Yangın Eğitimi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında mert aslan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mert aslan

  mert aslan Guest  mrhb arkadaşlar yangın eğitimi verme yeterliliğine sahip olmak için ne gibi şartları yerine getirmemiz gerekiyor.hangi kurumlara başvuru yapmalıyız? yardımcı olursanız sevinirim..


   
 2. papillon

  papillon TÜİSAG Üyesi

  bilen yokmu

   
 3. kalsit

  kalsit TÜİSAG Üyesi

  evet bu konuda bir bilen varsa el atsın, itfaiyemi verir, biz verebilir miyiz?

     

   
 4. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar itfaiye verirse daha iyi olur en azindan profesyonel bir yerden egitim almis olursunuz,bunun yaninda onlarin verdigi egitimle yetinmeyip kendinizde egitim verin,kendi verdiginiz egitime ayrica itfaiyeden bir gozlemcide isteyebilirsiniz.

  Ben yilda bir itfaiye ile programliyorum onun disinda ozellikle yaz aylarina yaklasirken bizzat kendim veriyorum.

  Saygilarimla

   
 5. Agacsakal

  Agacsakal TÜİSAG Üyesi

  Ahmet Bey'in söylediklerine katılıyorum. Yerel İtfaiye biriminden gerekli eğitimleri planlayarak bilgilendirme eğitimlerini rutin aralıklarla sizlerinde sunmasınn faydalı olacağını düşünüyorum. 2010 yılında 5 günlük İBB İtfaiye dairesinden ben bu eğitimi almıştım, faydalı ve gerekli olduğunu düşünüyorum.

  Saygılarımla

     

   
 6. dudugul

  dudugul TÜİSAG Üyesi

  Tüm arkadaşların dediklerine ek olarak başımıza gelen bir olayı da anlatmak istiyorum. Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığı Temmuz ayında iş yerimizi ziyaret ettiler. Yangın söndürme ekibiden sadece 1 arkadaşımızın İtfaiye destek hizmetleri müdürlüğünün vermiş olduğu Yangın Güvenlik ve İlk yardım Eğitimi Sertifikasını almış olmasını yeterli bulmadılar, ekipteki tüm personelin bu sertifikayı almasını istediler . Bilginize.

   
  MakMuhAhmet bu yazıya teşekkür etti.
 7. Tuğçe GÜLER

  Tuğçe GÜLER TÜİSAG Üyesi

  Ağır ve tehlikeli işlerden sayılmıyorsa, çalışan sayısının %10'unda ilkyardım sertifikası olması yeterli değil midir?
   
 8. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  En az %10'u almış olması gerekir doğrudur   
 9. dudugul

  dudugul TÜİSAG Üyesi

  Tuğçe hanım düzeltme yapıyorum yanlış anlaşılmaya sebep oldum.

  Tüm arkadaşların dediklerine ek olarak başımıza gelen bir olayı da anlatmak istiyorum. Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığı Temmuz ayında iş yerimizi ziyaret ettiler. Yangın söndürme ekibiden sadece 1 arkadaşımızın İtfaiye destek hizmetleri müdürlüğünün vermiş olduğu Yangın Güvenlik Eğitimi Sertifikasını almış olmasını yeterli bulmadılar, ekipteki tüm personelin bu sertifikayı almasını istediler . Bilginize.

     

   
  Tuğçe GÜLER bu yazıya teşekkür etti.
 10. Fatma Oygur

  Fatma Oygur TÜİSAG Üyesi

  Az tehlikeli iş sınıfında çalışanların nekadarına yangın ve ilkyardım eğitimi verilmesi gerekiyor.   
 11. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Fatma Hanım,

  Bana kalırsa herhangi bir %lik dilim aramadan aldırabildiğiniz kadar kişiye bu eğitimleri aldırın.İhtiyaç olduğu anda;gerek yangın gerekse ilk yardım çok büyük önem arz ediyor sizlerde biliyorsunuz.Personellerin sadece işyerinde değil iş dışı hayatlarında da bu konularda bilinçli olmaları çok faydalı neticeler meydana getirecektir.   
 12. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  Az tehlikeli iş yerlerinde ilkyardımcı sayısı çalışan sayısının %5'i kadar olabilir. Ama ben çalıştığım yerlerde %10 diyorum. Aldığım duyumlara göre (sadece duyum net bir şey yok) işyeri hemşiresi olmayan iş yerleri için çalışan sayısının %30'u kadar ilk yardım sertifikalı çalışan olmasını isteyecekler.

  Yangın söndürme ve kurtarma ekibi: çalışan sayısının %15'i kadar
  ilk yardım ve koruyma ekibi: Çalışan sayısının %10'u kadar ekip kurulmalıdır.

  Yangın eğitimini herkes alacak. eğitimi uzmanlar verebilir. Kaynak: çalışanların eğitimi hakkında usul ve esasları yönetmeliği)

   
 13. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Sertifika için 5 gün eğitim alınması gerek diye biliyorum. Katılım Belgesi yeterli değil mi bunun için ?
   
 14. dudugul

  dudugul TÜİSAG Üyesi

  5 günlük (30 saat) bir eğitim ardından da sınav yapıldı. Sınavı geçen personelimize verdikleri belge de ise KURS KATILIM BELGESİ yazmakta.

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 15. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  Ülkemizde en büyük açık Yangın ve Acil Durum Mühendisliğinin olmaması, herkes yangın eğitimi veremez bu bir gerçek, ancak 5 günlük bir eğitim sonucunda siz uygulamalı bir yangın eğitimi nasıl verebilirsiniz.. En güzeli İBİTEM'den veya bu işi profesyonel olarak yapan yangın subaylarından almanız.. Bu konuda yardımcı olabilirim..   
 16. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Öyleyse 120 kişilik az tehlikeli şirkete % 15 den - 17 kişiyi katılım belgesi için 5 er günlük eğitime yollamamız gerekli öyle mi? Öyleyse bu iş gücü kaybı ve maliyet anlamında işverene ağır gelebilir diye düşünüyorum. İtfaiye ile görüştüm tatbikat için itfaiye okuluna çağırdılar fakat tatbikata belge veriyorlar mı onu soracağız daha..

   
 17. dudugul

  dudugul TÜİSAG Üyesi

  Sanırım bir önceki mesajımı okumadınız. Sizin de belirttiğiniz gibi bahsettiğimiz eğitimi İtfaiye destek hizmetleri müdürlüğü (İBİTEM) vermekte.

   
 18. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  Sizin yazdıklarınıza ilave etmek istedim..

   
  dudugul bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica