Soru Üretim Işçisine Bakım Onarım Aleti Olan Spirali Kulanabilir Mi?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında yamiyami tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. yamiyami

  yamiyami TÜİSAG Üyesi  Merhabalar;
  Büyük bir fabrikada çalışıyorum ve bakım onarım birimi, üretim birimi, elektrik bakım birimi gibi farklı birimlerimiz var. Ancak bazı işlerde üretim personeli kendi üretim işleri kapsamında bazı zamanlar spiral ile yüzey temizleme, havalı tabanca ile söküm/kırım işleri yapması gerekiyor. Kullanmayı biliyorlar ancak kullanılan ekipman sonuçta bakım onarımın alanına giriyor ve geçmişten beri böyle ilerlediği için ne bakımcılar işi üstlenmek istiyor ne de üretimciler bunu biz neden yapıyoruz diyor.

  Bakım onarım işlerini yetkin olmayan kişilerin yapmasının doğru olmadığını ve izin verilmemesi gerektiğini biliyorum. Ama düzeni değiştirmeden mevcut haliyle konuyu çözebilir miyim diye düşünüyorum. Spiral, havalı tanaca vs. bu ekipmanların kullanımı ile ilgili üretim birimi talimatlarına bir talimat ekletirsem ve makina bakım biriminden üretim birimine spiral ve havalı tanbanaca vs. kullanımı ile ilgili eğitim verdirsem bu durumu uygun hale getirebilir miyim?

  Bu konuyla ilgili bir bilginiz veya başka önerileriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.


   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 2. Bekir AVCI

  Bekir AVCI TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,Öncelikle spiral bakım onarım da kullanıldıpı gibi üretimde de kullanılabilir.. sizin fabrikada bakım bölümünde olduğu için sadece bakımda kullanılır diye düşünmeyin.
  Tehlikeli işlerde çalışanlar mesleki yeterlilik konusunda eğitim almış olmalı yoksa çalıştırılamazlar. Üretim bölümündekilerde bu belegeye sahipse ve bu el aletinin kullanılması gerekiyorsa tabiki kullanabilirler.Kullanmayı bilmiyorlarsa o zaman aletin üreticisinden kulanma eğitimi veya iş başı eğitimi ile işyerinde bilgi alabilirler.
  gerekiyorsa bi alette üretim bölümüne alır kullanma talimatını hazırlar ve kullanıma sunarsınız.
  Kolay gelsin

   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 3. yamiyami

  yamiyami TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
  Çalışanlarımızın mesleki eğitimleri var. Ancak bu mesleki eğitim içinde spiral kullanımı ile ilgili bir kısım var mıydı şuan bilemiyorum. Kullanmayı da biliyorlar. Ama bir iş kazası vs. olması durumunda bu kişinin bu aleti kullanmaya yeterli olup olmadığının, kullanmayı bilip bilmediğinin bir isbatı gerekmez mi?

     

   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica