Tüzük Iptal Mi? | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tüzük Iptal Mi?

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında ali ihsan saatci tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. yusufhayriye

  yusufhayriye TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar müfettşler tüzüğün dayanağı kalmadığı için iptal diyorlar ancak bende müfettişlere tüzük kalkarsa suan yol haritamız kalmaz dedim Onlarda yadığı noksalıklarda tüzükten maddeler yazılar hala.


   
 2. jemnan

  jemnan TÜİSAG Üyesi

  -İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
  -Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
  -Parlayıcı Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük,
  -Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük,

  adlı tüzükler, 25 Ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesine dayanılarak çıkartılmıştır.

  25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri, 10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 120 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.

  Ancak aynın kanunun (4857 sayılı İş Kanununun) Geçici 2 nci maddesiyle “1475 sayılı Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır.” Hükmü gereğince yürürlükte kalmıştır.

  Fakat, Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

  Özetle tüzüklerin son yasal dayanağı olan Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan dolayı yukarıda sayılan tüzüklerin herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.

  Bu açıklama, gelen e-postalar üzerine yapılmıştır. 10.05.2013
  www.bilgit.com

  http://www.bilgit.com/depo_arsiv/yururlukten-kalkan-mevzuat/Tuzuklerle-ilgili-Dayanak.doc

   
  metinaky bu yazıya teşekkür etti.
 3. Tüzükler kağıt üstünde kalksa bile, yönetmelikler "çoğunlukla" kapalı/soyut ifadeler; tüzükler de somut ifadeler ve ölçüler içerdiğinden TÜZÜKLER ÖLMEZ:)))

     

   
  theguitarist ve jemnan bu yazıya teşekkür etti.
 4. ismet ata

  ismet ata TÜİSAG Üyesi

  sonuç olarak tüzük kaldırıldı mı kaldırılmadı mı? 18 ağustos sınavında sorulabilir mi?

   
 5. muratbas

  muratbas TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sonuç olarak 21 aralık sınavında tüzükten soru gelecek mi?

     

   
 6. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

  Aslında ilk mesaj olayı açıklıyor, konuya detaylı girmeyeceğim. Bu konuda önceden ayrıntılı bir mesaj yazmıştım ama bulamadım.

  Özetle; Bir Tüzüğün iptali, ya yeni bir tüzükle ya da kanunla olur. hiç bir hukuk metni dayanağı kalmamış diye ortadan kalkmaz. Örnek vermek gerekirse, meşhur memurun muhakematı kanunu. Osmanlı devrinde çıkmış, bırakın hukuki dayanağı (kanuni esasi), rejim/devlet değişmiş ama 1999 yılına kadar, yeni bir kanunla yürürlükten kaldırılana kadar yürürlükte kalmıştır, hala Osmanlıdan kalma onlarca kanun yürürlüktedir.

  Genel Müdürlük yürürlükte olan dört tüzüğün yürürlükten kaldırılması için taslakları 22/8/2013 tarihinde taslakları hazırlamış ilgili yerlere göndermiştir, şu ana kadar bu taslaklar yürürlüğe girmemiştir. Aşağıda genel müdürlüğün duyuru metni var;

  İlk mesajda arkadaşın belirtiği tüzük Kurullarla ilgili tüzüktür ve 2006 da kaldırılmıştır. aynen diğer tüzüklerde kaldırılacaksa benzer tüzüklerin Resmi gazetede yayınlanması gerekir.

  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=IS_TUZ_KAL_TAS

   
 7. MZENGİN

  MZENGİN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bir katkıda bulunmak istiyorum. 18 Ağustos 2013 tarihli iş sağlığı ve güvenliği sınavında İş sağlığı ve güvenliği tüzüğü, Yapım İşlerinde İşçi sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü, Maden ve Taş ocakları İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü ile Parlayıcı ve Patlayıcı Maddelerle Çalışmada İşçi Sağlığı ve Güvenliği Tüzüklerinden çıkan soruların hepsi iptal oldu. Dolayısı ile 21 Aralıktaki sınavda bu tüzüklerden soru gelmez.
   
 8. berat melih

  berat melih TÜİSAG Üyesi

  Son sınavda tüzükten gelen tüm sorular iptal oldu. Tüzüklerden soru gelmeyecek gelse bile gene iptal olacak .   
 9. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Tüzüklerden gelen soruların hepsi ital olmadı. Sadece soruda Tüzük kelimesi geçen sorular iptal oldu. Tüzükten olup, ancak soruda tüzük kelimesi geçmeyen soruların hiçbiri iptal edilmedi. Bu bir ipucu olabilir mi ? kesin bir şey söylemek zor. Ancak tüzüklerde çok fazla bilimsel veri var. Bu bilgilerin genel isg bilgisi kapsamında hala sorulma olasılığı olabilir. Yada bakanlık tamamen mevzuat çerçevesinde sorular hazırlayabilir. Bakanlığın bakış açısını anlamak için 21 aralık sınavı sağlam bir referans olacak. Daha sonraki sınavlara girecek olanlar, çalışılması gereken konular hakkında daha doğruya yakın kestirimde bulunabilirler. Ancak şuan kesin bir hükümde bulunmak için yeterli veri yok.

     

   
 10. muratbas

  muratbas TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 21 Aralık sınavı için eğitim kurumlarını aradım . Birileri net olarak tüzüklerin hiç birinden soru gelmeyecek sadece yönetmelik ve kanunlara çalışın diyor. bazıları da soru gelecek diyor. Bu konunun netleşmesi gerekiyor.   
  Münevver Tezcan bu yazıya teşekkür etti.
 11. Münevver Tezcan

  Münevver Tezcan TÜİSAG Üyesi

  bu konu netleşmez ne kadar zamandır kaç forumda yazıldı bir kişi net birşey demedi en güzeli o güzelim 4 tüzüğü en 2 defa okumaktır bence...   
 12. eflatun

  eflatun TÜİSAG Üyesi

  kısaca uzatmadan yazalımki TÜZÜKLERDEN SORU GELİR.2013 Yılı başı olarak dayanagı kalmamıştır deniliyor fakat geçen sınavda inceledigim A sınıfı yükseltme sorularında dünya kadar tüzük lerden soru vardı

   
 13. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Hocam bende B sınıfı sorularını inceledim neredeyse hiç yoktu. (İptal edilenler hariç)
  İsterseniz soruları teker teker yazıp başka mevzuatlarda da karşılıkları var mı? Bunu irdeleyelim. Bana öyle geliyor ki iptal olmayan tüzük sorularının tüzük dışı mevzuatta karşılıkları var.
   
 14. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Tuzuk kelimesi gecen tum sorular iptal edilmis. Tuzuk yazmadan sorarlarsa yine iptal davasi acilir. Sonucta dayanak gostermek zorundalar.

   
 15. erkanozturk

  erkanozturk TÜİSAG Üyesi

  Son sınava göre söylüyorum..Tüzüklerden soru gelir. Ama Sorunun başında tüzük olmazsa soru iptal edilmez, tüzük geçerse soru iptal edilir. Baknız : 18 Ağustos. Bu kadar karmaşıklığa gerek yok. Kısacası tüzüğe bakmakta fayda var   
 16. Baranz

  Baranz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar!

  Görüyorum ki kafalar çok karışmış...
  Aşağıda bulunan tüm tüzükler yürürlüktedir.

  Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük
  Parlayıcı, Patlayıcı, Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük
  Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü
  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü

  Size küçük bir ipucu da vermek istiyorum. Mevzuatla ilgili her şeye http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr adresinden bakın. Orada var ise yürürlüktedir ve en güncel hali ile oradadır. (torba kanunlarla değişmiş/iptal edilmiş (mülga) maddeler dahil!)

  Evet 21 Aralık sınavında tüzüklerden soru gelebilir ve gelecektir de. Yönetmelikler usulü belirler ama tüzükler ne yapacağınızı belirler. Tüzükler başucu kitabınız olmalı.

  Tüzükler arasında bazı konularda somut farklılıklar (mesela yüksekte çalışma 3m /4m gibi) olabiliyor. Bunları da bilmeniz lazım. İptal edilen sorular hangi tüzüğe göre sorulduğu belirtilmemiş sorularda oldu.

  Ayrıca Tüzüklerin önemini şu şekilde belirteyim:
  Mesela aşağıdaki yönetmelikler "ERGONOMİ" konusuyla ilgili yönetmeliklerdir.
  1. Gürültü Yönetmeliği
  2. Titreşim Yönetmeliği
  3. Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği
  4. Ekranlı Araçlarla Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik
  5. Tozla Mücadele Yönetmeliği
  6. Günde Ancak 7,5 Saat veya Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmelik
  7. Fazla Çalışma Yönetmeliği
  8. Çalışma Süreleri Yönetmeliği
  9. Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği
  10. Vardiyalı Çalışma Yönetmeliği
  11. Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartları Yönetmeliği
  12. Hazırlama, Tamamlama ve Temizleme İşleri Yönetmeliği
  13. Kadınların Gece Çalıştırılmasına Dair Yönetmelik
  14. Gemi Adamlarının İkamet Yerleri, Sağlık ve İaşelerine Dair Yönetmelik
  15. Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik
  16. Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmelik
  Bu yönetmelikler uygulama esaslarını belirler . Ama "Ergonomik Çalışma Ortamı" için gerekenleri tüzükten öğrenirsiniz. Çok kapsamlı ve çok detaylı anlatılmıştır orada. Evet tüzüklerin tarihi eskidir. Evet teknolojik, bilimsel gelişmelere göre güncellenmemiştir. (Örnek Nano maddeler) Ama yenisi yayınlanana kadar başucu kitabımız bu tüzüklerdir.

  Sınavda başarılar dilerim.

   
  mummy41 ve Halit Forever bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica