Makale - Yangın Ve Öğrenci Yurtları | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Makale Yangın Ve Öğrenci Yurtları

Konu, 'Teknik Makaleler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  YANGIN VE ÖĞRENCİ YURTLARI ÜLKEMİZDE SAYILARI HIZLA ARTAN YURT-BAKIM VE KORUMA EVLERİ GÜVENİRLİLİĞİ SON ZAMANLARDA SIKÇA OLAN VE ACI SONUÇLAR DOĞURAN YANGINA ODAKLANDIĞIMIZDA; YURTLAR VE YURT GİBİ ÇOK KİSİNİN KALDIĞI KONAKLAMA TESİSLERİNDE YANGIN GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ YENİDEN İRDELEMEMİZ GEREKTİĞİNİ AÇIKÇA ORTAYA KOYMAKTADIR.

  Mevcut duruma şöyle bir bakarsak; öğrenci yurtları öğrencilerin konaklamaları için kullanılan çok kullanıcılı tesislerdir. Kullanıcılar belirli bir süre için kullanırlar ve herhangi bir sınıflandırmaya . mesleki eğitime ve güvenlik kuralları konusunda eğitim ve bilgilendirmeye tabi tutulmazlar. Gerek özel gerekse devlet yurtlarında bir kaç görevli dışında kimse bulunmaz. üstelik bu görevliler herhangi bir yangın güvenlik eğitimine sahip değillerdir. Üstelik yurtları idare edenlerin birden fazla güvenlik protokolüne uyması gerekir. hatta bazı protokoller de birbirleri ile çelişirler. Mesela yangın çıkış "kapıları genelde kilitlidir...!". çünkü buradan yurt dışına izinsiz çıkış ve girişleri engellemek de ciddi bir güvenlik sorunudur.

  Ülkemizde yangın güvenlik kural. yönetmelik ve önlemleri hemen her noktada olduğu gibi yurtlarda da çok ciddiyet ile ele alınmamaktadır. Çoğumuzun yangın konusunda referans kabul ettiğimiz Amerika'da yangın güvenlik kurallarının yazıldı NFPA CODE larına bir bakarsak; LIFE SAFETY BOOK yaklaşık 1300 sayfadır ve bu kural kitabındaki konuları detaylandırmak için, başka yangın güvenlik bölümleri için ayrı ayrı onlarca kurallar kitapları bulunmaktadır. Ülkemizde ise yangın konusunda sadece özveriyle hazırlanmış tek bir yönetmelik vardır, en son 2015 revizyonu ile Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik eklen ile beraber toplam 72 sayfadır. Ancak bu özet mahiyetinde olan yönetmeliğimize bile uyulmamakta ve yangın konusu maalesef hep arka planda tutulmaktadır. Yangın güvenlik önlemleri sadece ruhsat alma amacı ile önemsenmeden yapılmaktadır. Yangın bilinci eksikliğinden dolayı ülkemizde yangının yol açtığı zararlar neredeyse terörün yol açtığı zararlara yaklaşmaktadır.

  Makalenin devamı ve pdf formatı ekte yer almaktadır.

  KAYNAK_ELEKTRIK_20161201_46.jpgKAYNAK_ELEKTRIK_20161201_47.jpgKAYNAK_ELEKTRIK_20161201_48.jpg


   

  Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica