Soru : Yangin Eğitim Ve Tatbikatlari

rıza sungur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
sorum şu arkadaşlar.ben bir özel hastanede çalışıyorum.malumunuz onlarda kendi bakanlıkları tarafından devamlı denetleniyorlar.yangın eğitimini ben verip tatbikatıda yaptırırsam eğer kendi denetimlerinde yangın eğiticisi olmayan yani yangın uzmanı olmayan bizlerin vermiş olduğu eğitimler ve tatbikatlar sorun olurmu.normalde onlar daha önce sivil savunmadan eğitim alıp itfaiyeye tatbikat yaptırıyorlarmış.birde hastanenin kendi hap dedikleri acil planları var buraDA ana tema hastaların tahliyeleri oysaki biz diğer sektörlerde hep işçi sağlığı olarak düşünerek hazırladık acil durum planlarımızı.ben hastanenin formatından ayrı yapamam uygun olmayacak ve 2 adet bağımsız plan olacak.ne yapmalıyım açıkcası bu sorularıma cevap bulamadım.yanıtlayan uzman arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum

Dr_IGU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
sorum şu arkadaşlar.ben bir özel hastanede çalışıyorum.malumunuz onlarda kendi bakanlıkları tarafından devamlı denetleniyorlar.yangın eğitimini ben verip tatbikatıda yaptırırsam eğer kendi denetimlerinde yangın eğiticisi olmayan yani yangın uzmanı olmayan bizlerin vermiş olduğu eğitimler ve tatbikatlar sorun olurmu.normalde onlar daha önce sivil savunmadan eğitim alıp itfaiyeye tatbikat yaptırıyorlarmış.birde hastanenin kendi hap dedikleri acil planları var buraDA ana tema hastaların tahliyeleri oysaki biz diğer sektörlerde hep işçi sağlığı olarak düşünerek hazırladık acil durum planlarımızı.ben hastanenin formatından ayrı yapamam uygun olmayacak ve 2 adet bağımsız plan olacak.ne yapmalıyım açıkcası bu sorularıma cevap bulamadım.yanıtlayan uzman arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum

2 ayrı acil eylem planı olmaz; olsa bile birbirinden pek farkı olmayacağı için karışıklık yaratır. Bizlerin amacı işçi sağlığı gibi görünse de hedef "insandır". Planı teke indirip devam etmenizi öneririm.

alp_d

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
yangın tahliye ve söndürme tatbikat raporu örneği varsa paylaşabilirlerse çok memnun oluruz.

Serkan_esk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren

Rıza bey yaşınız kaç acaba?

Haldun SEBER

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba
-Acil Durum Planı bir işletme için bir tanedir, farklı acil durum planı yapılması uygun değildir. işletmedeki tüm riskler belirlendikten sonra risk derecelerine göre plan oluşturulur.
Bu planda işçi sağlığından başka diğer riskler ve unsurlar dikkate alınmaz diye bir şey söz konusu değildir.
İşletme için acil durum oluşturacak tüm unsurlar plana dahil edilir....
-Yangın eğitimlerinin uzman dışında verilebilmesi konusunda, malumunuz yangın temel eğitimleri neredeyse herkesin verebildiği bir konu olarak değerlendirilmektedir....Bu durum çok acı fakat örnekleri ile göre bilmekteyiz. Hatta geçenlerde bir hastanenin ekibine hastanedeki sağlık personelinin yangın eğitimi vermiş olduğuna şahit oldum. Üstelik bu kişi itfaiyenin eğitim merkezinin dağıtmış olduğu kitapçıktan okuyarak çalışanlara YANGIN TENEKESİ nde söndürme yaptırarak eğitimleri verdiğini itiraf etmiştir....
Acıdır arkadaşlar bu durumlar....Yangın konusu çok özellikli bir konudur ve kesinlikle uzman personel tarafından verilmelidir. Bu uzmanlık konusu bile iyi incelenmelidir....
Fakat bir çok yerde şahit olmaktayız ki bir çok İGU arkadaşın çok riskli işletmelerde bile yangın organizasyonunu görmemiş, şahit olmadığı halde bile yanma ve yangın bilgisi anlatarak bir anda yangın eğitimi, yangın tatbikatları,...düzenleyerek bu konuda işletmeyi hazırladıklarını zannetmektedirler. Arkadaşlar bir çok yangın olaylarına şahit olmaktayız ve bu olaylarda bir çok can kayıpları yaşanmaktadır. Yangın büyük risk taşıyan bir olaydır, kesinlikle hafife alınmamalıdır.Yangın kendi içinde organizasyon, müdahale, planlama,arama ve kurtarama gibi önemli konuları barındırmaktadır.
Bu konuda İSGFRM sayfalarında yazılarımda detaylı açıklamaları yaptım...
Sizin gibi uzman ve profesyonel kişilerin sorumlu oldukları işletmeyi en sağlıklı ve en güvenli yollarla risklerini almaları, bu da işimizde profesyonel çalışmakla olacaktır. Bırakın uzmanlık alanınız dışında kalan, hatta uzmanlığınız içinde olan ancak bizden daha tecrübeli olan kişilerden yardım alalım. İGU nun diğer bir sorumluluğu da bu değil midir. "İşletmeyi en sağlıklı ve en güvenli yolla risklerini almak.."Bu riskleri alma konusunda tüm unsurları düşünmek en uygunudur sanırım.
Kısacası hastane dediğiniz bir yerde yangın gibi bir konuyu kesinlikle hafife almayın...gereken en iyi çalışma üzerine planlarınızı yapın.
-Hastanelerde hasta tahliyesi konusu çok önemli bir konu. Özellikle acil durumlarda bu durum dahada zorlaşmaktadır. Yoğun bakım ünitelerinin tahliyesi konusunda çok büyük sıkıntılar yaşanabilmektedir.Bu sebeple hastane yönetmeliklerinde acil durum planlarının Yoğun bakım ünitelerini içine kapsayan alanlarda yapılması direktifi yer almaktadır. Planlama ve tatbikatlarda bu konu kesinlikle gözetilmelidir.
Planlarınız tek ve tüm riskleri içine kapsayacak nitelikte olmalıdır.
Kolay gelsin Haldun SEBER

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.