Soru Uzmanların Eğitim Kurumlarında Eğitim Vermesi

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında Efsun Sağ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Efsun Sağ

  Efsun Sağ TÜİSAG Üyesi  Merhabalar, arkadaşlar ben İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü mezunu şu anda c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi veren kurumda eğiticilik yapabilmem için şartlar nelerdir?


   
 2. malibucan

  malibucan TÜİSAG Üyesi

  5 Sene A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yapmış oluğunuzu kanıtlayacak belge ya da belge sınıfınız ne olursa olsun bir yüksek öğretim kurumunda (üniversite) eğitici olduğunuzu gösteren yök'ten alınmış belge. Bu belgeler elinizde olmadığı sürece bakanlıktan eğiticinin eğitimi belgesini alamazsınız (bazı üniversiteler veriyor bu belgeyi ama şuan için herhangi bir geçerliliği yok). Anlayacağınız şuan için hiçbir şekilde eğitmen olamazsınız. Tabi başkasının yerine kaçak olarak çalışmazsanız.

   
 3. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Lütfen Yanlış/Eksik bilgilerle insanların kafasını karıştırmayın....
  1. Eğiticinin Eğitimi Belgesi için A sınıfı falan olmanıza gerek yok. Bu belge Yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından verilen en az 40 saat eğitimi tamamlayan uzmanlara verilen belgedir.
  2. İş güvenliği uzmanı veya İşyeri Hekimi eğiticisi için aşağıda belirtilen özelliklere sahip olmanız gerekir;
  İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesi
  MADDE 29 –
  (1) İşyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesi:
  a) Pedagojik formasyona veya eğiticilerin eğitimi belgesine sahip olan;
  1) En az beş yıl (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı yaptığını belgeleyen (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlarına,
  2) En az beş yıllık mesleki tecrübeye sahip iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
  3) En az beş yıl teftiş yapmış iş müfettişleri ile Bakanlıkta beş yıl görev yapmış iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına,
  4) En az yedi yıl uzmanlık tecrübesine sahip, mühendis, mimar veya teknik eleman niteliğini haiz Bakanlıkta görevli çalışma ve sosyal güvenlik eğitim uzmanlarına,
  5) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde en az sekiz yıl görev yapmış mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
  b) Mühendis, mimar, fizikçi, kimyager ve teknik öğretmenler ile hukuk ve tıp fakültelerinden mezun olanlardan üniversitelerde Genel Müdürlükçe ilan edilen eğitim programlarına uygun en az dört yarıyıl ders veren öğretim üyelerine, başvurmaları halinde,
  EK-7’deki örneğine uygun olarak düzenlenir.
  (2) Bu Yönetmelik kapsamında işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitici belgesi sahibi olanlar, işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve diğer sağlık personeli eğitim programları ile bu programlara ilişkin yenileme eğitimlerinde Genel Müdürlükçe belirlenecek müfredatta yer alan şartlara uygunluk sağlanması şartıyla görev alabilir.

     

   
 4. malibucan

  malibucan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaş yanlış bilgi vermeyelim dmeişsin benim kısaca özet geçtiğim durumu yönetmelikten maddeleri kopyalayarak ortaya koymuşsun. Bunun yanı sıra ben eğiticinin eğitimi belgesini özel kuruluşlar veriyor dedim ama bakanlık gözünde bir geçerliliği yok. Çünü bu eğitimi geçen sene aldım sertifikası bende mevcut, bakanlığa onaylatmak için telefon ile aradım ve bu cevabı aldım. Yani anlayacağın bakanlıkta onay biriminden birinci ağızdan aldığım bilgiyi size aktardım. Peki sizin kanıtlı bir durumunuz var mı? Özel bir üniversiteden aldığınız belgeyi bakanlığa onaylatıp eğitici olabildiniz mi ya da bunu yapan bir arkadaşınız var mı?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica