Soru : Yangın Çıkış

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

Madde 32-
(1) Kullanıcı yükü katsayısı olarak, gerekli kaçış ve panik hesaplarında kullanılmak üzere Ek-5/A’da
belirtilen değerler esas alınır.
(2) Çıkış genişliği için, çıkış kapıları, kaçış merdivenleri, koridorlar ve diğer kaçış yollarının kapasiteleri 50 cm’lik genişlik birim alınarak hesaplanır.
Madde 33-
(1) Toplam çıkış genişliği, 32 nci maddeye göre hesaplanan bir kattaki kullanım alanlarındaki toplam
kullanıcı sayısının birim genişlikten geçen kişi sayısına bölümü ile elde edilen değerin 0.5 m ile çarpılması ile bulunan değerden az olamaz.Birim genişlikten geçen kişi sayısı bina kullanım sınıflarına göre Ek-5/B’de gösterilmiştir.

Örnek: 700 kişinin çalıştığı bir hastanenin 2.katında 120 kişi bulunmaktadır.
Ek 5/A ya göre kullanılacak katsayı : 20 m2/kişi
Ek 5/B ye göre birim genişlik için kişi sayısı : 30 kişi

Bu değerlere ve yönetmeliğe göre Çıkış sayısı ve Genişliğini bulabilecek olan varmı ?
Not : Ben bulamadım,nerde hata yada eksiklik yaptığımı bulmaya çalışıyorum,varsa bu işin kompetanı açıklarsa büyük hayra girmiş olacak,sinir etti beni..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Haldun SEBER

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hastane için ; en az 3 çıkış, 120cm genişlik

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.