Yangın Istasyonu Zorunluluğu

kimyaci_20

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba

mevzuatta yangın istasyonu zorunluluğunu ben göremedm, varmıdır böyle birşey?acil durumlar için ne gibi teçhizat bulunması gerekir?

teşekkür ederim

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
sivil savunma ile ilgili mevzuatta servisler için gerekli malzeme listeleri mevcut. oradan yardım alabilirsiniz.

Haldun SEBER

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba
-Öncelikle şunu söylemek isterim. Yangın konusunda işletmemiz için alacağımız önlemlerin en azından yönetmelik düzeyinde olması konusunda gayret etmemiz gerekiyor. Elimizden geliyorsa bu çalışmaları dahada ileri taşıyarak geniş çaplı önlem ve tedbirler almaya kendimizi zorlamalıyız.
-Yönetmelikte istasyon kurun denilmiş veya denilmemiş olabilir...Ancak Acil Durumlarda ve yangınla mücadele de çalışanların nasıl bir telaşla yangın yerine malzeme taşıdıkları, malzeme ihtiyacı duyduklarını bilmekte ve canlı olarak şahit olmaktayız....(..ki bu çaba gayet normal. Mücadele ettiğimiz olay başlı başına bir tehlike...)
-Yangın yönetmeliği ve diğer ilgili tüm yönetmelikler afet ve acil durumlara karşı gerekli tüm önlemlerin sorumlu kişilerce alınmasını istiyor. Bu tüm önlemlerde kullanılacak malzeme ve donanımların olacağı malumunuz. Bu malzemelerin de saklanacağı, bakılacağı, korunacağı istasyonların olması, bulunması, bulundurulması lazım ve gereklidir...
-Sonuçta Yangın müdahalesi içinde bir istasyon, merkez, oda, dolap,....bulundurulması gereklidir. Bu durum için mevzuatlarda ilgili madde aramanın pek anlamı yok sanırım.
Acil Durumlar İçin Gerekli Malzemeler:
Bu gibi durumlar için gerekli malzemeler risklere,olaylara, kişilere ve işletmeye göre değişebilir. Liste çok uzun olabilir.
Ben olabilecek malzeme listesi konusunda başlıklar halinde vermeye çalışayım. Başlıkların altını teknik bir çalışma ve değerlendirme ile çıkacağı kanısındayım.(Ekip kurulacakmı? Kaç kişi ? Araç var mı?,...)
-Deprem Müdahale Malzemeleri
.....
-Yangın Müdahale Malzemeleri
...
-Kimyasal Madde ve Müdahale Malzemeleri
...
-Sel ve Su Baskınları Müdahale Malzemeleri
...
-Sabotaj ve Terör Müdahale Malzemesi
...
-İş kazaları ve Müdahalesi
...
-İlk Yardım Müdahale Malzemesi
....

484-500x500.jpg

IMGP1287.8293750.JPG

firefighting-equipment-300x169.jpg

339_thumb_102_1.jpg

img77.jpg

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.