Soru : Yakıt Tankı

ozgur0101

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
çalıstıgım santıyede deponun hemen yanında 8000 lt lik yakıt tankı var ve ustu acık cewrsınde hıc bı onlem alınmamıs bununla ılgılı bı kanun veya bana onerebılecegınız bı fıkır var mı
cunku ben bıraz ınce kamp amırıyle tartıstım dedımkı en azından cewresını telle cevırelım dıye oda dedıkı gerek yok ole bı kanunda yok ne dersınız bu duruma yardımcı olursanız sewınırım

leyla

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Madde 79 - Tehlikeli sıvıların bulunduğu depoların kısmen yerüstünde bulunduğu hallerde aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
a) Depoların herhangi bir kısmında meydana gelebilecek kaçak veya sızıntıların görülmesi sağlanacaktır.
b) Depoların etrafı bir arıza halinde, mevcut en büyük deponun içindeki sıvının tamamını alabilecek büyüklükte kuyu veya toplama çukurlarına bağlı uygun drenaj kanalları ile çevrelenmiş olacaktır.
c) Depolar nem, sıvı ve buharların korozif etkilerine karşı uygun bir boya ile boyanacaktır.
d) Depolarda her tarafa kolayca erişilmeyi sağlayacak sabit dik veya normal merdivenler, uygun ızgaralı döşemeler bulunacak ve bu BUNLARIN HEPSİ UYGUN KORKULUKLARLA DONATILACAKTIR.
Tehlikeli sıvıların bulunduğu yerüstü depoları icabında etkili şekilde soğuğa karşı korunacak ve bu depolar geçitlerin üstünde bulundurulmayacaktır.

PARLAYICI, PATLAYICI, TEHLİKELİ VE ZARARLI MADDELERLE ÇALIŞILAN İŞYERLERİNDE VE İŞLERDE ALINACAK TEDBİRLER HAKKINDA TÜZÜK

ceyda akbaş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Madde 79 - Tehlikeli sıvıların bulunduğu depoların kısmen yerüstünde bulunduğu hallerde aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
a) Depoların herhangi bir kısmında meydana gelebilecek kaçak veya sızıntıların görülmesi sağlanacaktır.
b) Depoların etrafı bir arıza halinde, mevcut en büyük deponun içindeki sıvının tamamını alabilecek büyüklükte kuyu veya toplama çukurlarına bağlı uygun drenaj kanalları ile çevrelenmiş olacaktır.
c) Depolar nem, sıvı ve buharların korozif etkilerine karşı uygun bir boya ile boyanacaktır.
d) Depolarda her tarafa kolayca erişilmeyi sağlayacak sabit dik veya normal merdivenler, uygun ızgaralı döşemeler bulunacak ve bu BUNLARIN HEPSİ UYGUN KORKULUKLARLA DONATILACAKTIR.
Tehlikeli sıvıların bulunduğu yerüstü depoları icabında etkili şekilde soğuğa karşı korunacak ve bu depolar geçitlerin üstünde bulundurulmayacaktır.

PARLAYICI, PATLAYICI, TEHLİKELİ VE ZARARLI MADDELERLE ÇALIŞILAN İŞYERLERİNDE VE İŞLERDE ALINACAK TEDBİRLER HAKKINDA TÜZÜK

ceyda akbaş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
işletme bahçesinde yakıt deposu yer altında nelere bakılması gerekir?firma binek araçlar için mzaot sağlama amaçlı 2 tonluk mazot alımı yapılıyor iki ayda bir..binanın hemen yanında..

kazım akkaya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
işletme bahçesinde yakıt deposu yer altında nelere bakılması gerekir?firma binek araçlar için mzaot sağlama amaçlı 2 tonluk mazot alımı yapılıyor iki ayda bir..binanın hemen yanında..

Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik.

bedriye6060

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çalıştığım iş yerinde forkliftlerin yakıt ihtiyaçlarını karşılamak için plastik 1 tonluk mazot tankı hemen binanın bitişiğine yapılmıştır.Tank ile ilgili nasıl önlemler almalıyım. Dönüş yaparsanız sevinirim.

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Bu yakıt tankları birçok iş yerinde taşıtlara, forkliftlere yakıt sağlamak amacıyla bulunan bir ekipman ancak alınması gereken önlemeler konusunda çok sağlıklı bilgiler bulunmamaktadır.İçinde bulunan sıvıyı tespit edip parlama noktasına göre yanıcı sıvı mı , parlayıcı sıvı mı olduğuna bakılıp o sıvının o değerlere gelmemesi sağlanmalıdır.Eğer gelirse de en ufak bir kıvılcımda, arkda patlama riski olan baş belası bir tanktır.Bu yüzden etrafında sigara içilmesi açık alev ile çalışılması yasaktır levhası,örneğin parlayıcı sıvıdır levhası konulabilir. Bir de bunun içinde mazot türü yakıtlar olduğu için işveren kimse çalmasın vs. diye neredeyse mutfakta saklayacaklar tam bir muallak yani...

bedriye6060

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Benim öğrenmek istediğim binalardan kaç metre uzakta bulunması gerektiği 1-2 metre uzakta olması yeterli olurmu.Birde bu mazot tankı ile forklift tüpleriaynı yerde depo edilebilir mi

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Dediğim gibi tam kesin bir mevzuat karşılığı yok ki bunun.Ben bulamadım en azından

akpinar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar mazot tankı binanın içinde olabiliyormu. iki katlı bina girişinde mazot tankı üstünde büroları var sıkıntı veya gerekli tedbir nedir yardımcı olursanız sevinirim

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar şantiyemizde 15 tonluk (yerüstü) mazot tankı var. Büyükşehir belediyesinden denetime gelmişler, mazot tankını "Yangından Korunma Yönetmeliği" ne göre yeraltına alın diye tutanak tutmuşlar. Böyle bir yönetmelik mi var? Resmi bir yazıda yönetmeliğin adının doğru yazılması (Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik) ve yönetmeliğin hangi maddesine istinaden böyle bir tutanak tutulduğu yazmalı diye düşünüyorum. Ben yönetmeliği inceledim ve 40000 tona kadar olan yakıt depolarının yeraltı veya yerüstünde depolanabileceği yazıyor. Yeraltında depolansın diye bir zorunluluk göremedim. Şantiyeye denetime gelen herkes kafasına göre yasa kanun çıkarıyor :)
Yakıt tanklarının yeraltına alınması ile ilgili bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen...

Real

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar şantiyemizde 15 tonluk (yerüstü) mazot tankı var. Büyükşehir belediyesinden denetime gelmişler, mazot tankını "Yangından Korunma Yönetmeliği" ne göre yeraltına alın diye tutanak tutmuşlar. Böyle bir yönetmelik mi var? Resmi bir yazıda yönetmeliğin adının doğru yazılması (Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik) ve yönetmeliğin hangi maddesine istinaden böyle bir tutanak tutulduğu yazmalı diye düşünüyorum. Ben yönetmeliği inceledim ve 40000 tona kadar olan yakıt depolarının yeraltı veya yerüstünde depolanabileceği yazıyor. Yeraltında depolansın diye bir zorunluluk göremedim. Şantiyeye denetime gelen herkes kafasına göre yasa kanun çıkarıyor :)
Yakıt tanklarının yeraltına alınması ile ilgili bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen...
Lpg tanklarının yer altına alınması diye bir kural var ama mazot tankları için kafamı kaşımaktan kendimi alamıyorum ama bir taraftan da doğru olması çok muhtemel çünkü akaryakıt istasyonlarında mazot yer altında da depolanabiliyor demek ki yer altına alınması diye bir kural var o zaman. hangi yönetmelik diye sorarsanız !?

endmüh

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
mazot tankının etrafına hangi uyarı levhalarını almamız gerekmektedir acil cvp yazabilri mi bilen

Ramazan YILMAZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
mazot tankının etrafına hangi uyarı levhalarını almamız gerekmektedir acil cvp yazabilri mi bilen

-su ile söndürme
-ateşle yaklaşma
-sigara ile yaklaşma
-mazot alırken motoru durdur
.... tarzında levhalar asılabilir.

Emine Saraç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
şantiyede akaryakıt deposunun etrafını telle cevirdik altına beton döktük..şimdi taseronun seyyar mazot tankı geldi..seyyar ama hep şantiyede duracak..emniyet seridiyle etrafını cevirdik..altına beton dökmeye gerek var mı? yardımcı olursanız sevinirim..

S. Ahmet BAK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK madde119 ve 120 ile aynı yönetmeliğin ilgili eklerine (ek 11 ve ek12-a/b/c/ç/d ) göre hareket etmek gerekiyor. Motorin Msds formunda bildirilmiş tehlike ve uyarılara göre de gerekli tedbirler alınmalıdır.

Emine Saraç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK madde119 ve 120 ile aynı yönetmeliğin ilgili eklerine (ek 11 ve ek12-a/b/c/ç/d ) göre hareket etmek gerekiyor. Motorin Msds formunda bildirilmiş tehlike ve uyarılara göre de gerekli tedbirler alınmalıdır.

bu seyyar tankın yakıt ikmali için elektrikli pompası var..bu konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?

S. Ahmet BAK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
MUHTEMEL PATLAYICI ORTAMDA KULLANILAN TEÇHİZAT VE KORUYUCU SİSTEMLER İLE İLGİLİ YÖNETMELİK
(94/9/AT)
Resmi Gazete Tarihi: 30.12.2006 Resmi Gazete Sayısı: 26392 (4.Mük.)

yaşam çelik

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
ilgili yönetmeliğe ve örnek çalışmalara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz
akaryakıt ( pat- par yön) depolama standartları

erhan uyandırın

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
rüşvet istiyorlar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.