Haber - Yan Yatan Binayı Iş Makinesine Bağladılar - Manisa | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Yan Yatan Binayı Iş Makinesine Bağladılar - Manisa

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Yan Yatan Binayı İş Makinesine Bağladılar

  1.jpg

  Manisa’da, kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılması planlanan yedi katlı binanın en üst iki katı elle yıkıldıktan sonra kalan 5 katı yan yatınca binayı çelik halatla iş makinesine bağladılar.

  2.jpg

  Şehzadeler ilçesi Adakale Mahallesi İzmir Caddesindeki 7 katlı bir bina en üst iki katı elle yıkıldıktan sonra kalan 5 katı iş makinesi ile yıkılmak istendi. Yıkım sırasında binanın yan yatması sonucu devreye iş makinesi girdi. Binanın yan yattığını fark eden ekipler çalışmayı durdurdu. Müteahhit firmanın durumu fark etmesi üzerine bina çevresinde güvenlik tedbirleri alınarak yan yatan bina çelik halatla iş makinesine bağlandı.

  3.jpg

  İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri binanın etrafına güvenlik çemberi oluşturdu. Binanın kontrolsüz şekilde yıkılmasını engellemek amacıyla binanın denge noktasındaki kolonundan çelik halat çekilerek iş makinesine bağlandı. Yıkım işini üstlenen firma yetkilileri de güvenlik çalışmalarında yer aldı. Olası bir yıkılmaya karşı tedbir amaçlı İzmir Caddesi, Kırmızı Köprü’den Sultan Camisi mevkisine kadar çift yönlü trafiğe kapatıldı. Yıkılma tehlikesine karşı tedirgin olan çevre sakinleri, korku dolu anlar yaşadı.

  4.jpg

  Adakale Muhtarı Ali Dinç, binanın halini gördüklerini belirterek şöyle konuştu: "Bina acaba yan yatar mı tehlikesine emniyete haber verilmiş. Emniyet gelmiş. Şuanda başka büyük bir kepçenin gelmesi bekleniyor. Binanın o şekilde yıkılacağını duyduk.”

  5.jpg

  Mahalle esnafından Alparslan Öklü ise şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkım kararı alınan binanın en üst iki katı elle yıkıldı. Diğer katlar iş makinesi ile yıkılırken binanın oynamasından dolayı müteahhit firma bütün tedbirleri alarak yol kapatıldı, gerekli güvenlik tedbirleri alınarak, güvenlik güçlerine haber verildi. Daha gelişmiş bir makine ile yıkım kararı aldılar. Yolun şu anda kapalı olması ve tedbirlerin alınmasının sebebi budur. Çevredeki dükkanlar kapatıldı, çevredeki apartmanlar boşaltıldı.”

  6.jpg

  Yetkililer, binanın kontrollü bir şekilde yıkılması için İzmir’den iş makinesi beklediklerini belirterek, kısa zamanda binanın kontrollü bir şekilde yıkımını gerçekleştireceklerini bildirdi.

  7.jpg

  Kaynak: IHA


   
 2. İrem D.

  İrem D. TÜİSAG Üyesi

  Guvenlik onlemleri de sahaneymis dogrusu :^/

   
 3. tuncay

  tuncay TÜİSAG Üyesi

  Plan proje yok vur kazmayı balyozu indir.KEntsel dönüşüm değil bunu adı rantsal dönüşüm...

     

   
 4. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica