Bilgi : Virüs Tedbirlerini Uyguluyorsanız, Klima Kullanırken İçiniz Rahat Olsun

Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
@Gamze Benim içim hiç rahat değil. Yazıyı sonuna kadar okudum. Lakin ikna olamadım.. Belki de sorun bendedir :şaşırma:

osman.koyuncu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu röportajı konu hakkında uzman birisi (sağlık konusu olduğu için önemli !!) verse belki dikkate değer olabilir ama klima üreticisi firmanın CEO su olunca biraz düşünmek gerekir...
Öncelikle bana göre klimaların en başta gelen sakıncası kapalı-kalabalık ortamlarda oluşturduğu suni hava akım hızı (veya çevrim şeklinde adlandırabiliriz..). Bu durum bizi neden tedirgin ediyor? Hasta olması muhtemel birinin ağzından veya burnundan çıkabilecek damlacıkların ortamdaki hava akım hızının artışıyla doğal erişim mesafesinin dışına çıkabilme, daha uzaklara erişmesi ihtimali. (Hasta birisinin ortamda ne işi var demeyin ! Asemptomatik kişileri sağlık kurumları bulamazken işyerlerinde alınan tedbirlerle tespit edemiyoruz...)
Henüz damlacıkların ne kadar havada kaldığı, ne kadar uzağa eriştiği, havayla ne kadar süre temas durumunda virüsün etkisizleştiğine dair bilimsel bir veri yok ! Dolayısıyla virüs taşıyıcısından çıkan damlacıkların, hele ki poşet, kağıt, eşya vs üzerinde kalması ve temas ile burna-ağza taşınmasının hasta yapabileceği söylenirken kapalı ortamda klimanın oluşturduğu hava akımıyla birlikte taşınma ve hasta yapma ihtimali yok sayılamaz sanki !
İkinci sakınca ise klimaların çoğunlukla iç ortamdaki havayı işlemden geçirerek tekrar ortama iletmesi ! Burada klimaların içinde bulunan filtre sistemlerinin %100 virüs ve bakterileri tutmadığı biliniyorken bu şekilde zararsızdır kabulünü yapmak imkansız.
Aslında yazının içinde tüm mesajı tek bir cümleye sığdırmışlar ! "Tüm Tedbirler Alınırsa".... Yani uygun maskeyi, uygun şekilde takar, klimalarında düzenli bakım ve temizliğini yapar, gün içinde 2 saatte 1 bulunduğunuz (klimayı kapatıp) kapalı alanı camları açarak havalandırırsanız klima kullanmanız risk oluşturmaz !!! E zaten bunlar düzenli yapılıyor olsa şu anda vaka artışı bu seviyede olmazdı !!!

Bana ticari bakış açısı olarak geldi ! Ben işyerimde direnebildiğim kadar klimaları (birden fazla kişinin olduğu ofis vs alanlarda) çalıştırtmayacağım. Değerlendirme sizin...

Saygılar.

ugurcanbayer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Daha çok yeni bir patojen hakkında kimse %100 rahat olmasın. Eğer enfekte bir kişi kapalı ortamda kontrolsüz şekilde hapşırırsa vay o ortamın haline. Klima 2. 3. zincir burada. Ancak enfekte kişinin kontrolsüz hapşırdığı bir ortamda klima vb iç hava akımı yaratacak ekipmanlar risklidir. Risk ortada göz önüne almak isteyen alır. Özellikle de ben herkesi Öksürük etiketi+maske+mesafe+hijyen kurallarına tam uydururum diyenler daha rahat alabilir. Bu da o işyerinin yönetimi ile alakalıdır Klima satıcısının CEO suyla değil.

Dr.Kürşat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
İşyerinde odamda ya da aracımda tek başına iken klima kullanmanın bir sakıncası olacağını düşünmüyorum.
Ancak kapalı ve kalabalık ortamlarda,işyeri servislerinde vb. sürekli klima kullanılmasına karşıyım.
Henüz yaz aylarının başında olduğumuz için önümüzdeki süreçte çok sıcak olduğu durumlarda klimalar açılacaksa mutlaka uzmanlar tarafından da yayınlanan rehberler doğrultusunda aralıklı olarak havalandırma yapılarak kullanımı daha doğru olacaktır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.