Uzmanlık Sorusu Olsun Mu?

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ; Firmada çalışan gösterilen yani sigortalı bir kişi. Firma bursada ,sigortalısı istanbul çanakkale izmirde. Peki bu durumda ;
A-Bunlarında eğitim alamsı gerekli midir.
B-Özlük dosyaları hazırlanması gerekli midir
C-İş kazası olur sa ( kaza geçirirse izmirde) çalışan siğortalı gözüktügü için işkazası mı olur ,kaza mı olur.
D-Görevlendirme yazısı ile gönderilmediği halde veya bu siğortalı ev hanımı ise (farklı ilde) kaza geçirmesi iş kazasımı /kaza mı?
E-Bunların hiç biri değil. Sadece fabrika üzerinden siğorta yapılmış farklı durum içerir.

ben hazırlasam soruları bende kalırdım sınavdan :)

KadirCoskun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben olsam C derdim sanırım : ) Ama siz yinede mümkünse soru hazırlamayın.

akyol muhammet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar ; Firmada çalışan gösterilen yani sigortalı bir kişi. Firma bursada ,sigortalısı istanbul çanakkale izmirde. Peki bu durumda ;
C-İş kazası olur sa ( kaza geçirirse izmirde) çalışan siğortalı gözüktügü için işkazası mı olur ,kaza mı olur.
D-Görevlendirme yazısı ile gönderilmediği halde veya bu siğortalı ev hanımı ise (farklı ilde) kaza geçirmesi iş kazasımı /kaza mı?
E-Bunların hiç biri değil. Sadece fabrika üzerinden siğorta yapılmış farklı durum içerir.

Bence Eğitim ve özlük dosyası şart görevlendirme yazısı varsa iş kazası yoksa işkazası değil.

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kadir Bey C şıkkındaki cevap aslında zıt 2 cevaptır (İş kazası mı / Kaza mı). Elendiniz. Doğru cevap nedir. :D

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
Sigortalı niçin İstanbul, çanakkale , izmirde? Firmanın buralarda şubeleri mi var, çalışan bir iş için mi gönderilmiş, yoksa sigortası ödeniyor ama o bir çalışan değilmi?
Bunlar netleşmeden yorumumu yapayım, çalışan (sigortalı) kendi işi için bir yere giderken kaza geçirirse, bu kazadır iş kazası değil... işkazası olması için illiyet bağı bulunması gerekir... mesela benim yıllık iznimde geçirdiğim kaza iş kazası sayılabilirmi? hayır....
çalışmadığı halde fabrika üzerinden sigortalı gösterilmesinin bir cezası var mıdır, bilmiyorum.... sigortadan para almak adına yapıldıysa dolandırıcılığa girebilir bu ayrı bir konudur...

res_hes(Bora)

Üye
TÜİSAG Üyesi

Musa Bey aşağıdaki cevaplar sadece benim yorumundur tüzük ve yönetmelikleri bağlamaz..:)

a-işyerinde çalışan tüm personelin alması gerekir
b-özlük dosyaları tüm çalışanlar için hazırlanmalı ve sigortasının yattığı yerde saklanmalı (asılları merkezde ise kopyaları mutlaka olmalı)
c-Eğer görevlendirme ile gittiyse iş kazası olur. Başka yere görevlendirilip rota harici kaza yaparsa işkazası olmaz
d-ev hanımı bir şirkette sigortalı olamaz eğer sigortalı çalışan ise işçidir. Burda bahsi geçen evhanımlarının parça başı evde yaptığı işler ise bunu bilemiyorum
e- bu maddeyı anlayamadım :)

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
sigortalı satış elemanı olabilir, 1 hafta yada daha fazla süre için bölge bölge dolaşıp satış ve tahsilat yapıyor olabilir, ÖYLE BİR DURUMDA yaptığı trafik kazasıda , takılıp düşmeside, otelde kalıyorsa bu sırada geçirdiği kazada iş kazası sayılır......az önceki mesajımda dediğim gibi İLLİYET BAĞI varsa iş kazası yoksa kazadır....Eğitim almalı , özlük dosyası hazırlanmalıdır....

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Soru çalışmadığımız yerden geldi.Ama bence geçici görevlendirme yazısı gereklidir.Diğer belgeler-özlük gibi-sigortalı olduğundan zaten gereklidir ve yapılması gerekmektedir.

syener

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Soru hakkında fazlasıyla düşünce tarzı gelişebilir. Sınav sorusundan ziyade tartışılacak bi soru olmuş

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu farklı illerde bulunan sigortalılar aktif çalışan bir eleman degil şubeleri yok sadece personelin (üst düzey) yakınlarıdır :) ) sanırım konu daha açık oldu. Şimdi alayım yorumlarınızı. :)

akyol muhammet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Görevlendirme yok sa iş kazası değildir. Ancak mesai saati içerisinde olunca tabiki yıllık izin de değil ozaman işyerinin olay tarihinde işçinin işe gelmediğine dair tutanak tutması gerekir diye düşünüyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.