Bilgilendirme Yangın Ve Yangından Korunma (eğitim Dahil)

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Huseyin_Turkoglu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Huseyin_Turkoglu

  Huseyin_Turkoglu TÜİSAG Üyesi  EVİNİZDE ÇIKAN BİR YANGINDAN AİLENİZ SAĞ ÇIKABİLİRMİ ..!?
  Haydar Durmaz - Makine Mühendisi
  (Bu yazı geçmiş yıllarda bir iş kazasında vefat eden Hotel Pullman Etap Teknik Müdürü Sn.Haydar Durmaz tarafından 1990 yılında tercüme edilmiştir, kendisini bu vesile ile anıyoruz.)
  Sorular ve cevaplarla sevdiklerinizin hayatını kurtarma: Frank Fiel’in Reader’s Digest Kasım’89 da çıkan derlemesinin tercümesidir.
  Çoğumuz yangının ne olduğunu bildiğimizi sanırız. Düzinelerle sinema ve Tv filmlerinde yangını yaşadık. Robert Redford ile Legal Eagles filminde alevlerden atladık. Paul Newman ile ( The Towering Inferno ) Cehennem Kulesine çıkıp savaştık.
  Yangın öyle filmlerde gördüğümüz gibi bir şey değildir. Eğer siz ve ben bir yangında film yıldızlarının yaptığını yapsaydık dakikasında ölürdük.
  Gerçekte her sene yaklaşık 6000 Amerikalı yangınlarda ölmekte 28000’i de ciddi şekilde yaralanmaktadır. Niçin? Çünkü kısmen bir yangının gerçekte ne olduğu hakkında bir fikrimiz yoktur ve sağ kalmak için tamamen hazırlıksızdır. Bir yangının içine düşmek tahayyül edemeyeceğimiz bir şeydir. Öyle korkunç bir şeydir ki, elinizde olmayarak paniğe kapılırsınız ve böylece sizin ve ailenizin hayatına mal olabilecek yanlışı yaparız. Size ne hakkında konuştuğumu göstermek için gelin sizin yangın savunma savınızı test edelim.
  - Diyelim siz yukarıda uyurken oturma odasındaki bir çöp sepetinden çıkan yangın, tutuşan perde eteklerinden duvarın yukarılarına doğru tırmanmaktadır. Duman detektörü çalışır ve sizi uyandırır. Evden çıkmak için kaç dakikanız vardır?
  a) Bir veya iki dakika
  b) Beş dakika
  c) On dakika
  d) On beş dakika
  Doğru cevap “a” dır.
  Milli Yangın Korunma Cemiyeti NFPA, test için kullanılan bir evin oturma odasındaki çöp sepetinde bir yangın başlatır ve zamana göre yangının safahatını saptamak için kronometreyi çalıştırır. İki dakika içerisinde duman detektörü alarm verir. Üç dakika içinde oturma odası sıcaklığı öldürücü sıcaklık olan 260OC’a yükselir. Diğer odalar ve merdivenler zararlı dumanlarla dolmuştur. Dört dakika içinde üst ve alt koridorlar geçilmez hale gelmiştir. Çok sürmeyen saniyeler sonra bu durumdaki evde kalmış birisi duman teneffüs etmeye dayanamayarak veya yanarak ölecektir.
  Gerçekte bir yangında değerli eşyaları toplamaya, giyinmeye veya itfaiyeyi çağırmaya vakit yoktur. Bir çok kişiler bunları yapabileceklerini sanırlar. Yangın patlayıcıdır. Sıcaklık yükseldikçe ve yanıcı gazlar arttıkça eşyalar sadece yavaş yavaş yanmakla kalmayıp parlarlar ve aniden tutuşurlar.
  Coleen Callaghan’ın New Jersey’deki boya çıkarıcı spreyin tutuşması ile bakınız çocukların başına neler gelmiştir. Bayan diyor ki “Aniden parlayan şenlik ateşi gibi idi, kocam yangın tüpünü getirmeye koşmuştu, tam o sırada alev yığınları yükseldi, derhal salona koşup iki koltuğuma çocukları alarak geriye yatak odasına koştum. Tam o anda ön cam patladı ve alev salon duvarlarını sardı.
  - Farz edelim uyuyorsunuz ve aniden duman detektörünüz çalışıyor, ne yaparsınız?
  a) Yataktan fırlar ne olduğunu anlamaya çalışırım.
  b) Telefona sarılır, itfaiyeyi çağırırım.
  c) Emekleyerek yatak odası kapısına kaşarım.
  Doğru cevap “c”dir.
  Dumanı size eriştiren bir gerçek yangında, ayağa kalktığınız zaman bir-iki saniye içinde boğulabilirsiniz.
  Yangında bir çok kişinin anlayamadığı şey ısının kavranamamasıdır. New York Yangın Akademisinde iken koruyucu elbiselerimi giymiş olarak yanan bir binaya girdiğimde, gerçekte ayakta duranın ölebileceğine şahit oldum. Zeminden 60cm. yukarıda sıcaklık 93OC iken, bir buçuk metre yükseklikte 260OC ve tavanda 427OC idi. Eğer ayakta duruyor olsaydım yanarak ölmüş olacaktım.
  Dumanın içine girilmemesini doğrulayan daha bir çok nedenler vardır. Filmlerde yangın seyrederken her şey berraktır. Gerçek bir yangında ya pek az görebilir yada hiç göremezsiniz. O derece şaşkın bir duruma düşersiniz ki bütün ömrünüzü geçirdiğiniz bir odanın kapısının veya penceresinin nerede olduğunu söyleyemezsiniz. Çünkü duman ve ısı tavana yakın yüksekliktedir. Zemine yakın yükseklikteki hava daha temizdir ve nefes alma daha emniyetlidir.
  - Diyelim siz bu yatak odasının arka tarafındasınız, yangın alarmını işittiniz, başka ne yapardınız?
  a) Fırlar kapıyı açarım.
  b) Elimin arkasıyla kapının sıcak olup olmadığını yoklarım.
  c) Yavaşça kapıyı açar dışarıyı gözlerim.
  Doğru cevap “b” dir.
  Eğer kapı sıcaksa, duman ve alevler derhal yatak odasına yayılarak sizi öldürür. Eğer kapı sıcak değilse, yangın başlangıç halinde olup fazla yayılmamış olabilir. Normal çıkış yolunu kullanarak kurtulma olasılığınız vardır.
  Eğer odayı terk ederseniz (yangının yayılmasını önlemeye yardım için) daima çıktığınız kapıyı kapatınız. İlerlemeye devam etmeyiniz. Alevden geçerek kurtulmayı hiç düşünmeyiniz. Yangından korunmak için tavan arası veya dolap arkası gibi kapalı yerlere girmeyiniz.
  Yangının henüz girmediği odaya girip kapıyı kapatınız, kapalı kapı yangına karşı geçici bir engel vazifesi görür. Standart bir ahşap kapı size 10-15 dakika ilave zaman kazandırır. Bu, ikinci bir yoldan kaçış için yeterli bir zamandır. Apartmanların çoğunda bulunan metal cins bir kapı, yangın karşısında sizi daha da uzun süre ayakta tutabilir.
  - Farzedelim yüksek bir apartmanın 16. katındasınız, pencereden kaçamazsınız, hol duman doludur. Ne yaparsınız?
  a) Apartman odasına geri dönüp itfaiyeyi çağırırım.
  b) Kapı aralıklarını ıslak havlu ile kapatırım.
  c) Yakın çevrede alev olup olmadığını kontrol ederek, üstteki pencereyi hafif aralar, zemine yakın yerden nefes alırım.
  d) Pencerede durarak yangını duyururum.
  Yukarıdakilerin hepsi doğrudur. İtfaiyeciler kullanmanızı önermedikçe asla asansöre binmeyiniz. Siz asansör kabininde iken elektrikler kesilebilir, içeride hapis kalabilirsiniz.
  Eğer apartmanınızı terk edememişseniz pencerenin alt kısmına eğilerek temiz hava teneffüs ediniz. Kapı çevresi aralıklarını kapatan ıslak havlu, dumanın içeri sızmasına yardım edecektir.
  - Bir misafiriniz oturma odanızda kanepe yastıkları arasına bir sigara düşürür. Kanepede alevli yanma başlayana kadar alevsiz yanma süresi nedir?
  a) 15 dakika
  b) 30 dakika
  c) 1 saat
  d) 3 saat veya daha fazla
  Cevap “d” dir.
  Dikkatsizce içilen sigaralar ölümcül yangınlara sebep olurlar. Sigara yangınları olgunlaşana kadar çok zaman alırlar. Sigaranın başlattığı yangın alev olana kadar herkes uykuya dalmış olabilir. Zamanın uzunluğu yangının sigaradan kaynaklandığının göstergesidir. Evin yatak odaları dışında her yere duman detektörü yerleştirilmesi bakımından iyi bir sebeptir.
  Bir çok kişi duman kokusunun kendilerini uykudan uyandıracağını sanırlar. Bu yanlıştır. Dumandaki karbon monoksit, koku etkisinden önce sizi bayıltabilir.
  Vietnam gazisi Jack Engle’ın odasında bir kitaplık tutuşmuştu. Jack’ı tekmeyle kapıyı açan babasının haykırışı uyandırdı.
  “Şuursuz gibi yukarı baktığımı hatırlıyorum” diyor Jack. “Hareket etmek istiyorum fakat adalelerim çalışmıyordu. Babam beni dışarı taşıdı, halsizliğim korkudan değildi, dumandan takatsizleşmiştim. Sadece birkaç adımlık mesafe idi, yapamadım. Şimdi her altı ayda bir duman dedektörlerinin pillerini değiştiriyorum”.
  - Bir ocağın üzerinde yağ tavası ateş alıyor. Söndürebilmek için ne kadar zamanınız var?
  a) İki dakika veya daha fazla
  b) Beş dakika
  c) Yedi dakika
  d) On dakika
  Doğru cevap “a” dır.
  Ocak ateşini su ile söndürmeye asla kalkışmayınız. Su yanan yağın etrafa sıçramasına sebep olur. Uygun bir yangın söndürme tüpü kullanınız veya bir kapak yahut pasta sodası ile alevi bastırınız. Eğer iki dakika içinde söndüremezseniz evi terk ediniz.
  Herkes yaşam süreci içinde çeşitli tipten bazı yangınlarla karşılaşabilir. Neler olabileceğini ve nasıl mücadele edilebileceğinizi bilmeniz sizin en iyi yangın sigortanızdır.
  SAĞ KALABİLME PRATİKLERİ
  · Aileniz fertleri ile beraber evinizin her odasını dolaşın, her oda için iki çıkış yolu belirleyiniz. Eğer onlardan biri 2’nci veya 3’üncü katın penceresi ise devamlı olarak kullanımınıza amade bir emniyet merdiveni düşününüz
  · Evde yeterli uzaklıkta hepinizin ulaşabileceği bir acil toplantı yeri belirleyiniz. Birçok kişi toplantı yerinde görmediği aile ferdini kurtarmak için (ki o başka bir yoldan kaçabilmiştir) geriye yanmakta olan binaya koşmuş ve kaybolmuştur. Asla geriye yanmakta olan binaya dönmeyiniz.
  · Herkes yatakta ve kapılar kapalı durumdayken yangın talimleri yapınız. Birinci talimde kapının soğuk olduğunu kabul ederek herkesi normal kaçış yolundan kaçırınız. Dumanlı ortamda duvarın rehberliğinde yada çıkış kapısına kadar emekleyerek yürüme pratiği yapınız. Önceden belirtilen acil toplantı yerinde buluşun ve kişileri sayın. Talimi tekrarlayın, bu kez yatak odası kapısının sıcak olduğunu arz edin, eğer çok tehlikeli değilse alternatif kaçış yolunu kullanmayı deneyin.
  · Yangın vukuunda çocukları yatak altlarına ve dolaplara girmemeleri için bilinçlendirin.
  · Yaşlılar veya özürlüler için iki kaçış planı yapın. Biri ailenin diğer fertleri evde iken, diğeri evde yalnız bulundukları zaman için. Apartmanınız için en iyi kaçış planı konusunda şehir itfaiyesine danışın.


   
  selçuk atabek, fudi, Alper Erkmen ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Huseyin_Turkoglu

  Huseyin_Turkoglu TÜİSAG Üyesi

  Emniyet Müdürlüğü Yangın Güvenliği bilgilendirme eğitimi ektedir.

   

  Ekli Dosyalar:

  asparagas_65, enver25, yesilimsi ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi

  İnternet ortamından çeşitli sitelerden edindiğim sunumları sizlerle paylaşıyorum. Diğer paylaşımda bulunan arkadaşlarada teşekkürler. Bu eğitimlerinde elinizin altında olmasında fayda var.

  Ekteki sunumun içeriği : YANGIN ve YANGINLA MÜCADELE

     

   

  Ekli Dosyalar:

  serdarpala, fudi, Alper Erkmen ve 13 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. Ayşe Selcen Candan

  Ayşe Selcen Candan TÜİSAG Üyesi

  Yangın eğitimi ve tatbikatını isg uzmanının yapması yeterlimidir,yoksa yetkili olan bir kurum varmı?

   
 5. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  isg uzmanı yapabilir
  veya
  iftaiyelerden yardım alınabilir
  veya
  anlaşmalı olduğunuz yangın tüpü firması yapabilir
  veya
  dışardan özel bir kurumdan destek alınabilir

     

   
 6. Soydan

  Soydan TÜİSAG Üyesi

  Emeğinize sağlık...Teşekkürler

  Bu arada yüklemiş olduğunuz 2 ppt de aynı... Doğru mudur?

   
 7. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Geniş ölçekli Türkçe Yangın sunumu
   

  Ekli Dosyalar:

  serdarpala, erdincdeu, Alper Erkmen ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  Yangın ile alakalı püf noktalar...   

  Ekli Dosyalar:

  erdincdeu, gkhk, asparagas_65 ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  Yangın ile alakalı püf noktalar...

     

   
 10. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  ekteki gibidir   

  Ekli Dosyalar:

  serdarpala, erdincdeu, Alper Erkmen ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Paylaşım için teşekkürler. Yalnız eğitim içeriğinde yangın 5 sınıfa ayrılmış. Eskiden 5 sınıfa ayrıldığı doğru fakat artık 4 sınıfta inceleniyor. 5. sınıf olan elektrik yangınları, yanan madde ne ise o maddenin sınıfına dahil edildi. Yani elektrik sebebiyle yanan katı bir madde ise katı madde yangını, sıvı ise sıvı yangını gibi.   
 12. Barışık

  Barışık TÜİSAG Üyesi

  ''Elektrik; yangın çeşidi değil, yangına sebep olan bir etkendir. Bu nedenle yangın sınıflandırılmasında kullanılmaz, sadece yangının nedenidir.'' Uzmanlık eğitimi aldığım firmada, bu konu ile ilgili söylenen buydu bize.

   
 13. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Söylemeden geçemiyeceğim,
  2011 Aralıkta'ki muhteşem sınava girenler çok iyi bilir, Elektrik Yangınlarının neyle tanımlandığını :)
   
  serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
 14. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Kablo ve elelktrikli aletlerin yanması ki bu durumda yanan malzeme durumundadır. Burda elektrik etken degil edilgen durumdadır.

   
 15. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar elektrik bir yangın çeşidi değil bir tutuşturma kaynağı (source of ignition) olduğundan yanan maddenin cinsine göre yangın sınıflandırılır.Tiner elektrik lambası yüzünden tutuşabilir ya da elektrik kablosu aşırı ısınıp yanabilir bu durumda katı madde yangını veya sıvı madde yangını olarak sınıflandırılır.Yangının sınıflandırılmasına gelince bu konuda EN-2 standardı vardır ve bu konudaki tanımları içerir.Buna göre

  A Sınıfı Yangınlar: Organik kökenli ( Katı ) madde yangınları
  B Sınıfı Yangınlar: Sıvı yanıcı madde ( Akaryakıt ) yangınları.
  C Sınıfı Yangınlar: Gaz halindeki yanıcı madde yangınları.
  D Sınıfı Yangınlar: Hafif Metal Yangınları
  F Sınıfı Yangınlar: Yağ Tavası Yangınları   
 16. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  yağ tavası yangınlarını ilk defa duyuyorum sayın safetypro...

   
 17. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Ev yangınlarında da görülebilen yağ kaynaklı yangınlar.

   
 18. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  yağ sıvı kabul edilmiyor mu?

   
 19. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  açıkcası neden böyle bir ayrıma gerek duyulmuş bilmiyorum ama EN-2 Fire Classification şeklinde aratırsanız F sınıfı yangınların olduğunu görürsünüz.Bizim standartlarımızda ise TS EN-2 şeklinde geçiyor ama malum diğer tüm standartlarda olduğu gibi ücretli olduklarından açıp bakabilirsiniz diyemiyorum.

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 20. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  Yangın Ve Yangından Korunma Özet Halidir Kendi Çalıştığım Şirket İçin Hazırlamış Bulunmaktayım. Eksik Bir Yer Tespitiniz Varsa Ya Da Yanlış Lütfen Bildirin! (Teşekkür Etmek İçin Lütfen Teşekkür Et Yazısına Tıklayın)

   

  Ekli Dosyalar:

  f.kevser, serdarpala, gkhk ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica