yangında lpg tanklarının sondurulmesı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Aslı Can tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Aslı Can

  Aslı Can TÜİSAG Üyesi  lpg tanklarındakı yangın nası sonduruluo,kopukle deıl mı?yda kopuk neden olmuoo


   
 2. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  lpg tanklarında yangını söndürme yerine,kontrollü yanmasına izin verilirken,aynı zamanda köpükle soğutma yapılmaktadır...tank ısısını kaybedince köpük ve çok ince su sisi ile baskı yapılıp söndürülür...işin pratiği budur aslı hanım...

   
  Emre DEDE bu yazıya teşekkür etti.
 3. Aslı Can

  Aslı Can TÜİSAG Üyesi

  Hangi durumda olursa olsun akaryakıt yangınlarının kontrol altına alınması ve söndurulmesı ıcın,once .............................. sıstemıyle,daha sonra da .............. işlenmelidir.

  A)Köpük puskurtme/kuru kımyevı toz
  B)Köpük puskurtme/karbondıoksıt
  C)Su yağmurlama/karbondıoksıt
  D)Su yağmurlama/köpük

     

   
 4. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  AKARYAKIT YANGINLARI:
  Günlük yaşantımızın türlü alanlarında kullandığımız benzin, mazot, gaz yağı vb. ürünler yeraltından çıkarılır ve ham petrolün dağıtımından elde edilir. Yanıcı ve akıcı olduklarından genel olarak akaryakıt adını alırlar. Ham petrol yer altından çıkarılan, koyu renkte, pekmez kıvamında bir sıvıdır. Milyonlarca yıl önce dünyanın coğrafi ve jeolojik yapısında meydana gelen değişmeler; yer sarsıntısı ile yüksek basınca maruz kalması sonucu ham petrol oluşmuştur. Ham petrolü ilk defa Amerikalılar 1859 yılında toprağı burgu ile delip yeryüzüne çıkarmışlardır.
  Akaryakıtların özellikleri:

  • Akaryakıtlar suya göre daha hafiftirler.
  • Akaryakıtların yana bilmesi için önce buhar haline gelmesi ve sonrada hava ile karışması gerekmektedir.
  • Sıvı haldeki akaryakıtlar yanmazlar.
  • Akaryakıtlar yanıcı olabilmek için çıkardıkları buhar havadan ağırdır. Bu nedenle bulundukları yarin alçak noktasına çökerler. Bil hassa rüzgarsız sakın havalarda çevredeki hendek ve çukurlarda, kuyularda biriken akaryakıt buharları tehlikeli durumlar oluştururlar.
  • Akaryakıt buharı teneffüs edilirse zararlıdır. Baş dönmesi baygınlık ve ölümlere neden olabilir.
  • Tam dolu olan akaryakıt tanklarının veya varillerin içlerinde ayrıca bir buhar ve hava hacmi bulunamayacağı için patlamalarına ve yanmalarına teorik olarak imkan yoktur.
  • Bunun yanında boş varil ve tanklar içlerinde buhar ve hava hamcı bulunabileceği için daima tehlike yaratabilirler. Bu sebeple boş sarnıçlı kamyonlara, boş tank ve varillere ateş ile yaklaşılması doğru değildir.
  Akaryakıtların yanması:
  Akaryakıt buharlarının yanmaya başlamaları için, açık alev veya ateş ile temasa gerek yoktur. Yanma noktalarına kadar ısınmaları yada ısınmış bir cisim ile temas etmeleri alev için yeterlidir. Akaryakıtların yana bilmesi için buhar haline geçerek hava ile karışması zorunludur. Benzin düşük sıcaklıkta buhar haline geçebilir. Mazot, uçak yakıtı, gaz yağı, vb. ağır akaryakıtlar ısıtılmadıkça buharlaşmazlar.
  Akaryakıt yangınları nasıl oluşur:

  • Açık kaplardaki akaryakıtın buharlaşarak çevreden ateş alması.
  • Temizlik nedeniyle benzin ve gaz yağı gibi petrol ürünlerinin kullanılması sonucu oluşan buharların ateşle teması sonucu oluşan buharların ateşle teması sonucu.
  • Akaryakıt tanklarını temizlemek amacı ile kapaklarının açılması sonucu oluşan buharların ateşle teması sonucu.
  • Akaryakıt buharlarının; bulunduğu yerlerde çalışan motorlardan çıkan kıvılcımlarla temas etmesi ve elektrik şasesi sonucu.
  Akaryakıt yangınlarına müdahale :
  • Akaryakıt yangınları genellikle; dolum ve boşaltım tesislerinde, depolama tesislerinde ve nakliye sırasında meydana gelmektedir.
  • Akaryakıt yangınlarında boğma sistemi kullanılarak yanıcı madde ile havanın ilişkisi kesilmelidir.
  • Su akaryakıt yangınlarına pulverize (yağmurlama) şeklinde işlenirse hem soğutur hem de havayı keserek sönmesinde yol açar. Daha sonrada köpükle birlikte kullanılmalıdır.
  • KKT ve CO2 başlangıç halindeki akaryakıt yangınlarının söndürülmesinde etkilidir. Oksijenle olan teması kesmek suretiyle yangını söndürmek mümkündür.
  • Özgül ağırlık bakımındın akaryakıt; yağdan ve sudan daha hafiftir. 15-20 cm kalınlıkta bir örtü oluşturarak yanan maddenin hava ile ilişkisini keser. Köpüğün rüzgar ve ısıya dayanıklı olması, düzey ve yatay yüzeylerin kaplama özelliği akaryakıt yangınlarında ana söndürücü madde olarak kullanılmasını gerekli hale getirmiştir.
  • Açık alanlarda meydana gelen akaryakıt yangınlarına önü kesilerek müdahale edilmelidir.
  • Akaryakıt bulunan kapların depolandığı yerlerde meydana gelen yangınlara, dışarıdan müdahale edilmeli içeri girilmelidir.
  • Akaryakıtın çok hızlı yanması, bir den parlaması içinde bilindiği kabı yırtması, yanarak alev seli şeklinde çevreye yayılması karakteristik özelliğidir. Bu nedenle çok yakın plandan müdahale edilmemelidir.
  • Akaryakıt yangınlarının söndürülmesinde uygulanacak yöntem ve söndürücü madde; yanan akaryakıt miktarına, içinde bulunduğu kaba ortama göre değişmektedir.
  • Akaryakıt tank ve tankerlerinde meydana gelebilecek yangının söndürülmesi öncelikle hava ile teması sağlayan kapakların kapatılması ile mümkündür. Ancak böyle bir durum mümkün değilse yangının söndürülmesinde su ve köpük birlikte kullanılarak çalışma yapılmalıdır.

  DİKKAT:KÖPÜK AKARYAKIT YANGINLARININ SÖNDÜRÜLMESİNDE EN ETKİLİ SÖNDÜRÜCÜDÜR.


  kaynak: http://www.batieksperlik.com/akaryakıt_yangınları.html

  Bilgilere göre doğru seçenek D... (İlginç geldi nedense)

   
  aslı can bu yazıya teşekkür etti.
 5. Aslı Can

  Aslı Can TÜİSAG Üyesi

  ben de once kopuk olarak dusunmustum,sıvı oldugu ıcın,b tıpı yangın dıe dusundum ama once sulamak sonra kopukle sondurmek lazımmıs

     

   
 6. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  aslı can bu yazıya teşekkür etti.
 7. kadirulgul

  kadirulgul TÜİSAG Üyesi

  İÇERİSİNDE LPG DE OLAN BİR İSTASYONDA YANGIN TATBİKATI NASIL OLMALIDIR. YAPAN VARSA TECRÜBELERİNİ PAYLAŞABİLİR Mİ?

  (Uyarı : kadirulgul bu mesajını tamamen büyük harflerle yazdığından dolayı uyarı puanı almıştır)
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica