Haber Vardiya Çalışanlar Daha Sık Hasta Oluyor - Almanya

Konu, 'Dünyadan İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Vardiya Çalışanlar Daha Sık Hasta Oluyor

  ALMANYA’nın Münih kentinde bulunan Alman İş ve Çevre Sağlığı Kurumu’nun (DGAUM) yayınladığı araştırmada, vardiyalı işte çalışanların, normal iş saatlerinde çalışanlara oranla daha sık hasta olduğu belirtildi.

  Araştırmada, vardiyalı çalışanların, yanlış beslenme ve hareketsizliğe dayalı olarak daha çabuk şeker hastalığına yakalandığı belirtildi. DGAUM yetkilileri sürekli değişen çalışma saatlerinin, insan metabolizmasına olumsuz etkiler yaparak hastalığa neden olduğuna dikkati çekti. Ayrıca, vardiya çalışanların diğerlerine oranla sağlıksız beslendikleri ve bunun sonucunda daha sık hasta oldukları vurgulandı. Bu olumsuz durumdan korunmanın en önemli tedbiri olarak fazla kilolara dikkat edilmesini öneren uzmanlar, fazla kilolu vardiya işçilerinin çok daha fazla riziko altında olduklarını belirtti.

  Uzmanlar, fazla kilodan kaçınmak için sağlıklı beslenme ve düzenli spor öneriyor. Haftada en az 2 kez spor yapılması gerektiği bildirildi. Vardiya çalışanlarının erken teşhis muayyenlerinin de ihmal etmemeleri uyarısında bulunuldu. Araştırmada, şeker hastalığı erken teşhis edilebilirse, vücuttaki oluşturabileceği hasarların önlenebileceği veya geciktirilebileceği vurgulandı.

  Alman, iş yasasına göre, vardiya çalışanların en az üç yılda bir iş sağlığı muayenesinden geçirilmesi ve bu muayene masraflarını işverenin ödemesi gerekiyor.

  Kaynak: DHA


   
 2. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica