Haber Yanarak Hayatını Kaybeden 11 Işçi Unutulmadı

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Recep GÜLER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. [​IMG]
  11 Mart 2012 tarihinde Esenyurt'ta Marmara Park AVM inşaatında çalışan 11 işçi, kaldıkları naylon çadırların alev alması sonucu yanarak hayatını kaybetmesinin üzerinden 2 yıl geçti ancak adalet sağlanamadı ölen 11 işçi ikinci yılında Marmara Park AVM önünde anıldı.
  Marmara Park AVM inşaatında yanarak can veren 11 işçinin 7 Mart günü 11. duruşması görülmüştü, davada hiçbir tutuklu bulunmuyor. Marmara Park AVM inşaatında kaldıkları çadırda çıkan yangın sonucu hayatını kaybeden 11 işçinin ölümünün ikinci yılında 11 Mart günü AVM önünde Emekçi Hareket Partisi, İşçi Kardeşliği Partisi, İşçi Ölümlerine Son Platformu, Kaldıraç, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, RED, Sosyalist Demokrasi Partisi, Türkiye Komünist Partisi, TMMOB İstanbul İl Koordinasyonu anma gerçekleştirdi. Anmaya hayatını kaybeden işçilerin aileleri de katıldı.
  Selma Yağal Başbakan'a seslendi;
  Esenyurt AVM inşaatında çadırda yanarak ölen 11 işçiden Ahmet Yağal’ın eşi Selma Yağal da küçük Ahmet ile birlikte eyleme katıldı. Selma Yağal eylemde şunları söyledi:
  11 işçinin katillerinden neden hesap sormuyorsun Başbakan?
  Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve Sayın Çalışma Bakanı Faruk Çelik tam 2 sene oldu. 2 senedir mahkemelere gidip geliyoruz. Hala 11 işçinin katillerinden tutuklanan yok. Bu devletin polisi, savcısı, hakimi, istihbaratı kimin elinde? Neden 11 işçinin katili hala elini kolunu sallayarak geziyor?
  Yakalananlardan 1 tanesi ise parayı veriyor tutuksuz yargılanıyor. Tam 2 sene oldu. Bizim acımızı biraz da olsa hafifleteceksiniz diye her mahkemeye umutla geliyorum. Ama içimizdeki o büyük acıyı her mahkemeye geldiğimizde daha çok büyütüyorsunuz. Neden Sayın Başbakan? Katiller hala yakalanmadı. Ben çocuğumu baba kucağında değil mahkeme kapılarında büyütüyorum.
  Ahmet’in gözlerindeki umuduz
  TMMOB İstanbul İl Koordinasyonundan Cafer Yıldız basın açıklamasını okudu. Cafer Yıldız: “Şu ışıklı AVM’yi yapmak için gece gündüz çalışan kardeşlerimiz naylon çadırlarda kalıyorlardı. İşçinin insana yaraşır koşullarda çalışması demek tüm sermaye sınıfı için kardan zarar etmek anlamına geliyor. AVM patronları prefabrik değil naylon çadır tercih ederek işçilerin hayatlarını çaldılar.
  Sadece Esenyurt’ta değil, her inşaatta, her fabrikada, her atölyede işçi ölümleri devam ediyor. Geçen yıl 1235 işçi kardeşimiz can verdi.Her gün 3 işçi kardeşimiz aramızdan ayrılıyor. İşçi sınıfının bugüne kadar bedeller ödeyerek kazandığı hakları alamayacaksınız. İşçi sağlığı ve iş güvenliği patronların bir lütfu değil işçi sınıfının kazanımlarından biridir. Bizler haziran ayında sokaklara dökülen milyonlarız. Bizler haklarını almak için fabrikalarını işgal eden Grief işçileriyiz. Bizler ölen işçi kardeşimiz Ahmet Yağal’ın hiç göremediği 1 yaşındaki oğlu Ahmet’in gözlerindeki umuduz. Birkez daha haykırıyoruz gerçeği yüzünüze patronlar yenilecek, işçi sınıfı kazanacak!” dedi.

  http://yarinhaber.net/news/9160


   
 2. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

  Allah rahmet eylesin... umarım başka canlar yanmaz...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica