Soru : Vardiyalı Çalışmalarda Uzman Ve Hekim Görevlendirme

Ayşe Bekoğlu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Aslında neyin bu kadar tartışma konusu olduğunu anlamadım ben Egemen_01 isimli üyenin yazdıklarına aynen katılıyorum zira madde çok net yoruma açık değil ki. He uygulama aşamasında kolay olmayacağı doğru ama bu maddenin netligini ortadan kaldırmaz ki

Joffrey Baratheon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yoruma açık değil tabi ki ama, biz yine de bu forum ortamında bazı şeyleri yorumlamak adına burdayız diye düşünüyorum.

Uygulama konusunda bu çok açık maddeyi uygulayan uzman arkadaşlar var mıdır peki?

K.Onur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Merhaba aslında şöyle bir açıklama yapma gereği duydum yapılan yorumlara istinaden.Bahsi geçen konuyu içeren yönetmelikteki değişiklik tarihine bakılırsa Soma Olayı vb takip eden maden kazalarından sonra yapıldığı gözlemlenmektedir. Fakat daha hafif çalışma koşullarında ki(tehlikeli sınıf vb) düşünülerek o yönetmeliğe eklendiğini düşünmüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz acaba?
NOT:Bu belirttiğim yorumdur. Yönetmelikteki ifade açıktır.

Joffrey Baratheon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Benim yorumum yukarıda da ve yönetmelikte de belirtildiği üzere ifade çok açık. Yapılmalıdır edilmelidir diye değil direk yapılır diyor. Ancak bu gerçekten büyük bir kitleyi ilgilendiren ve bana göre uzmanlar arasında infial yaratacak seviyede bir karardır. Çünkü belli bir yaşa gelmiş uzmanı vardiyalı getiremezsiniz, normal bir çalışanı vardiyalı getiremezsiniz veya ek ücret talebine istinaden getirebilirsiniz ancak, sözleşmeler ve ücret politikaları değişecektir, sektör buna hazır mıdır? ve uzmanlık 3 vardiyalı formenvari bir mesleğe dönüşecektir.

Tabiki yönetmelik açıktır, bunca serzenişe rağmen lütfen ''yönetmelik açıktır, orasını işveren düşünmelidir'' gibi bir yorumun buraya hiçbir faydası yoktur. Biz olayın alt yapısını, uygulanabilirliğini gayette tartışabiliriz, tartışmalıyız.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İSG Katip'te firmanın uzmanı olarak görünüyorsanız , sorumlu sizsiniz... Kaçarı yok... :)

Joffrey Baratheon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İSG Katip'te firmanın uzmanı olarak görünüyorsanız , sorumlu sizsiniz... Kaçarı yok... :)

Ediz Bey, Vardiyalı çalışma ile yaptığınız yorumu ilişkilendiremedim?
Kaldı ki yazdığınız yorum çok tartışmaya açık bir konudur. Yani Uzman firmada ne olursa olsun sorumludur kaçarı yok, başka da bu işin faili yok mantığıyla kimse uzman olmaması lazım.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ediz Bey, Vardiyalı çalışma ile yaptığınız yorumu ilişkilendiremedim?
Kaldı ki yazdığınız yorum çok tartışmaya açık bir konudur. Yani Uzman firmada ne olursa olsun sorumludur kaçarı yok, başka da bu işin faili yok mantığıyla kimse uzman olmaması lazım.
Efendim şöyle izah edeyim ; herhangi bir adli olay meydana geldiğinde , ilk önce sorguya alıp götürecekleri bir kaç kişi arasında İSG Katip'e kayıtlı İSG Uzmanı da olacaktır demek istedim. Çok karmaşık bir durum değil... Aman dikkat edin, mahkeme ve gözaltı insan sağlığını bozabilir... Ne demiş atalarımız , "Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi , olmaya devlet cihânda bir nefes sihhat gibi" Bu işin vardiyası mardiyası yok... Derdinizi gözaltında geçireceğiniz vardiyalarda anlatırsınız... 8-)

Joffrey Baratheon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Efendim şöyle izah edeyim ; herhangi bir adli olay meydana geldiğinde , ilk önce sorguya alıp götürecekleri bir kaç kişi arasında İSG Katip'e kayıtlı İSG Uzmanı da olacaktır demek istedim. Çok karmaşık bir durum değil... Aman dikkat edin, mahkeme ve gözaltı insan sağlığını bozabilir... Ne demiş atalarımız , "Halk içinde mu’teber bir nesne yok devlet gibi , olmaya devlet cihânda bir nefes sihhat gibi" Bu işin vardiyası mardiyası yok... Derdinizi gözaltında geçireceğiniz vardiyalarda anlatırsınız... 8-)

Ediz Bey, tavsiyeleriniz için teşekkürler. Ancak hala anlamakta güçlük çekiyorum konuyu neden mahkeme, emniyet, sorgu ve sual kısmına bağladınız.
Yönetmelik yorumlarsanız daha yapıcı bir yorum olabilir. Yoksa üç vardiya dönülmesin, biz bu işte yokuz diyen yok. Olmalı mı olmamalı mı? Olmalıysa burada uygulamaya geçen arkadaşlarımız var mı öğrenmek? Siz neden bu işin vardiyası MARDİYASI yok kısmına girdiniz anlamış değilim.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Joffrey Bey, beni konuya farklı açıdan yaklaştım... Vardiya meselesi daha çok firma ile çalışan arasında bir konu bana göre... Uzman istiyorsa , firmanın da imkanı varsa , 3 vardiyada da uzman çalıştırabilir... Bence 24 saat firmada uzman olması daha güvenli bir ortam oluşmasına imkan sağlar...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.