Soru Yangın Eğitimi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında kadirdiloglu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kadirdiloglu

  kadirdiloglu TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar ,çalışanlara yangın eğitimi aldırıp katılım belgesi almamız gerekiyor ,çalışan sayımız 220 kişi kaç kişinin katılım belgesi olması gerekiyor bu eğitimi özel kuruluşlar verebilir mi? yoksa itfaiye mi vermesi gerekiyor.


   
  adem güneş bu yazıya teşekkür etti.
 2. msinay

  msinay TÜİSAG Üyesi

  Bütün çalışanlar Yangın eğitimi almalı. Yangın söndürme ekibindeki kişiler yangın tatbikatını da içeren daha geniş kapsamlı eğitim aldırılması sağlanmalıdır. Eğitim süresi 4-8 saat olması ve eğitimcinin bu konuda sertifikalı olması verilecek eğitimi yeterli kılacaktır.

   
 3. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Eğitimi verecek kişinin 1. seviye yangıncı sertifikası olmalıdır.

     

   
  ay_iz bu yazıya teşekkür etti.
 4. kadirdiloglu

  kadirdiloglu TÜİSAG Üyesi

  kimileri yangın eğitimini itfaiyeden uygulamalı olarak almanız gerekir , özel kuruluşlardan alınan eğitim belgesinin müfettişler tarafından kabul edilmediği belirtiliyor. Bununla ilgili herhangi bir genel gibi bir şey var mı?

   
  adem güneş bu yazıya teşekkür etti.
 5. hamlet

  hamlet TÜİSAG Üyesi

  Bence İsg uzmanı yangın eğitimi verebilmeli.yönetmelik eğitim verebilir diyor.tabi üzerimizdeki riski azaltmak istiyorsak en azından tatbikatı yangın firmalarına yaptırmalıyız

     

   
 6. adem güneş

  adem güneş TÜİSAG Üyesi

  yangın eğitimini özel kuruluşlar teorik olarak verir. bunu çalışma bakanlığı kabul edermi? Şöndürmeyi ne yapaçak sınız.hiç bir özel kuruluşun bu eğitimi vermeye yetkisi yok kanun gereği kanun b.ş .belediyesi bünyesinde bulunan itfaiyeye veriyor.ben başbakanlık eğitim okulunda eğitim aldım yangın eğitimi vermeye yetkim var ama söndürme yok

   
 7. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Mevzuat olarak ; İSG Uzmanı Yangın eğitimlerini verebilir (Acil Durum Yönetmeliği) , Arama-Kurtarma-Tahliye tatbikatlarını teşkilatlardan (İtfaiye , Sivil Savunma) destek alarak yapmalıdır (Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik).

  Yalnız İSG Uzmanı olmak her şeyi çok iyi bilmek veya her konuda uzman olmak anlamına gelmemelidir. Bu nedenle de özellikle Yangın Eğitim-Tatbikat , Kimyasallarla Çalışma Eğitimleri , Patlamadan Korunma Dökümanı Hazırlama gibi özel bilgi-tecrübe isteyen konularda işin ehlinden destek almak gerekir.

  Bilgi olarak ileteyim , yangın eğitimini İSG Uzmanı olarak bizim verdiğimiz Firmalarımdan birisinde 2013 'teki denetleme sırasında müfettiş bu konuda sertifikam (Yangın Eğitici) olup olmadığını özellikle sormuştu ve diğer uzman arkadaşımın İtfaiye 'den yangın eğitimi katılım belgesi olduğunu belirtince konuyu kapatmıştı ....!!!
   
  adem güneş bu yazıya teşekkür etti.
 8. adem güneş

  adem güneş TÜİSAG Üyesi

  söylediklerine katılıyorum ben Başbakanlık eğitim okulundan sivil savunma amirlik belgesi aldım.bahsettiğiniz yönetmelikleri biliyorum.yalnız yangın eğitimi farklı söndürme eğitimi farklı , söndürmeyi yalınız itfaiye verebilir.   
  Last edited by a moderator: 23 Aralık 2014
 9. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi

  merhabalar, iyi çalışmalar...
  Ben yangın eğitimi için bu sertifikayı almayı düşünüyorum...sorum şu olacak kendi tam zamanlı çalıştığım firmanın yangın eğitimleri dışında dışarıda ki firmalarada bu konuda hizmet verebilirmiyim ve sertifikalandırma yapabilirmiyim....

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica