Uzman Sayısı Artıyor

serhatcn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İş Güvenliği Ve İş Yeri Hekimi Sayıları Artıyor

Bakan Süleyman Soylu, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sayısında da ihtiyacın üzerinde eleman yetiştirildiğine dikkat çekti. Türkiye’de 98 bin kişinin iş güvenliği uzmanı belgesinin olduğunu, fiilen 28.8 bin kişinin çalıştığını, ihtiyacın ise 19 bin 717 kişi olduğunu belirten Soylu, “ İşyeri hekiminde ise 28.9 bin hekimin işyeri hekimi niteliği bulunduğu, 12 bin 419 hekimin fiilen çalıştığını ve ihtiyacın ise 8 bin 709 kişi olduğunu ifade etti.

Yorumlarınızı alabilir miyim?

• Like
Tepkiler: que

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu rakamlara Türkiye deki tehlike sayısına göre firma veya işyeri olarak detaylandırsa iyi olurdu. Bu rakam sathi bir rakam olduğunu herkes söyleyebilir. Bende bu 98.000 in 1000 i vefat etmiş, ... kadarı c sınıfı gibi söylesem kim duzgününü yazacak.

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
http://www.csgb.gov.tr/home/news/isg-de-yenilikler/

bu sayılar doğruysa ki Sayın Bakan'ın açıklamasında belirttiğine göre doğruluğu şüphe götürmez; uzman alım sınavları sınırlandırılmalı. binlerce insan zaman harcıyor, para harcıyor, emek harcıyor en önemlisi de umut bağlıyor birileri de bu emek ve umutlardan ciddi paralar kazanıyor. yüzlerce eğitim kurumu, yüksek lisans ve ön lisans bölümleri açıldı. halen daha basın vasıtasıyla ortada büyük bir pasta ve ihtiyaç varmış gibi haberler yapılıyor. Bakanımızın bu açıklamasını ben basından değil, tesadüfen öğrendim. oysa hemen hemen her gün bir yerlerde uzman zorunluluğu, işverenin ceza alacağı, uzman ihtiyacı ile ilgili bir şeyler okuyorum, duyuyorum. gerçek ise böyle değil maalesef. gerek ertelenen kanunlar, gerek uzman sayısındaki artışın fiyatları düşürmesi ve işveren'in deneyimli ve az maaşlı uzman arayışları gerekse işveren'in bir ceza alana ya da kaza yaşayana kadar işin ciddiyetine varamaması binlerce uzman'ın iş bulamamasına neden oluyor.
Sınav sonuçları da ortada, başarı oranı sürekli düşüyor.
Öncelikle yüksek lisansla doğrudan b olma yolunu iptal etmeleri, sınav sayısını ihtiyaç doğrultusunda yapılan planlamaya göre yılda 1 belki 2 yılda 1 yapmalılar. aksi halde mevcut durum devam ederse; birileri zengin olmaya devam ederken, binlerce yeni mezun ve işsiz arkadaşlarımız kardeşimiz boşa kürek çekmiş ve umut harcamış olacak.
bu durumun böyle olmasına bir eğitimci ve uzman olarak ciddi şekilde üzülüyorum. ne yazık ki düzeleneceğine de inancım zayıf.
bence önceliğimiz bu sorunun çözümüne yönelik çalışmaları başlatmak olmalıdır. yoksa, çekmecemizde belgelerimiz olacak ama cebimizden para eksilecek. harcanılan zaman da emek de cabası.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben de que arkadaşımız ile benzer mantıktayım. Eskiden ihtiyaç vardı. Düzenleme ile Yüksek Lisanstan B sınıfı uzman ihtiyacı karşılanıyordu. Ancak artık ihtiyaç yok. İlgili yönetmelik derhal sonlandırılmalıdır. Ayrıca artık yeteri kadar C sınıfı uzmanda var. Yani kesinlikle Yüksek lisans ile B sınıfı İGU olmak sonlandırılmalıdır. Zira üniversiteler artık bu döner sermayeye katkı olarak görmeye başladılar. Bu da hiç etik olmayan bir durum. Sonuç olarak ihtiyaç hasıl oldukça C sınıfı İGU sınavı ve Yükseltme sınavı açılmalı. İhtiyaç olmadığı zaman sınavda açılmamalı. Bu durum haksız rekabeti de sonlandıracaktır.
Saygılar..

UzmanMühendis

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben de que arkadaşımız ile benzer mantıktayım. Eskiden ihtiyaç vardı. Düzenleme ile Yüksek Lisanstan B sınıfı uzman ihtiyacı karşılanıyordu. Ancak artık ihtiyaç yok. İlgili yönetmelik derhal sonlandırılmalıdır. Ayrıca artık yeteri kadar C sınıfı uzmanda var. Yani kesinlikle Yüksek lisans ile B sınıfı İGU olmak sonlandırılmalıdır. Zira üniversiteler artık bu döner sermayeye katkı olarak görmeye başladılar. Bu da hiç etik olmayan bir durum. Sonuç olarak ihtiyaç hasıl oldukça C sınıfı İGU sınavı ve Yükseltme sınavı açılmalı. İhtiyaç olmadığı zaman sınavda açılmamalı. Bu durum haksız rekabeti de sonlandıracaktır.
Saygılar..
sayın hocam A sınıfı olmuşsunuz tuzunuz kuru ihtiyaç yoksa açılmasın diyosunuz :) ben kaç sene C olarak çalışıcam o zaman. nasıl kendime kariyer hedefi belirleyebilirim. Bence önüne engel koymak mantıksız. Sonuçta bu işi herkes yapamaz. Kimisi alıyor bu belgeyi hiç kullanmıyor bile. Ama benim gibi bu işte ilerlemek isteyen biri için yüksek lisans güzel bir yöntem..

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sayın hocam A sınıfı olmuşsunuz tuzunuz kuru ihtiyaç yoksa açılmasın diyosunuz :) ben kaç sene C olarak çalışıcam o zaman. nasıl kendime kariyer hedefi belirleyebilirim. Bence önüne engel koymak mantıksız. Sonuçta bu işi herkes yapamaz. Kimisi alıyor bu belgeyi hiç kullanmıyor bile. Ama benim gibi bu işte ilerlemek isteyen biri için yüksek lisans güzel bir yöntem..
En başa dönelim siz öyle diyorsunuz bu elbette ki bir yaklaşımdır. Ben de size o zaman şunu sorayım. 3 sene C sınıfı İGU olanın kabahati nedir. Haksızlık değil mi sizce de bu durum. Günün şartlarına göre gündem sürekli güncellenmelidir. 30 sene önce tüm teknikerlere öğretmenlik yapma hakkı veriliyordu. Sizce neden şimdi verilmiyor. Cevapları aslında basit. Arz-Talep. Piyasa şuan yeteri kadar uzmanla doldu. Bence piyasadan çekilen uzman kadar yılda bir kez sınav açılmalı. Bu sayede kalite artacaktır. Diğer türlüsü fazlalık anlamına gelecektir.

UzmanMühendis

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
En başa dönelim siz öyle diyorsunuz bu elbette ki bir yaklaşımdır. Ben de size o zaman şunu sorayım. 3 sene C sınıfı İGU olanın kabahati nedir. Haksızlık değil mi sizce de bu durum. Günün şartlarına göre gündem sürekli güncellenmelidir. 30 sene önce tüm teknikerlere öğretmenlik yapma hakkı veriliyordu. Sizce neden şimdi verilmiyor. Cevapları aslında basit. Arz-Talep. Piyasa şuan yeteri kadar uzmanla doldu. Bence piyasadan çekilen uzman kadar yılda bir kez sınav açılmalı. Bu sayede kalite artacaktır. Diğer türlüsü fazlalık anlamına gelecektir.
hocam sayı arttı ama bence bir çoğu öylesine alıyor bu belgeyi kullanmıyor. 4 arkadaşız İSG işine adım atan 2 mühendis 2 myo mezunu ve çalışmamıza rağmen hala pek çok teklif alıyoruz. İlan siteleri aynı şekilde başvuruların yarısı neredeyse dönüyor bir iki ay içinde. Bence çok da vahim değil. Ama ilk uzmanlardan duyduğum yetişemiyorduk 10-15 bin liraları elimizin tersiyle itiyorduk açıklamalarındaki gibi meslek istiyorsanız biraz bencillik olur. Arz-talep neticesinden iş çıktı farkındayım ama bence benim kalitemi daha da belli edecek bir durum tarafından bakıyorum ben. Belki de polyanna cılık :)

ömer salih

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
2 yıllık isg ler açıldığı sürece uzman sayısı dahada çok artar bana kalırsa açılmamalıydı sadece lisans mezunları ( mühendislik, mimarlık) sınavlara girme hakkı elde etmeliydi.ama güzel ülkemde büyük bir işsizlik var özelliklede üniversite mezunları sayısı geçen ösym nin sitesinden baktım geçen kpss sınavında 110 bin lisans mezunu sınava girmiş 5 bin kişi devlete memur olmuş önlisans ı hiç sormayın o daha kötüydü.
Anladığım kadarıyla çoğu kişi iş olmadığı ve atanamadığı için iş güvenliği uzmanlığı işine yöneliyor ki burdaki çoğu kişide öyledir. Bu hak isg teknikerlerine de verilince kaos gittikçe büyüyecek. 3-5 yıla kalmaz bu işinde tadı kaçar. Ayrıca isg uzman sayısının fazla olması özellikle ssk primleri ile verildi piyasada ki isg lerin çoğu şu an kamuda.

UzmanMühendis

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
2 yıllık isg ler açıldığı sürece uzman sayısı dahada çok artar bana kalırsa açılmamalıydı sadece lisans mezunları ( mühendislik, mimarlık) sınavlara girme hakkı elde etmeliydi.ama güzel ülkemde büyük bir işsizlik var özelliklede üniversite mezunları sayısı geçen ösym nin sitesinden baktım geçen kpss sınavında 110 bin lisans mezunu sınava girmiş 5 bin kişi devlete memur olmuş önlisans ı hiç sormayın o daha kötüydü.
Anladığım kadarıyla çoğu kişi iş olmadığı ve atanamadığı için iş güvenliği uzmanlığı işine yöneliyor ki burdaki çoğu kişide öyledir. Bu hak isg teknikerlerine de verilince kaos gittikçe büyüyecek. 3-5 yıla kalmaz bu işinde tadı kaçar. Ayrıca isg uzman sayısının fazla olması özellikle ssk primleri ile verildi piyasada ki isg lerin çoğu şu an kamuda.
altına imzamı atıyorum. 2 yıllık üniversitenin dünyada örneği yokken Türkiye'de bu kadar sıkıntılı bir iş kolunda direk iş bulmaları çok ama çok mantıksız. Bunun yerine mühendislik ve teknik lisans mezunları daha uzun bir eğitime alınıp daha bigili şekilde uzman yapılabilir.

Abdullah HATİPOĞULLARI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Türk milleti olarak bişeyi buldu mu cılkını çıkarıyoruz. Ölümüne yüklendiler isgye de kapandı artık önü.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.