Soru : Yangın Eğitimi

kadirdiloglu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar ,çalışanlara yangın eğitimi aldırıp katılım belgesi almamız gerekiyor ,çalışan sayımız 220 kişi kaç kişinin katılım belgesi olması gerekiyor bu eğitimi özel kuruluşlar verebilir mi? yoksa itfaiye mi vermesi gerekiyor.

msinay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bütün çalışanlar Yangın eğitimi almalı. Yangın söndürme ekibindeki kişiler yangın tatbikatını da içeren daha geniş kapsamlı eğitim aldırılması sağlanmalıdır. Eğitim süresi 4-8 saat olması ve eğitimcinin bu konuda sertifikalı olması verilecek eğitimi yeterli kılacaktır.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğitimi verecek kişinin 1. seviye yangıncı sertifikası olmalıdır.

kadirdiloglu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
kimileri yangın eğitimini itfaiyeden uygulamalı olarak almanız gerekir , özel kuruluşlardan alınan eğitim belgesinin müfettişler tarafından kabul edilmediği belirtiliyor. Bununla ilgili herhangi bir genel gibi bir şey var mı?

hamlet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bence İsg uzmanı yangın eğitimi verebilmeli.yönetmelik eğitim verebilir diyor.tabi üzerimizdeki riski azaltmak istiyorsak en azından tatbikatı yangın firmalarına yaptırmalıyız

adem güneş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
arkadaşlar ,çalışanlara yangın eğitimi aldırıp katılım belgesi almamız gerekiyor ,çalışan sayımız 220 kişi kaç kişinin katılım belgesi olması gerekiyor bu eğitimi özel kuruluşlar verebilir mi? yoksa itfaiye mi vermesi gerekiyor.
yangın eğitimini özel kuruluşlar teorik olarak verir. bunu çalışma bakanlığı kabul edermi? Şöndürmeyi ne yapaçak sınız.hiç bir özel kuruluşun bu eğitimi vermeye yetkisi yok kanun gereği kanun b.ş .belediyesi bünyesinde bulunan itfaiyeye veriyor.ben başbakanlık eğitim okulunda eğitim aldım yangın eğitimi vermeye yetkim var ama söndürme yok

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mevzuat olarak ; İSG Uzmanı Yangın eğitimlerini verebilir (Acil Durum Yönetmeliği) , Arama-Kurtarma-Tahliye tatbikatlarını teşkilatlardan (İtfaiye , Sivil Savunma) destek alarak yapmalıdır (Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik).

Yalnız İSG Uzmanı olmak her şeyi çok iyi bilmek veya her konuda uzman olmak anlamına gelmemelidir. Bu nedenle de özellikle Yangın Eğitim-Tatbikat , Kimyasallarla Çalışma Eğitimleri , Patlamadan Korunma Dökümanı Hazırlama gibi özel bilgi-tecrübe isteyen konularda işin ehlinden destek almak gerekir.

Bilgi olarak ileteyim , yangın eğitimini İSG Uzmanı olarak bizim verdiğimiz Firmalarımdan birisinde 2013 'teki denetleme sırasında müfettiş bu konuda sertifikam (Yangın Eğitici) olup olmadığını özellikle sormuştu ve diğer uzman arkadaşımın İtfaiye 'den yangın eğitimi katılım belgesi olduğunu belirtince konuyu kapatmıştı ....!!!

adem güneş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Mevzuat olarak ; İSG Uzmanı Yangın eğitimlerini verebilir (Acil Durum Yönetmeliği) , Arama-Kurtarma-Tahliye tatbikatlarını teşkilatlardan (İtfaiye , Sivil Savunma) destek alarak yapmalıdır (Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik).

Yalnız İSG Uzmanı olmak her şeyi çok iyi bilmek veya her konuda uzman olmak anlamına gelmemelidir. Bu nedenle de özellikle Yangın Eğitim-Tatbikat , Kimyasallarla Çalışma Eğitimleri , Patlamadan Korunma Dökümanı Hazırlama gibi özel bilgi-tecrübe isteyen konularda işin ehlinden destek almak gerekir.

Bilgi olarak ileteyim , yangın eğitimini İSG Uzmanı olarak bizim verdiğimiz Firmalarımdan birisinde 2013 'teki denetleme sırasında müfettiş bu konuda sertifikam (Yangın Eğitici) olup olmadığını özellikle sormuştu ve diğer uzman arkadaşımın İtfaiye 'den yangın eğitimi katılım belgesi olduğunu belirtince konuyu kapatmıştı ....!!!

söylediklerine katılıyorum ben Başbakanlık eğitim okulundan sivil savunma amirlik belgesi aldım.bahsettiğiniz yönetmelikleri biliyorum.yalnız yangın eğitimi farklı söndürme eğitimi farklı , söndürmeyi yalınız itfaiye verebilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ay_iz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhabalar, iyi çalışmalar...
Ben yangın eğitimi için bu sertifikayı almayı düşünüyorum...sorum şu olacak kendi tam zamanlı çalıştığım firmanın yangın eğitimleri dışında dışarıda ki firmalarada bu konuda hizmet verebilirmiyim ve sertifikalandırma yapabilirmiyim....

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.