Bilgilendirme - Yanıklarda İlkyardım Uygulamaları | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Yanıklarda İlkyardım Uygulamaları

Konu, 'İlk Yardım' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Kazaların geliyorum demediğine dair bir inanış olsa da gerçek pek de öyle değildir, istem dışı veya beklenmedik bir olay sebebiyle bir kimsenin, bir nesnenin veya bir aracın zarara uğraması durumuna kaza denilmektedir; ancak yaşanan kazalara baktığımızda, çoğunun aslında beklenmedik olmadığını görürüz.

Güvenli olmayan ortamlar ve güvenli olmayan insan davranışları kaza oluşumunda etkili olan iki faktördür. Buradan hareketle, tehlikelerin ve çevresel risklerin bilincinde olmayan 0-6 yaş çocuklarımız keşfetme güdüleri, öğrenme merakları ve cesaretleri nedeniyle de kazaya uğrama oranı en yüksek grubu oluşturmaktadır. Söz konusu kazaların sonuçları ağır olabileceğinden, çocuklarımıza güvenli çevreler oluşturarak kazaların önüne geçmeye çalışmak ve olası bir kaza durumunda yapılması gereken ilkyardım uygulamalarını biliyor olmak son derece önemlidir. Çünkü kaza anı gibi acil durumlarda annelerin ve babaların kendinden emin ve çabuk hareket ederek, çocuklarına doğru ilkyardım yöntemlerini uygulaması doğabilecek pek çok hayati tehlikenin önüne geçebileceği gibi, kötüleşmeyi önleyerek, iyileşmeyi kolaylaştırabilir.

Herhangi bir ısıya maruz kalınması nedeniyle dokuların bozulması olarak tanımlayabileceğimiz yanık küçük çocuklarda en sık yaşanan kazaların başında gelir. Genellikle sıcak su veya buhar teması sonucu meydana geldiği gibi, sıcak katı maddelerle ve asit/ alkali gibi kimyasal maddelerle temas, elektrik akımı etkisi ya da radyasyon nedeni ile de oluşabilir.

Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.
    COUNTRY_LIFE_20161001_84.jpg

türker eraslan ve mekabe bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica