Bilgilendirme Yangında Duman

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Haldun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi  Yangında duman önemli bir faktördür. Yangın anında ölümlerin ana sebebi duman olmaktadır. Duman; Yangın ortamındaki gaz, sıvı ve katı parçacıkların toplandığı kütledir. Bu kütle yangın anında kontrol edilmesi yangının seyri açsından çok önemlidir. Duman bulunduğu ortamı ısıtacak ve yanıcı maddenin daha kolay yanmasına sebep olacaktır.
  Dumanın yangında hareket şeklini ve kontrolünü sağlamak amaçlı bir çok malzeme sektörde kullanılmaktadır
  Yangında havalandırma;
  2_Multiple-Story-Smoke-Control.png

  Otoparklarda dumanın seyri:
  Duman kontrolü uygun ekipmanlarla sağlanabilmektedir. Ancak yangın anında bilinçsizce yapılacak duman kontrolü yangının büyümesine ve gelişmesine de sebep olabilir.


  Applications_SC_Image_3.jpg

  parking4.jpg
  Desenf_Habitat_Parking_Web.jpg


   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 2. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi  Desenf_Habitat_Parking_Web.jpg
  Desenf_Habitat_Parking_Web.jpg

   
  erkanersoy ve bulentim77 bu yazıya teşekkür etti.
 3. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  Duman patlaması:
  NJ-Harrison-smoke-explosion-series.jpg

     

   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 4. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 5. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  Merhaba
  Yangında Dumanın etkisiyle ilgili yeni bir paylaşımda bulunmak istiyorum. Bu resimde de görüldüğü gibi özellikle işletmelerde yangın anında dumanın birikmesi ve yayılımına mimari yapının direk etkisi olmaktadır. Bu sebeple yapılan planlarda yangın faktörü iyi değerlendirilmelidir.
  Özellikle duman kontrolü açısında duman damperleri, duman pencereleri, duman gözleri gibi mimari planda yapılacak düzenlemeler yangının yayılımında, yangına müdahalede önemlidir.
  İşletme çatısında, tavanında yapılacak bu tür uygulamalar yangında dumanın işletme zeminine yani malzemelerin, yanıcıların bol olduğu asıl alana ulaşmasını geciktirecektir.
  İşletme tavanında bulunan duman damperleri olası durumlarda açılması ile dumanın dışarı tahliyesi kolaylaşacak işletme içinde biriken sıcak hava dışarı taşınacaktır.
  Bu arada dikkat edilmesi gereken bu havalandırma yapılırken dışarı atılan sıcak havanın yerine soğuk ve oksijen açısında bol temiz havanın yangın alanına gireceğidir....
  Bu sebeple bu işlem uygulandığında yangına müdahale aşamasında ekiplerin hazır olması, ekip organizasyon gücüne çok dikkat edilmesi gerekmektedir.
  Dumanın tahliyesi işlemi yangının bitmesi ile iç ortamdaki havanın tahliyesinde de çok faydası olacaktır.

  IMG_1220.JPG
  Elektrik motorlarıyla çalışan sistemlerde ise 24V veya 220V motorlar isteğe bağlı olarak kullanılabilir. Elektrikli sistemlerde kapaklar motorun piston boyu kadar açılabilir(30-50cm).
  Yangın anında binadaki mevcut yaygın algılama sisteminden sinyal alarak veya bina içerisine yerleştirilmiş olan yaygın dedektörlerinden sinyal alarak kapaklar otomatik olarak açılabilirler. İstenilen yangın senaryosuna uyulabilecek şekilde otomasyon yapılarak sistemler çok farklı şekilde çalıştırılabilirler.

  [​IMG]

     

   
  eniyiisg bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica