Uzmanlığın Hakkını Vermek

ysfozkan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar,
İş güvenliği uzmanı olarak saygıdeğer meslektaşlarımdan birkaç ricam:

1. Meslektaşlarımıza saygı gösterelim, kişilik kartvizitten önce gelmelidir. Bu nedenle iş güvenliği uzmanları karşılaştığında sınıflarını değil birbirlerine nasıl yardımcı olabileceklerini sormalıdır.
2. İş güvenliği müfettişlerinin numaralarını alabilir, baktığınız firmayla ilgili gizli ifade vermek isteyebilirsiniz. Tespit ve öneri defterine görülen uygunsuzluklar mutlaka yazılmalıdır, genel ifadeler kullanmak fayda sağlamaz. Bilginize.
3. Mevzuata ait ortak bir dil kullanmalıyız: İş güvenliği uzmanı, iş güvenliği mühendisi, iş güvenliği teknikeri ve benzeri ünvanlar mevzuata uygunken: isgci, güvenlikçi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ve benzeri ifadeler tanımlı ünvanlar değildir.
4. Lütfen ama lütfen uzmanlığın hakkını verelim ve mevzuatlara hakim olalım.
- İş başı eğitimi alan çalışan iş başı yapabilir, İlla ki temel eğitim sertifikası istemek anlamsızdır. Temel eğitim yıllık plana uygun verilir ve sertifika eğitim sonunda hazırlanır.
- İç yönetmelik diye bir evrak mevzuatta tanımlı değildir. Karıştırılan iç yönergedir ve bu evrakta kabaca iş yerinin iş sağlığı ve güvenliği disiplin kararına denktir. İş güvenliği uzmanı değil iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturur. Lütfen gereksiz şu evrakları istemekten vazgeçin.
- Risk analizi ile risk değerlendirmesi farklı şeylerdir. Risk değerlendirmesi taraflarca ıslak imzalandıktan sonra taranıp elektronik ortamda saklanabilir. Israrla fotokopi istemenin anlamı bulunmuyor.
- Geçici görevlendirme il gidilen yere özel risk analizi hazırlanmaz. Firmanın risk analizi kısmına geçici görevlendirmeler başlığı eklenir ve isteyen firmalara bu kısım yollanabilir ancak bu da anlamsız. Mevzuata göre ana firma geçici görevlendirilen işverene iş yerindeki riskleri bildirir. Ondan kendi işyerine risk analizi hazırlamasını istemez.
- Mevzuatta bulunmayan form isimleri uydurmadır. Lütfen saha gözlem raporu, uygunsuzluk tespit raporu, operasyonel yüksekte çalışma risk formu benzeri ismiyle değil içeriği ile tarif ediniz.
- Evrakların "aslı gibidir" onayını evrakları alan yapar (eğer noter onaylı istemiyorsa). En fazla kaşeleyip imzalamak üzere fotokopisini isteyebilirsiniz.
- İş sağlığı ve güvenliği temel eğitim süresi işyeri siciline bağlı olarak verilir ve geçici görevle gittiği yerde tehlike sınıfı yüksekte iş güvenliği uzmanına "eğitimi artır, bi zahmet sertifikayı yenile, müdür bu eksik" ve benzeri sözler söylenmez, ısmarlama eğitim sertifikası istenmez. Bu durumda ya mevcut sertifika ile çalıştırılır ya da ana firma isterse kendisi eğitim verir.

Arkadaşlar, lütfen uzman ünvanımızın hakkını verelim. Mevzuatları bilelim, bilmediklerimizi soralım ama önce karşımızdakine "burada kural böyle" diyerek bilmezliğimizi avamlıkla, basitlik ve rütbecilikle kapatmaya çalışmayalım. Uzmanlar olarak sahte evrak düzenlemeye, birbirimiz üzerine risk atmaya çalışmayalım. Hazırladığımız evrakları "10 dakkalık iş, herkes hazırlıyor" diyerek basitleştirip, değersizleştirmeyelim.

Saygılarımla.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.