Haber Üniversiteli Gençlerden Iş Güvenliği Duyarlılığı - Gaziantep

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Üniversiteli Gençlerden İş Güvenliği Duyarlılığı

  1.jpg

  Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu tarafından, Toplumsal Duyarlılık Projeleri (TDP) kapsamında, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde (GOSB) yer alan firma çalışanlarına yönelik olarak yürütülen, ‘İş Güvenliği ve İş Kazaları Bilinçlendirme’ projesi üç aylık sürecin sonunda tamamlandı.

  TDP Projesi ile GAÜN Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu öğrencileri, iş kazalarının sebepleri ve sonuçları konusunda GOSB’de faaliyet gösteren Tiryaki Agro Gıda, Naksan Plastik, Teymur Tekstil, Has Kaplan Halı, Vipol Halı, Polinna Halı, Öncü Salça, Erdem Matbaacılık, Papatya Mobilya, Beyzade Mobilya firmalarının da içinde bulunduğu birçok işyeri çalışanında farkındalık oluşturmayı hedefledi.

  22.jpg

  Yüksekokulda eğitim gören ve proje ekibini oluşturan Dış Ticaret Bölümü öğrencileri, proje çerçevesinde destek aldıkları iş güvenliği uzmanları ile birlikte hazırladıkları iş güvenliğinin önemi, alınması gereken önlemler, iş kazaları sonucunda oluşabilecek yaralanma, can kayıpları ve temel ilkyardım bilgilerini içeren sunumları projeye destek veren firmalarda gerçekleştirdi.

  Öğrenciler sunumların sonunda, iş güvenliği uzmanları gözetiminde hazırlanan, iş kazaları ve alınacak önlemler içerikli kitapçıkları işçilere dağıtarak, iş kazaları konusunda internet ortamında geniş kitleye ulaşmak ve toplumsal bilinç uyandırmak için facebook, twitter ve blog sayfaları açtı.

  3.jpg

  Proje hakkında bilgi veren Proje Yürütücüsü Öğr. Gör. Hasan Saçıkara, “Yüksekokulumuzun da içinde bulunduğu Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde yer alan firmalarda 6331 sayılı kanuna göre denetim altına alınan iş sağlığı ve güvenliği kavramının önemine projemiz ile vurgu yapmayı amaçladık. Yasal anlamda her ne kadar işletmelerin önlem almaları gerekmekte ise de, bizler öğrencilerimizle birlikte yürüttüğümüz bu etkinlikte işletme çalışanlarında iş güvenliği konusunda farkındalık uyandırmak ve farkındalığı her yıl yeni firmalara ulaşarak canlı tutmayı hedefledik” dedi.

  Projede görev alan öğrenciler ve öğretim elemanları, iş güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu geçtiğimiz günlerde yaşanan Soma faciasında hayatlarını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve ailelerine başsağlığı dileklerini iletti.

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica