Soru Yangın Söndürme Tüpleri

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. HSEcglr

  HSEcglr TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolleri Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğinde 1 yıl olarak görünüyor. İSG tüzüğünün 128 maddesinde 6 ay olarak görünüyordu. tüzük hükümlerinin iptali nedeniyle. baz alacağımız bir mevzuat kaldımı. İş ekipmanlarının sağlık güvenlik şartları hk yön. tede ilgili ts standardında belirtilmiştir. diyor.
  konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz


   
 2. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Mevcut halde; yangın tüplerinin periyodik kontrollerinde İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ'nde yazan "TS ISO 11602-2" standartı esas alınmalıdır.

  Edindiğim bilgiye göre bu standarta göre yangın tüplerinin periyodik kontrolleri asgari 6 ayda bir, azami yılda bir olarak yapılmalıdır.

   
 3. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
  (7) Yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolü ve bakımı TS ISO 11602-2 standardına göre yapılır. Söndürme cihazlarının bakımını yapan üreticinin veya servis firmalarının dolum ve servis yeterlilik belgesine sahip olması gerekir. Servis veren firmalar, istenildiğinde müşterilerine belgelerini göstermek zorundadır. Söndürme cihazlarının standartlarda belirtilen hususlar doğrultusunda yılda bir kez yerinde genel kontrolleri yapılır ve dördüncü yılın sonunda içindeki söndürme maddeleri yenilenerek hidrostatik testleri yapılır. Cihazlar dolum için alındığında, söndürme cihazlarının bulundukları yerleri tehlike altında bırakmamak için, servisi yapan firmalar, bakıma aldıkları yangın söndürme cihazlarının yerine, aldıkları söndürücü cihazın özelliğinde ve aynı sayıda kullanıma hazır yangın söndürme cihazlarını geçici olarak bırakmak zorundadır.

     

   
 4. Cemal oran

  Cemal oran TÜİSAG Üyesi

  Yangın söndürme cihazları veya kısaca yangın söndürücü dediğimiz ;Söndürme cihazlarının denetimleri bilinçsiz bir şekilde yapılmaktadır. İmalatçı firmalardan imalat ile ilgili donelerin ve bu konuda yetersiz bilgi sahibi olan denetçilerin yetiştirilmesi gerekmektedir.
  Makine mühendisleri odasının bu konudaki girişimleri yeterlimi ?
  Bu konudaki görüşler ...

   
  Haldun bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ahmet Burak

  Ahmet Burak TÜİSAG Üyesi  Yukarıda söylemiş olduğunuz uygulamaların kanuni(Hangi yönetmelikte veya tüzükte var.) dayanak noktasını söyleye bilir misiniz?

     

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 6. ATILIM

  ATILIM TÜİSAG Üyesi

  [​IMG]

   
  Last edited by a moderator: 25 Eylül 2013
  gülşahgül ve Ufuk Ylc bu yazıya teşekkür etti.
 7. serkan bilgin

  serkan bilgin TÜİSAG Üyesi

  Yerden 90 cm yüksekliği tavandan 90cm algılamış heralde arkadaş :D
   
  Ufuk Ylc bu yazıya teşekkür etti.
 8. Furkan Genç

  Furkan Genç TÜİSAG Üyesi

  az daha yukarıda olsa güzel olurmuş hiç uzanamazdı :):)   
 9. beyazıt

  beyazıt TÜİSAG Üyesi

  NE YAZIKKI COĞU İŞ YERLERİNDE BU DURUM SOZ KONUSU BİRDE BENİMGORDUGUM TTUHAFLIK BU KONUYLA ILGILI ADAM YANGIN TUPUNU BAGLAMIŞ KEMER YERINEİPLE BAĞLAMIŞ SANKI CALACAKLAR :)))))
  (yönetici mesajı : beyazıt adlı üyemiz bu mesajın tamamını büyük harflerle yazdığı için forum yönetimindne uyarı puanı almıştır.)

     

   
  Last edited by a moderator: 25 Eylül 2013
 10. ekorucu

  ekorucu TÜİSAG Üyesi

  Çocuklar çocuklarımız :) bizim memleketteki binada olsa zincirle bağlardım hatta :)   
 11. kenansengok

  kenansengok TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,
  İşl makinaları ve kamyonlarda seyyar yangın tüpü kullanımı araç içerisinde sabit veya araç dışarısındamı olmalıdır.Malum dışarıddaki yangın anında personel kupa içerisine giremeyebilir
  konu hakkında bilgisi olan arkadaslar yardımcı olursanız sevinirim   
 12. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  GÜVENLİ ÜRÜN
  Bilim Sanai ve Teknoloji Bakanlığı duyurusunda denetimlerinden geçemeyen firmalarla ilgili duyuruda bulunmuş. Bu konuda haberi "DUYURU GAZETE MANŞETLERİ " kısmında "Güvensiz tespit edilen ürünlere ilişkin toplatma kararı " adı altında başlıkta yayınladım.
  Yangın söndürme cihazlarını bu tür bakanlıklar imal edilişleri hakkında denetimlere tabi tutuyorlar diye biliyorum. İlgili tüm bakanlıklar kendi alanlarında işletme ve kurumları denetleyebiliyor.
  https://bim.sanayi.gov.tr/temp/webform1.aspx
  http://www.ekonomi.gov.tr/index.cfm?sayfa=B9CEEBE3-D8D3-8566-452072BDEE75A474
  http://sug.sanayi.gov.tr/
  http://www.saglik.gov.tr/TR/belge/1-530/urunlerin-piyasa-gozetimi-ve-denetimine-dair-yonetmelik.html
  http://www.sanayi.gov.tr/ServiceDetails.aspx?dataID=31&lng=tr
  ilgili bazı bakanlık sitelerini ekledim. Ancak burada şu konu çok önemli ürünü tüketen kişinin bilinçli olması ve kullandığı ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olması ve hizmet kalitesi ve güvenliği açısından hakkını araması konusunda bilgi sahibi olması gerekmekte...
  İşletmelerdeki YSC tüplerin varlığı konusundaki denetimleri ise Çalışma Bakanlığı, İtfaiye Başkanlık ve Müdürlükleri, Valilik ve bağlı Sivil Savunma Müdürlükleri yapmaktadırlar.
  Acil durumlar yönünden güvensiz görülen, risk taşıyan kurum ve kuruluşlar dilekçe ve şikayetlerle de denetimlere tabi tutulabilmektedir.

   
 13. uludagfzk

  uludagfzk TÜİSAG Üyesi

  duman dedektörü ve spring sistemi olan bir avm magazasında(15metrekare)yangın söndürme tüpü olmalı mıdır?spring sistemi 68 dereceden sonra etkin hale geliyor,mantıken olmalıdır,ancak işverene söndürme sistemleri olduğu için kendilerine tüpün gerekli olmadığı söylenmiş,binaların yangından korunması hakkında yönetmelikte gözden kaçırmadıysam böyle bir ayrıntı yok?sizlerin fikrini almak istedim....
   
  Esra Dilge ÖZYURTLU bu yazıya teşekkür etti.
 14. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi
  Oldu ya,tezgahtar kızımız öğle paydosunda ojelerini tazelerken elindeki asetonu düşürdü yere,diğer görevli arkadaşı da süpriz doğum günü pastasını tam da mumlarını yakmışken ,birden heyecanlandı ve düşürüverdi yere,bizde bekleyelim bakalım 68 dereceye ısı yükselene kadar birazcık yanıversin etraf......eeeeeee biraz da duman,dedektöre doğru olsun... lütfen...Neyse,Bence bir tane 6 kg lık bulunsa fena olmaz...

   
 15. uludagfzk

  uludagfzk TÜİSAG Üyesi

  :)haklısın roro ekledim zaten rapora,işveren masraf istemiyo galiba...   
 16. uludagfzk

  uludagfzk TÜİSAG Üyesi

  İSG TÜZÜKTEDE ŞİMDİ OKUDUM,MADDE 123 - İşyerlerinde yangın başlangıçlarında kullanılmak üzere, otomatik püskürtücüler bulunan yerler de dahil, seyyar yangın söndürme cihazları bulundurulacaktır. Bu cihazlar işyerinde çıkabilecek yangınların çeşidine ve yapılan işin özelliğine ile işyerlerindeki maddelerin cinsine etkili nitelikte olacaktır.

   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 17. heroglu

  heroglu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar 6 ayda birmi yilda birmi yapiliyor.Celiskili ifadeler var

   
 18. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Kontrol 6 ayda bir yapılır

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 19. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  Binaların yangından Korunması Yönetmeliği'ne göre yılda 1 , İSİG Tüzüğüne göre 6 ayda 1... Al sana çelişki..

   
 20. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Biraz tuz da ben katayım :) Standarta göre de 6 ile 12 ay sınırlarında belirli periyotlarda

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica