Ufacık Sınırlara Sahip Dünyanın En Küçük 8 Ülkesi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Ufacık Sınırlara Sahip Dünyanın En Küçük 8 Ülkesi

Konu, 'Birazda Eğlenelim' kısmında İşGüvUzman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi  Akzivland
  [​IMG]
  1971'de buldozerler İsrail'in kuzey sahillerindeki evini yıkmak için geldiğinde Eli Avivi tam zamanında yetişti ve durumu protesto etmek için 1971'de kendi devleti Akzivland'ı kurdu. Bir kamp ve müzeye sahip olan küçük mülk bugün turistik bir cazibe merkezi. Şansınız varsa Avivi pasaportunuzu damgalayacaktır.


   
 2. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Zakistan Cumhuriyeti
  [​IMG]
  New Yorklu sanatçı Zaq Landsberg, 11 yıl önce Utah'da iki ücra araziyi satın aldı ve Zakistan Cumhuriyeti'ni kurdu. ABD'den bağımsızlık ilan etti. Bu, “toprak mülkiyetinin ve egemenliğinin sınırlarını ne kadar zorlayabileceğini” görme amacını taşıyan bir sanat projesi. Su başlıca ihraç kalemi, milli hayvanı kalamar. Boş araziyi robot nöbetçiler koruyor ve insanlar ziyaret için sıraya giriyor.

   
 3. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Sealand Prensliği
  [​IMG]
  Muhteşem bir okyanus manzarasına sahip bu mikro-devlet iki tenis kortu büyüklüğünde. Paddy Bates ve ailesi, İkinci Dünya Savaşı'nın Kuzey Denizi uçaksavar kalesi Roughs Towers'ı 1967'de ‘işgal' etti ve birkaç yıl sonra bağımsız bir devlet olarak ilan etti. İngiltere ile Fransa arasında yer alan, herhangi bir devlet tarafından tanınmayan Sealand'in yine de kendi bayrağı, para birimi var ve bugün Prens Michael tarafından yönetililiyor.

     

   
 4. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Kugelmugel Cumhuriyeti
  [​IMG]
  Viyana'nın ünlü Prater parkında bir çitle çevrili küre şeklindeki ev Avusturyalı sanatçı Edwin Lipburger tarafından inşa edilmiş. Kugelmugel'in internet sayfasına göre burası dünyanın en küçük devleti ve 650'den fazla vatandaşının “sergilere ücretsiz erişimi” var. Devletin sitesinde “Kugelmugel'de hoş karşılanırsınız” yazılı.

   
 5. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Molassia Cumhuriyeti
  [​IMG]
  BM tarafından ne yazık ki dikkate alınmayan, kendini cumhuriyet ilan etmiş bir başka yer Nevada'daki Molassia. Başkanı ise Kevin Baugh. 2017'de 40. kuruluş yıldönümünü kutlayan ‘cumhuriyet' diğer bazı mikro-devletleri tanıyor. Kaliforniya'da ‘kolonileri' var ve 2009'da plastik alışveriş torbalarını yasaklama kararı aldı.

     

   
 6. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Christiania özgür kasabası
  [​IMG]
  Danimarka hippileri için bir rüya gerçekleşmiş ve Christiania'nın 1971'de Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bir askeri arazide oluşmasıyla belki de en bilinen mikro-devlet ortaya çıkmış. Tüm Avrupa'dan sanatçılar, idealistler ve toplumun dışında kalmışlar bölgeyi özerk ilan ettiler.

   
 7. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Uzupis
  [​IMG]
  Uzupis Cumhuriyeti'ni 1997'de sanatçılar Litvanya'nın başkenti Vilnius'un yakınında kurdular. Diğer birçok mikro-devlet gibi kendi bayrağı, para birimi, başkanı, marşı ve anayasası var. Maddelerinden biri “herkesin benzersiz olma hakkı var” bir diğeri “mutsuz olma hakkı”. Bağımsızlık günü, şaka değil, 1 Nisan.
   
 8. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Forvik Egemen Devleti
  [​IMG]
  Yıllık 25 euroya “bir pasaport ve Forvik'in karından pay sahibi” olmanızı sağlayan üyelik başvurusunda bulunabilirsiniz. Stuart Hill, Shetland'daki Forvik adacığını bağımsız bir hükümdarlık olarak ilan etti. Forvik Gulde para birimini tasarladı ve parlamento (Ting) kurdu. İngiltere'nin kuzeyinde bulunan adacığın havası oldukça rüzgarlı ve yağmurlu.   

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica