yangın veya patlama gibi durumlar için acil durum planlarının hazırlanmasını sağlamak, periyodik olarak eğitimleri ve tatbikatları yaptırmak, acil durum planı doğrultusunda hareket edilmesini sağlamak.
  • İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini ilgili mevzuata uygun olarak planlamak ve uygulamak.
  • İşyeri hekimi ile işbirliği yaparak iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili değerlendirme yapmak, tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını hazırlamak ve uygulamaların takibini yapmak.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst