Makale : Yangın Tasarım Aşamasında Söndürülür

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ameliyathane ve yoğun bakım odaları gibi sterilizasyonun önemli olduğu mekânlarda kullanılması için özel olarak geliştirilen temiz oda tipi sprinkler başlıkları ile MR odası gibi tıbbi cihazların bulunduğu odalar için MRl tipi sprinkler başlıkları bulunmaktadır.

Son zamanlarda ülkemizde çok sayıda entegre sağlık kampüsü projesi geliştirilmektedir. Sağlık yapıları dışındaki herhangi bir kullanım amacına sahip bir binada yangın çıktığında insanların tahliyesine yönelik temel strateji, sesli ve ışıklı uyarı cihazları ile binada bulunan kişilere yangın alarmının duyurulması ve insanların merdivenleri kullanarak binayı terk etmeye yönlendirilmesi esasına dayanmaktadır.

Bunun yanı sıra; yangının meydana geldiği sırada aynı katta devam eden bir ameliyat işlemi söz konusu olduğunda, hastayı ve sağlık personelini tehlikeye atmadan operasyon tamamlanana kadar, ameliyathaneye yangının ve dumanın ulaşmasının engellenmesi ve işlemin sonunda ameliyat ekibi ile hastanın güvenli bir alana ulaşabilmesi gerekir. Hastane binalarında ayrıca medikal gazın tüketildiği yerlerde oksijence zengin bir ortam meydana gelebilmekte ve bu bölümlerde hem yangın çıkma ihtimali hem de yangının büyüme hızı artmaktadır.

Sağlık yapılarının projelendirme aşamasında gerek mimari düzenlemeler gerekse mekanik ve elektrik yangın korunum sistemlerinin tasarımı, yangın güvenliği açısından özel olarak planlanmalıdır.

Yazının devamı ve pdf formatı ekte yer almaktadır.

GUVENLIK_YONETIMI_20161101_46.jpg GUVENLIK_YONETIMI_20161101_47.jpg GUVENLIK_YONETIMI_20161101_48.jpg

Ekli dosyalar

• Yangın Tasarım Aşamasında Söndürülür.pdf
    634 KB · Görüntüleme: 41
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.