Bilgilendirme Yangın Ve Engelli Çalışanlar

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Haldun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  Acil Durumlarda engelliler için neler yapılabilir?  [​IMG]  Merhaba
  Bir sitede engelli çalışanlar için yapılması gerekenler başlığı ile paylaştığım bilgileri burada da paylaşmamın doğru olacağını düşündüm.
  Umarım faydası olur.
  -----------------------------------------------------------------

  Merhaba
  İşletmenizdeki engelli arkadaşların özelliklerini, hangi katta olduklarını ve olası acil durumlarda işletmenizin engelli çalışanlarınıza uygun çalışma ortamında olup olmadığının analizini yapmanız olacaktır.
  Acil durum planınızda özellikle
  Engelli çalışanlarınızın engel durumunun iyi analiz edilmesi( sakat, kör, dilsiz,...)
  Engelli çalışanın bulunduğu ortamdan tahliyesinde fiziksel sorunları ortadan kaldırmaya çalışın,
  Gerekirse tahliyesinde özel ekipman veya araçlar varsa onların bulunduğu ortamın tedariki, bu malzeme ve ekipmanın acil durum ekipleri ve refakatçisinin de bilmesi
  Kimler refakat edecek?
  (Refakatçilerin birlikte çalışan, onları iyi tanıyan arkadaşlarından olmasına dikkat edin. Acil durum planlarında refakat edecek kişileri belirtin ve sorumlu tutun... Eğer bu konuda sıkıntı yaşarsanız Kat sorumlusu Arama ve Kurtarma ekibi personellerine bu görevi verebilirsiniz.)
  İşitme engelliler için çalışanlarınıza özel uyarı sistemleri planlayın.
  Görmeyenler için acil kaçış yollarınıza ilgili ikaz ve uyarıları koydurun.
  Olası mahsur kalmalarda yardımcı kurumları (itfaiye, kurtarma,sağlık,polis...)uyarmak, yerlerini bildirmek için kaçış planlarınızı hazırlayın. Bulundukları yerlere işaretler koyun.
  Tahliyede ekibi ve engelli çalışanlarınızla birlikte uygulamalı tahliye yollarını test edin, toplanma bölgesine gidişlerdeki zorlukları kontrol edin.
  Benim tavsiyem yapacağınız plan her ne olursa olsun kesinlikle gerçeğe yakın ve uygulamaya dönük eğitimler olsun. (yangın anında yaşlılar, engelliler, çocuklar gibi yardıma ihtiyacı olan gruplar daha kolay zarar görebilmektedirler.)
  Yangında insanın kendisini tahliye etmesi zorken ikinci bir kişiyi çıkarmak çok daha zordur.
  Aklıma gelenler şimdilik bunlar
  Haldun SEBER


   
  musty0786, erkanersoy, misg ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Bugün işyerine sağır-dilsiz ve okuma yazması olmayan bir çalışan alındı. Bu kişiye nasıl iş sağlığı ve güvenliği eğitimi veririz, nasıl bir sunum hazırlamalı?

   
  Haldun bu yazıya teşekkür etti.
 3. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  Engelli çalışanlarınıza özel eğitim aldırmanız gerekebilir. Bu konuda eğitim verebilecek eğitmen arkadaşları tavsiye edebilirim.

     

   
 4. HBaris

  HBaris TÜİSAG Üyesi

  Benim firmamda da sağır ve dilsiz bir çalışan var. Nasıl bir eğitim yapabiliriz. uzman olarak benim anlattıklarımı işaret dili bilen bir kişiye çevirterek eğitim yapabilir miyiz? Önerileriniz nelerdir

   
 5. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  İşaret dili bilen bir kişiye siz işletmnizin acil durum planını anlatarak gerekli çalışmayı yapabilirsiniz...Kolay gelsin

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica